Inauguracja 18. Święta Drzewa w Warszawie

Tradycyjnie Klub Gaja wspólnie z zaproszonymi gośćmi, partnerami oraz ambasadorami programu – aktorami Magdaleną Popławską, Dagmarą Bąk i Bartłomiejem Topą zainaugurował kolejną edycję programu Święto Drzewa w Warszawie. Dotychczas dzięki zaangażowaniu ponad 700 tysięcy osób z całego kraju posadzono ponad 930 tysięcy drzew!

Ogólnopolska inauguracja 18. Święta Drzewa odbyła się w Służewskim Domu Kultury i rozpoczęła się konferencją prasową. Uroczystość prowadzili Ewa Podolska, dziennikarka radia TOK FM oraz Jacek Bożek, szef Klubu Gaja.

Justyna Glusman, dyrektorka i koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy, witając gości powiedziała – „Bardzo się cieszę, że takie akcje jak ta, mobilizują mieszkańców wokół tematu przyrody. Jestem zaszczycona, że ogólnopolska inauguracja Święta Drzewa po raz kolejny odbywa się w Warszawie, w tym roku pod patronatem Prezydenta Trzaskowskiego. Wspólnie z Klubem Gaja realizujemy też Warszawskie Święto Drzewa, które spotkało się z ogromnym odzewem. Ponad 150 szkół i przedszkoli włączyło się do akcji, przekazaliśmy im ponad 2300 sadzonek drzew!”.

„Święto Drzewa w październiku to dobry czas na sadzenie drzew. Jesień jest bezpieczniejsza niż wczesna wiosna, bo od kilku lat wiosną mamy ogromną suszę. Mam nadzieję, że wszystkie drzewa posadzone tu, w Warszawie i te w wielu miejscach w Polsce, przyjmą się i będą zdrowo rosły. Od 18 lat jesteśmy partnerem strategicznym programu Święto Drzewa  i zapraszamy wszystkie chętne osoby do sadzenia drzew. Leśnicy służą terenem, sadzonkami i pomocą przedszkolom, szkołom, które uczestniczą w Święcie Drzewa” – mówiła Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.

Po konferencji prasowej wszystkich gości i ambasadorów Święta Drzewa – aktorów: Magdalenę Popławską, Dagmarę Bąk i Bartłomieja Topę zaproszono do wspólnego sadzenia dwóch jarzębów i dwóch grusz wokół Służewskiego Domu Kultury.

Magda Popławska i Bartłomiej Topa, aktorzy, rozpoczynając sadzenie drzew, wystąpili razem mówiąc – „Na inaugurację Święta Drzewa jesteśmy zapraszani z oczywistych powodów. Bo jesteśmy silni, by wziąć łopatę i zasadzić drzewo! Po prostu, nam jest to bliskie. Znamy się od lat z Klubem Gaja i dla nas natura jest ważna. Walczymy o nią dla następnego pokolenia”.

Jacek Bożek, założyciel Klubu Gaja, podsumował – „Pomimo trudności mogliśmy znowu spotkać się aby celebrować inaugurację Święta Drzewa. Cieszy różnorodność nagradzanych instytucji oraz partnerów. Szkoły, przedszkola, samorządy, organizacje i przedsiębiorcy. Jest to dowodem, że coraz więcej ludzi dostrzega potrzebę dbania o naszą ojczystą przyrodę. Wykorzystujmy ten wzrost zainteresowania i sadźmy drzewa oraz krzewy dla naszego wspólnego dobra i przyszłych pokoleń. Nie zapominajmy też o zwierzętach bez których będziemy samotni i bezradni” .

Wydarzenie zakończyło się galą rozdania nagród laureatom konkursów Święta Drzewa oraz certyfikatów partnerom Święta Drzewa. Dziękujemy wszystkim uczestnikom wydarzenia i Służewskiemu Domu Kultury za niezwykłą gościnność!

Święto Drzewa 2020
Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy
Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, Billion Tree Campaign, ALDI, Davines
Partnerzy: C&A Foundation, Environmental Partnership Association, Europejskie Drzewo Roku, Kawałek Lasu
Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Służewski Dom Kultury, Miasto Bielsko-Biała, Galeria Bielska BWA, Fundusz Partnerstwa, Clean Advantage, LeasePlan
 

***

Święto Drzewa to program edukacji ekologicznej Klubu Gaja na rzecz ochrony środowiska i klimatu poparty realnym działaniem – sadzeniem i ochroną drzew.

Klubu Gaja realizuje Święto Drzewa od 2003 roku. Co roku, 10 października, odbywa się ogólnopolska inauguracja Święta Drzewa, której towarzyszy akcja sadzenia drzew. Od 2007 roku program bierze udział w Kampanii Miliard Drzew dla Planety – ogólnoświatowej inicjatywie sadzenia drzew, a by sprostać wyzwaniom jakie niosą zmiany klimatyczne, wspieranej przez ONZ. Święto Drzewa integruje społeczności wokół inicjatyw lokalnych m.in. sadzenia drzew, zakładania ogrodów i parków, otaczania opieką starych drzew, szukania drzew z niezwykłą historią łączącą ludzi (konkurs Drzewo Roku), organizowania pikników i festynów, wycieczek, konkursów i zbiórek makulatury.

Przez 17 lat Święta Drzewa dzięki zaangażowaniu blisko 700 000 osób posadzono ponad 930 000 drzew i zebrano ponad 5050 ton makulatury.

Program Święto Drzewa był rekomendowany przez Ministerstwo Środowiska jako dobra praktyka edukacji dla rozwoju zrównoważonego na konferencji klimatycznej COP14 w Poznaniu i COP19 w Warszawie, a także przez Instytut Spraw Obywatelskich w „Inspiratorze obywatelskim” jako przykład dobrych praktyk w dziedzinie nieformalnej edukacji obywatelskiej.

Zobacz relację zdjęciową na FB >>>

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget