FESTIWAL EKODZIEŁO 2020

6. edycja Festiwalu Ekodzieło organizowana przez Klub Gaja w dniach 29 września – 1 października 2020 roku będzie inna nie tylko z powodu pandemii. W tym roku inspiracją do działań festiwalowych w Bielsku-Białej i Gminie Wilkowice będzie kultura japońska – sztuka ogrodów, taniec Butoh, teatrzyk Kamishibai i krótka forma poetycka haiku. W ramach festiwalu zostanie zaprezentowana idea i projekt ogrodu japońskiego w Bielsku-Białej, a w Bystrej posadzone sakury – wiśnie japońskie.

Głównym wydarzeniem  festiwalu w Bielsku-Białej (29 września, wtorek, godz. 9.00)  będzie prezentacja idei założenia ogrodu japońskiego na terenie Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Klub Gaja przedstawi projekt ogrodu i wspólnie z zaproszonymi gośćmi posadzi klony japońskie. Ogrody japońskie są ściśle związane z naturą, której cząstką jest człowiek. Stają się przestrzenią, gdzie sztuka i przyroda współgrają ze sobą aby wytworzyć miejsce relaksu i kontemplacji. Prezentacji projektu ogrodu towarzyszyć będzie etiuda japońskiego tańca Butoh „Drzewa wschodu” w wykonaniu Krzysztofa Jerzaka – tancerza, choreografa i aikidoka. Naukę tańca Butoh pobierał m.in. u Daisuke Yoshimoto, Itto Morita, Atsushi Takenouchi, Imre Thormann, Kan Katsura. Podczas wydarzenia odbędzie się także performans „Haiku” – czytanie performtywne japońskiej formy poetyckiej, na które zaprasza Jacek Bożek z Klubu Gaja. Wydarzenie zakończy się warsztatami budowy schronień dla trzmieli i innych owadów zapylających, które zostaną zamontowane na terenie ogrodu.

Tradycyjnie Festiwal Ekodzieło odbędzie się w Gminie Wilkowice. W Bystrej, w parku przy Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii (30 września,  godz.10.00) Klub Gaja zaprasza do wspólnego sadzenie wiśni japońskich. Drzewa odmian: Kiku-shidare, Amanogawa, Kanzan wzbogacą teren małego ogrodu japońskiego, który został tu kiedyś założony. Nietrwałość kwitnienia wiśni sprawia, że są tak cenionymi drzewami w Japonii. Symbolizują wytrwałości, świętości i czystości. Akcji towarzyszyć będzie performatywne czytanie haiku, do którego zaprasza Jacek Bożek oraz etiuda japońskiego tańca Butoh w wykonaniu Krzysztofa Jerzaka. Następnego dnia (1 października o godz. 10.00) zapraszamy do Gminnego Ośrodka Kultury „Promyk” w Bystrej na warsztaty budowy schronień dla trzmieli i pszczół samotnic. Warsztaty poprowadzą edukatorzy Klubu Gaja. W ramach Festiwalu dla najmłodszych zostanie przygotowane przedstawienie „papierowego” teatrzyku Kamishibai, które udostępnione będzie w GOK „Promyk”.

„Wirus zmienia nasze postrzeganie świata. Wielu z nas zatrzymało się w pędzie życia, który nie pomagał nam w refleksji i skupieniu. Ten postój stał się wyciszeniem na siłę i sprawił że wiele dotychczas ważnych spraw zeszło na plan dalszy. Nie zmienia to jednak wyzwań przed jakimi stoimy w obliczu katastrofy klimatycznej, a które wiążą się z naszym konsumpcyjnym stylem życia. Mam nadzieję, że kolejna edycja Festiwalu Ekodzieło poświęcona w szczególności kulturze japońskiej, choć na chwilę przeniesie nas w świat sztuki skupionej na przeżywaniu głębokiego kontaktu z naturą” – komentuje Jacek Bożek z Klubu Gaja.

W tym roku, z powodu pandemii zmieniono terminy i program festiwalu oraz ograniczono udział, w szczególności dzieci i młodzieży, w planowanych wydarzeniach. Festiwalowi towarzyszyła także wystawa „Obcy” Błażeja Sobańskiego z Klubu Gaja, która prezentowana była od 26 czerwca – 29 lipca 2020 w  Galerii Bielskiej BWA. http://galeriabielska.pl/wystawa/blazej-sobanski-obcy-1

Festwial Ekodzieło 2020 honorowym patronatem objęli Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz Wójt Gminy Wilkowice Janusz Zemanek.

Dofinasowanie: Miasto Bielsko-Biała i Gmina Wilkowice
Partnerzy: Galeria Bielska BWA, Gminny Ośrodek Kultury „Promyk” i Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej w Bystrej, C&A Foundation , Fundusz Partnerstwa, Clean Advantage, AQUA SA, WALA i Eko-Wtór Jakubiec.

PROGRAM FESTIWALU EKODZIEŁO 2020

BIELSKO-BIAŁA
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego
29 września (wtorek), godz. 9.00

Prezentacja idei ogrodu japońskiego – Przedstawienie projektu ogrodu oraz sadzenie klonów japońskich

Taniec Butoh „Drzewa wschodu” – Etiuda – Krzysztof Jerzak

Performans „Haiku” – Czytanie performatywne – Jacek Bożek

Warsztaty budowy schronień dla owadów zapylających – Warsztat prowadzą edukatorzy Klubu Gaja


BYSTRA
Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii
30 września (środa), godz.10.00

Sadzenie wiśni japońskich – Akcję prowadzą edukatorzy Klubu Gaja

Taniec Butoh „Drzewa wschodu” – Etiuda – Krzysztof Jerzak

Performans „Haiku” – Czytanie performatywne – Jacek Bożek

BYSTRA
Gminny Ośrodek Kultury „Promyk”
1 październik (czwartek), godz. 10.00

Warsztaty budowy schronień dla owadów zapylających – Warsztaty prowadzą edukatorzy Klubu Gaja

POBIERZ PLAKAT FESTIWAL EKODZIEŁO 2020 >>>

Na zdjęciach: Krzysztof Jerzak – taniec Butoh / Fot. Joanna Kessler

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone