Osiedle dla motyli w Katowicach

Klub Gaja zakładając kolejną kwietną rabatę z domkami dla motyli spełni marzenia uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Katowicach. W ostatni dzień roku szkolnego, 26 czerwca (piątek) od rana edukatorzy Klubu Gaja montować będą specjalne schronienia dla motyli i innych owadów zapylających oraz sadzić miododajne krzewy i byliny. Niestety z powodu zagrożenia epidemiologicznego akcja odbędzie się bez udziału uczniów, którzy wymarzyli sobie taki zakątek.

Z okazji tegorocznego Dnia Ziemi uczniowie z SP 40, w ramach nauki zdalnej, przysyłali na konkurs prace plastyczne przedstawiające wymarzony ogród szkolny. Wśród wielu pomysłów znalazły się m.in.: oczka wodne, zbiornik na deszczówkę i oczywiście zakątki dla motyli i innych dzikich zapylaczy. Cieszymy się, że możemy spełnić te marzenia!

 
Magdalena Dołęgowska dyrektor SP 40 Katowice im. Jerzego Kukuczki, mówi – „Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele i oczywiście dyrektor są szczęśliwi, że to właśnie przy naszej szkole stanie wymarzony od dawna ogród. Pokazywanie roślin na rysunku, filmie nie zawsze wystarczy. O wiele większe walory edukacyjne, a jednocześnie wychowawcze mają zajęcia w terenie. Wszyscy będziemy dbać o naszą małą enklawę przyrody. Będzie to dla Nas skuteczna i ciekawa edukacja przyrodnicza, ekologiczna. W szkolnym ogrodzie możemy prowadzić systematyczne, codzienne obserwacje przez cały rok. Nasz ogród będzie stanowił enklawę zieleni, która poprawi wygląd otoczenia szkoły i da nam wiele radości. Co dla Nas jeszcze ważne! Całe przedsięwzięcie wydarzy się dzięki Klubowi Gaja, z którym współpracujemy już od kilku lat, uczestnicząc w warsztatach i happeningach ekologicznych. Dla Nas ta współpraca była zawsze bardzo ważnym elementem edukacji ekologicznej Naszych Uczniów, kiedyś gimnazjalistów, dziś Uczniów szkoły podstawowej”.

W ciągu ostatnich 50 lat na świecie wyginęło 80 % motyli. Populacja motyli i innych owadów zapylających drastycznie maleje głównie z powodu utraty siedlisk, a także stosowania pestycydów, chorób i zmian klimatu. Klub Gaja od kilku lat zakłada przyjazne miejsca dla m.in. pszczół i motyli, tworząc dla nich zastępcze siedliska. Takie „osiedla” powstały m.in. w ogrodach Przedszkoli nr 1 i 15 w Bielsku-Białej, Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” w Bystrej czy Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu. Kolejnym miejscem, gdzie mamy nadzieję wprowadzą się motyle, pszczoły murarki czy biedronki, jest ogród w przy Szkole Podstawowej nr 40 w Katowicach. Partnerem akcji jest C&A Foundation i Fundusz Partnerstwa w ramach Green Print, LLC Program Clean Advantage TM.

„Niezwykłe jest to, że motyle zaczynają się czuć lepiej w dużych miastach. To dzięki różnorodności kwiatów, parków czy ogrodów przy domach mogą znaleźć dla siebie miejsca do życia i rozrodu. Róbmy wszystko co może im dopomóc w przetrwaniu dla naszego wspólnego dobra. Zakładajmy kwietne łąki i rabaty. Nie kośmy tak często trawników i zostawiajmy „dzikie zakątki” z pokrzywą. Opiekujmy się tymi miejscami, które jeszcze mogą służyć motylom i zapylaczom” – dodaje Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Kolejnym krokiem w spełnieniu marzeń uczniów SP 40 będzie montaż systemu na deszczówkę i założenie rabaty edukacyjnej z roślinami podmokłych łąk, odpowiednich do ogrodów deszczowych. Akcja zorganizowana będzie w lipcu we współpracy z Miastem Katowice.

Fot 1. Klub Gaja – System na deszczówkę, Fot.2. Klub Gaja – zakątek dla motyli 

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone