Europejskie Drzewo Roku – głosowanie trwa!

Dąb Grot z Dęblina – laureat 1. edycji konkursu Klubu Gaja Drzewo Roku – ubiega się o tytuł Europejskiego Drzewa Roku. Każdy może oddać głos w konkursie na stronie: http://www.treeoftheyear.org/. Zapraszamy do głosowania.

Do tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2012 pretenduje siedem drzew. Wszystkie są laureatami podobnych konkursów w swoich krajach. To dąb Grot z Dęblina (Polska), wiąz zwany Drzewem Życzeń w Nisovo (Bułgaria), aleja lip i dębów w Skaličce (Czechy), wiąz w Căpeni (Rumunia), lipa w Felsőmocsolád (Węgry) oraz  lipa w Lipanech (Słowacja) i pistacja z miejscowości Ghisonaccia (Francja).

Dębliński dąb Grot jest związany z historią walk Polaków o niepodległość. Niedaleko od drzewa  znajdują się m.in. groby żołnierzy poległych w czasie wojny polsko – bolszewickiej i w czasie pierwszej wojny światowej, a także pilotów z dęblińskiej szkoły pilotów. Lokalnym popularyzatorem Grota był nieżyjący już dyrektor  miejscowej szkoły, Stanisław Gelo. Do jednej z osób, przejętej faktem, że drzewo przetrwało dwie wojny powiedział: „ Trudno jest drzewu pozostać pomnikiem wśród ludzi.”

W pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu Drzewo Roku, przeprowadzonego przez Klub Gaja, w sumie oddano blisko 16 tys. głosów. Tym razem, gorąco zachęcamy do udziału w głosowaniu na Europejskie Drzewo Roku!

Klub Gaja zajmuje się ochroną środowiska, w tym ochroną drzew, które są jednym z najważniejszych czynników wpływających na równowagę ekologiczną w środowisku człowieka. Dlatego od 10 lat Klub Gaja prowadzi  program edukacyjny Święto Drzewa. W ubiegłym roku dzięki niemu, w Polsce zasadzono prawie 83,5 tys. drzew. Liczbę tę  przyjęto do wyników ogólnoświatowej kampanii ONZ „Miliard drzew dla planety”. Konkurs Drzewo Roku jest kolejnym efektem pracy Klubu Gaja, popularyzującym wiedzę na temat roli drzew oraz kształtującym pozytywne postawy w stosunku do wszystkich drzew, nie tylko pomnikowych.

Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest Czeska Fundacja Partnerstwo dla Środowiska.

Konkurs Drzewo Roku w Polsce jest częścią projektu Święto Drzewa,  który został dofinansowany przez Narodowy Fundusz  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Ten wpis umieszczono w kategorii Drzewo Roku. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget