Zrób zakątek dla motyli!

Klub Gaja zaprasza do obejrzenia krótkiego filmu z zakładania przyjaznych zakątków dla motyli. Mówimy w nim jak i dlaczego warto budować domki dla tych pożytecznych owadów, zakładać kwietne rabaty i ustawiać poidła. Każdy z nas może pomóc chronić dzikie zapylacze i zaprosić je do swych ogrodów. Na tarasie, balkonie czy nawet na parapecie możemy stworzyć dla nich przyjazne miejsca.

Owady zapylające odgrywają ogromną rolę w środowisku naturalnym i gospodarce. Spadek liczby i różnorodności populacji zapylaczy ma wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe. Mniej owadów, mniejsze zbiory. W naszej strefie klimatycznej owady zapylają ok. 80 % gatunków roślin. Nie ma jednej przyczyny, z powodu której liczebność zapylaczy spada. Do zagrożeń należą m.in. ekspansywne rolnictwo i stosowanie pestycydów, zanieczyszczenie środowiska oraz urbanizacja powodująca utratę i degradację siedlisk. Intensywne rolnictwo powoduje także zanikanie różnorodności roślin. Owady mają coraz mniej pożywienia i materiałów do budowania gniazd.

„Każdy z nas może skutecznie pomagać zwierzętom i planecie w naszych wspólnych zmaganiach z katastrofą klimatyczną. Warto podejmować każde konkretne działanie ucząc się przy tym naszych współzależności ze światem przyrody. Nie musimy od razu jechać na północ i wspierać białe niedźwiedzie. Możemy zacząć od motyli w sąsiedztwie. Warto i trzeba o nich pamiętać, a efekt przejdzie nasze najśmielsze oczekiwania” – mówi Jacek Bożek, szef Klubu Gaja.

Klub Gaja od kilku lat zakłada przyjazne miejsca dla owadów zapylających m.in. pszczół i motyli, tworząc dla nich zastępcze siedliska. Kolejne zakątki dla motyli, z których realizacji nagrano krótki film powstały w ogrodach bielskich przedszkoli nr 1 i 15 we współpracy z Miastem Bielsko-Biała i C&A Foundation.  

ZOBACZ FILM >>>  ZAKATKI DLA MOTYLI

Danuta Przybyło, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Energi Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej komentuje akcję  – „Nasze miasto bardzo chętnie wspiera inicjatywy, które budują świadomość ekologiczną mieszkańców. Akcją tworzenia zakątków dla motyli chcemy uwrażliwić najmłodszych na piękno natury i dbania o nią, ale także zachęcić bielszczan do tworzenia takich miejsc. Sama przyłączyłam się do montażu drewnianego domku i wiem, że jest to świetna terapia po ciężkiej pracy. To wspaniale pozytywne odczucie, że możemy pomagać dzikim zapylaczom!”.

Jarosław Kasprzyk, edukator Klubu Gaja wyjaśnia  – „ Domki dla motyli można porównać do budek lęgowych dla ptaków, które zastępują dziuple. Jednak ich cechą charakterystyczną jest inny kształt otworu wlotowego. W przypadku domków dla motyli jest to szczelina szerokości ok. 12 mm i długości ok. 8 cm, i to jest najważniejsza różnica. Wymiary domków dla motyli możemy dobrać dowolnie, pamiętając jednak aby przestrzeń wewnątrz była na tyle duża, by motyle mogły się swobodnie poruszać. Nie możemy zapomnieć o umieszczeniu wewnątrz kilku patyków, na których motyle będą mogły usiąść”.

Zakładając zakątek dla motyli najważniejsze jest aby zapewnić im i innym owadom pożywienie od wczesnej wiosny, poprzez lato do późnej jesieni. Obsadzajmy nasze ogrody, balkony czy tarasy różnorodnymi kwitnącymi roślinami, które produkują nektar i pyłek – kwiatami cebulowymi i jednorocznymi, bylinami, krzewami i drzewami. Motyle uwielbiają takie byliny jak np. sadźce, floksy, jeżówki czy krzewy budleja Dawida i barbule kladońskie. Gatunkami cennymi dla wszystkich owadów są np. rozchodniki, lebiodki, szałwie, kocimięty. Wśród kwitnących rabat możemy zamontować drewniany domek dla motyli. Pamiętajmy aby pozostawiać fragmenty nieskoszonych trawników i „dzikie zakątki” z pokrzywą, którą żywią się m.in. gąsienice rusałki pokrzywnika, admirała, pawika i osetnika.

Jolanta Migdał, edukatorka Klubu Gaja dodaje – „Owady zapylające, tak jak i inne zwierzęta potrzebują wody do picia. Coraz częściej pojawiające się okresy suszy, to dla nich szczególnie trudny czas. Możemy jednak pomóc owadom w dostępie do wody i zrobić dla nich proste poidełko wykorzystując podstawkę pod doniczkę lub inne płaskie naczynie. Dno wypełniamy szczelnie różnej wielkości kamykami i nalewamy niewielką ilość wody, tak aby nasze owady się nie potopiły. Poidełko umieszczamy w ogrodzie, na balkonie czy na parapecie okiennym. Pamiętajmy o czyszczeniu i uzupełnianiu go czystą wodą”.

Każdy z nas może zrobić przyjazny zakątek dla motyli!

ZOBACZ FOTO RELACJĘ Z ZAKŁADANIA MOTYLICH ZAKĄTKÓW

ZAKĄTEK DLA MOTYLI W PRZEDSZKOLU NR 15

ZAKĄTEK DLA MOTYLI PRZEDSZKOLE NR1

 

Zadanie „Zakątki dla motyli” jest współfinansowane ze środków Miasta Bielsko-Biała. Partnerem akcji jest C&A Foundation.

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget