CZESKI STRAŻNIK ZALANEJ WIOSKI WYGRAŁ EUROPEJSKIE DRZEWO ROKU 2020

Prestiżowy tytuł Europejskiego Drzewa Roku otrzymała w tym roku Republika Czeska. Z wynikiem 47 226 głosów sosna zwana Strażnikiem Zalanej Wioski pozostawiła innych rywali daleko w tyle. Polski Czarny Bez z Rzeszowa, zwycięzca konkursu Drzewo Roku 2019 Klubu Gaja, otrzymał 11 691 głosów i ostatecznie uplasował się na 12. pozycji. Podczas popularnego konkursu w tym roku oddano 285 174 głosów. Ranking wszystkich drzew i film z ogłoszenia wyników można znaleźć na stronie www.treeoftheyear.org

Ogłoszenie wyników Europejskiego Drzewa Roku, które tradycyjnie odbywa się w Parlamencie Europejskim w Brukseli, w tym roku ze względu na pandemię koronawirusa i zamknięcie europejskich granic odbyło się w Internecie.

„Zastanawialiśmy się, jak przekazać radość z wyników głosowania szesnastu wspólnotom europejskim. Wreszcie, połączyliśmy opowieści o drzewach i osobiste świadectwa pierwszych trzech finalistów w video, które można teraz oglądać i udostępniać fanom drzew ponad granicami, ”podsumowuje Josef Jary z Environmental Partnership Association, organizatora konkursu Europejskie Drzewo Roku.

Zwycięska 350-letnia sosna w Republice Czeskiej, rośnie na skalistym cyplu zapory. Jej historia dotyczy zalanej wsi Chudobín, która przestała istnieć z powodu budowy tamy. Obecnie drzewo jest nie tylko ważnym punktem orientacyjnym, ale także imponującym świadectwem jej wysokiej odporności na zmiany klimatu i wpływ człowieka.

Srebrny medal trafił do Chorwacji, gdzie ponad 200 -letni Miłorząb z Daruvaru o rajskim imieniu Adam uzyskał 28 060 głosów. Trzecie miejsce może świętować Federacja Rosyjska. Samotna Topola rosnąca na stepach Kałmucji, według legendy posadzona na początku XX wieku przez mnicha buddyjskiego, uzyskała 27 411 głosów.

Bez Czarny z Rzeszowa, który  wygrał polską edycję konkursu Drzewo Roku 2019 organizowanego przez Klub Gaja uzyskał 11 691 głosów internautów i uplasował się statecznie na 12. pozycji w rankingu europejskich drzew. To 200-letnie drzewo rosnące na skwerze między blokami w samy sercu miasta to prawdziwy fenomen. Ma postać drzewiastą, co jest niezwykle rzadko spotykaną formą tej rośliny. Pospolicie bez czarny występuje w formie krzewiastej. Drzewo prawdopodobnie jest pozostałością po byłych ogrodach zamku Lubomirskich. Również dzisiaj drzewo nadaje temu miejscu wyjątkowy charakter. Wiele osób nie wyobraża sobie, że tego drzewa mogłoby nie być. Mieszkańcy zachwycają się niezwykłą urodą bzu, szczególnie w okresie kwitnienia i owocowania. Kiedy kwitnie cała korona pokryta jest białymi kwiatami – wygląda jak gigantyczny bukiet białych kwiatów. W okresie owocowania pokryte jest masą kiści czarnych jagód, które w jesieni dla ptaków stanowią bogatą stołówkę.

Zobacz ranking wszystkich tegorocznych europejskich drzew i relację z ogłoszenia wyników >>>

Konkurs Europejskie Drzewo Roku zwraca uwagę na ciekawe drzewa w Europie, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. Dotychczas polskie drzewa – zwycięzcy krajowych edycji konursu organizowanego przez Klub Gaja,  trzykrotnie stawały  na podium europejskim. W 2017 roku Europejskim Drzewem Roku został Dąb Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim. W 2013 roku platan z Kóz w woj. śląskim zdobył 2. miejsce, a w 2014 roku na 3. miejscu uplasował się Dąb Wybickiego w Będominie w woj. pomorskim.

Możesz pomóc chronić drzewa przekazując darowiznę lub 1% podatku dla Klubu Gaja. Na naszej stronie znajdziesz Bezpłatny Program PIT lub w deklaracji podatkowej PIT wpisz KRS: 0000120069.

Dowiedz się więcej o konkursie Klubu Gaja Drzewo Roku >>>

Ten wpis umieszczono w kategorii Europejskie Drzewo Roku. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget