Polskie drzewo w międzynarodowym konkursie

Rozstrzygnięty w ubiegłym roku pierwszy konkurs Klubu Gaja na Drzewo Roku ma swoją międzynarodową kontynuację. Laureat – dąb Grot z Dęblina bierze udział w międzynarodowej edycji konkursu. Internetowy plebiscyt na Europejskie Drzewo Roku rozpoczyna się 1 lutego i potrwa do końca tego miesiąca. Klub Gaja gorąco zachęca do udziału w głosowaniu. Głos można oddać na:  www.treeoftheyear.org

O miano Europejskiego Drzewa Roku polski dąb będzie rywalizował z drzewami z Bułgarii, Czech, Słowacji, Węgier, Francji i Rumunii, które zwyciężyły w konkursach w poszczególnych krajach.

Konkurs zwraca uwagę na rolę i znaczenie drzew w życiu ludzi. Ciekawe, zdumiewające, czasami poruszające historie finałowych drzew Europejskiego Konkursu Drzewo Roku 2012 pokazują szczególne więzi  jakie łączą drzewa z poszczególnymi osobami, rodzinami czy miejscowościami, a także ich związki z historią lokalną lub narodową.

Dąb Grot z Dęblina jest związany z historią budowy carskiej twierdzy, podczas której wycięto wiele podobnych drzew, a która powstała na żądanie rosyjskiego namiestnika Królestwa Polskiego. W 1920 r. Grot był świadkiem wojny z bolszewikami – decydującej dla losów całej Europy. Do dziś przypisuje się mu moc spełniania życzeń: lewą dłoń trzeba przyłożyć do pnia i szeptem wypowiedzieć życzenie. Niedaleko od dębu znajdują się groby żołnierzy polskich i bolszewickich poległych w czasie wojny polsko-bolszewickiej i pierwszej wojny światowej, a także pilotów z dęblińskiej szkoły pilotów. Lokalnym popularyzatorem Grota był nieżyjący już dyrektor jednej z miejscowych szkół – Stanisław Gelo, członek Towarzystwa Przyjaciół Dęblina. Do jednego z młodych ludzi przejętego faktem, że drzewo przetrwało dwie wojny powiedział: Słusznie zauważyłeś mój młody kolego. Trudno jest drzewu pozostać pomnikiem wśród ludzi.

Ogłoszenie wyników konkursu o tytuł Międzynarodowego Drzewa Roku odbędzie się 1 marca. Ostatni tydzień głosowania będzie przebiegał w sposób utajniony, tak że wyniki głosowania będą niespodzianką. Ceremonię rozdania nagród zaplanowano w Brukseli. Zwycięzca otrzyma statuetkę wykonaną przez czeskiego artystę Martina Patřičny.

Laureat Drzewa Roku w Bułgarii to 700-letni wiąz zwany Drzewem Życzeń z miejscowości Nisovo. Sok z jego pnia uzdrowił niewidomą młodą tancerkę. Drzewem Roku w Czechach wybrano aleję kilkudziesięciu lip i dębów wokół zamku, w którym obecnie mieści się dom dla niepełnosprawnych umysłowo kobiet i dziewcząt, w miejscowości Skalička. Mimo, że to maleńka wioska, dzieci z lokalnych szkół zebrały 12 tys. głosów na aleję, która jest miejscem ich zabaw. Najwięcej Słowaków swój głos oddało na 320-letnią lipę w Lipanach. Była symbolem uprawomocnienia umów – każde porozumienie zawarte na uświęconej pod nią ziemi miało moc prawną taką, jak akt notarialny.

Czterystuletnia lipa z regionu Somogy to węgierski kandydat w konkursie. Legenda głosi, że wiele lat temu, po pożarze lasu lipa wydała nasiona, aby ożywić las  z pomocą „garabonciás” (w węgierskiej mitologii postać mężczyzny, który nauczył się magii). Ta magiczna moc chroni las do dziś. Francuskim Drzewem Roku jest blisko tysiącletnia pistacja kleista z Korsyki bohaterka pożaru, który wybuchł w regionie w 2000 roku. Jedna z ofiar pożaru wolała, by straż ratowała pomnikową pistację niż jej dom wołając: Dom można zbudować ponownie. Ale takie drzewo nigdy tu już nie wyrośnie, jeśli się spali! Kandydatem Rumunii jest wiąz w Căpeni. Drzewo stało się częścią życia społecznego wsi, ponieważ spotykano się pod nim by rozwiązywać problemy zarówno całej wspólnoty jak i osobiste.

Zapraszamy do głosowania! Laureatem ubiegłorocznego konkursu została lipa z Rumunii, która zdobyła ponad 23 tys. głosów. Organizatorem Europejskiego Konkursu Drzewo Roku jest Czeska Fundacja Partnerstwo dla Środowiska.

Konkurs Drzewo Roku w Polsce jest częścią projektu Święto Drzewa,  który został dofinansowany przez Narodowy Fundusz  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Na zdjęciu: Dąb Grot z Dęblina, zgłoszony do konkursu przez uczniów Gimnazjum nr 2 w Dęblinie

Ten wpis umieszczono w kategorii Drzewo Roku i otagowano jako , , . Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget