Z Wielkiej Brytanii do Rzeszowa w poszukiwaniu niezwykłych drzew

Klub Gaja zaprasza 2 lutego na spotkanie z Robem McBride – miłośnikiem drzew, reporterem BBC i ambasadorem Konkursu Europejskie Drzewo Roku. Gość z Wielkiej Brytanii przyjedzie do Rzeszowa zobaczyć niezwykły okaz przyrodniczy – drzewo czarnego bzu, które zwyciężyło w konkursie Drzewo Roku 2019 w Polsce. Przez cały luty Czarny Bez będzie walczył z 15. drzewami z Europy o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2020. Zagłosuj na https://www.treeoftheyear.org/PL

Rob McBride poświęcił swoje życie, aby chronić i promować drzewa. Jest fotografem, podróżnikiem, działaczem społecznym i ambasadorem starych, historycznych drzew, współpracuje regularnie z BBC, gdzie relacjonuje swoje spotkania z niezwykłymi drzewami. Blisko 5 tysięcy osób śledzić jego konto na Twitterze . Od 2015 roku regularnie odwiedza drzewa biorące udział w Europejskim Konkursie Drzewo Roku.

Tree Hunter Rob Mc Bride

Już 2 lutego ok. godz. 16.15 Tree Hunter spotka się pod Czarnym Bzem z mieszkańcami Rzeszowa, aby wesprzeć ich starania w zdobyciu tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2020. Czarny Bez w Rzeszowie  zwyciężył w polskiej edycji konkursu Drzewo Roku 2019, organizowanego przez Klubu Gaja, zapewniając sobie tym samym udział w europejskim konkursie.

200-letni Czarny Bez w Rzeszowie, rosnący na skwerze między blokami w samym sercu miasta to swoisty cud natury. Ma postać drzewiastą, co jest niezwykle rzadko spotykaną formą tej rośliny. Pospolicie bez czarny występuje w formie krzewiastej. Drzewo prawdopodobnie jest pozostałością po byłych ogrodach zamku Lubomirskich. Również dzisiaj drzewo nadaje temu miejscu wyjątkowy charakter. Wiele osób nie wyobraża sobie, że tego drzewa mogłoby nie być. Mieszkańcy zachwycają się niezwykłą urodą bzu, szczególnie w okresie kwitnienia i owocowania. Kiedy kwitnie cała korona pokryta jest białymi kwiatami – wygląda jak gigantyczny bukiet białych kwiatów. W okresie owocowania pokryte jest masą kiści czarnych jagód, które w jesieni dla ptaków stanowią bogatą stołówkę.

Czarny Bez. Fot. Klub Gaja/Halina Sikora

„Udział drzewa Bzu Czarnego  w europejskim konkursie stanowi  zaszczyt i jest niewątpliwym sukcesem miasta  Rzeszowa. Bardzo się cieszę, że mieszkańcy innych krajów  Europy dowiedzą się o  naszym skarbie przyrodniczym i docenią jego piękno i wyjątkowość.  Dlatego wizyta Tree Huntera jest  ważnym wydarzeniem dla miasta  i dla promocji naszego kandydata na Europejskie Drzewo Roku 2020. Mam  nadzieję, że sukces naszego drzewa przyczyni się do jego ochrony i profesjonalnej opieki.” –  mówi Halina Sikora, mieszkanka Rzeszowa, która zgłosiła drzewo do konkursu

 

Głosy na Czarny Bez w Rzeszowie można oddawać przez cały luty na stronie https://www.treeoftheyear.org/PL

Zapraszamy do głosowania!

Konkurs Europejskie Drzewo Roku od 10. lat szuka w całej Europie drzew z najciekawszymi historiami. W internetowym głosowaniu decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi. W ten sposób organizatorzy zwracają uwagę społeczną na ciekawe, stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W Polsce organizatorem konkursu Drzewo Roku jest Klub Gaja.

SPOTKANIE Z TREE HUNTEREM

Kiedy: niedziela, 2 luty 2020, ok. godz. 16.15
Gdzie: Czarny Bez w Rzeszowie , ul. Grodzisko 5

Fot. Kub Gaja/Halina Sikora

Ten wpis umieszczono w kategorii Europejskie Drzewo Roku. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget