Obywatelu nie strzelaj!

Sylwester tuż przed nami. W tym roku coraz więcej miejscowości rezygnuje z pokazów fajerwerków, które są zmorą dla naszych pupili ale także dla dzikich zwierząt. To bardzo pozytywny trend. Zaczynamy podejmować konkretne decyzje nie tylko na poziomie deklaracji. Ważne by do tej zmiany dołączyli także obywatele i nie strzelali w Sylwestra!

W całym kraju coraz częściej władze miast i gmin rezygnują z oficjalnych pokazów sztucznych ogni, ale to tylko niewielka część wszystkich wystrzałów. Najwięcej petard wystrzeliwują mieszkańcy i turyści na ulicach, podwórkach i w ogrodach. Dlatego potrzebna jest edukacja obywateli, by organizując kolejną zabawę sylwestrową pomyśleli o zwierzętach!

Drzewa i krzewy naszych osiedli, parki, skwery czy ogrody są domem dla tysięcy ptaków i małych ssaków. Zwierzęta te nie rozumieją, że nadchodzi Nowy Rok. Odczuwają natomiast ogromny stres związany z hukiem wystrzałów i błyskiem petard. Również zwierzęta domowe bardzo często reagują nerwowo, ze strachem chowając się przed wystrzałami.


Zwierzęta mają bardziej wyostrzone zmysły, zwłaszcza zmysł słuchu oraz zupełnie inną percepcję, przez co wystrzały powodują u nich stres. Podczas wybuchów sztucznych ogni i petard, wpadają w panikę, tracą orientację i zachowują się nieprzewidywalnie. Może to prowadzić m.in. do agresji, autoagresji czy zawału.

Przez Sylwestrem warto odpowiednio się przygotować i zapewnić pupilom poczucie bezpieczeństwa. Wyprowadzajmy nasze psy na smyczy i wyjdźmy z nimi na dłuższy spacer dużo wcześniej, przed północą, zanim rozpocznie się fajerwerkowe szaleństwo. Jeśli nasz kot jest wychodzący, zamknijmy go w mieszkaniu aby nie wpadł pod samochód w strachu przed nagłym wystrzałem. W miarę możliwości nie zostawiajmy zwierząt samych w domu.

„To po prostu super, że tak wiele miast i mniejszych miejscowości rezygnuje z fajerwerków w Sylwestra na korzyść mniej uciążliwych dla zwierząt atrakcji. Bawmy się nie zapominając o naszych przyjaciołach w lasach, na polach ale także w domach, na osiedlach czy ulicach. Życzę wszystkim dobrej zabawy i dobrego 2020 roku. Także dla zwierząt” – mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Zespół Klubu Gaja życzy Wszystkim wspanialej zabawy bez głośnych fajerwerków oraz Szczęśliwego Nowego Roku!

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone