Dla klimatu – razem z Richardem Gere

Idąc w demonstracji Młodzieżowego Strajku Klimatycznego słyszałem powtarzające się hasło wykrzykiwane przez uczestników – „Religie z nami, naukowcy z nami, dla klimatu ponad podziałami”. Kiedy 17 listopada 2019 r., w ośrodku buddyjskim w Grabniku pod Warszawą, wspólnie z zaproszonymi gośćmi sadziliśmy drzewo dla klimatu z Richardem Gere, znanym aktorem, buddystą i aktywistą społecznym, to właśnie to hasło przypominało mi potrzebę współpracy dla dobra planety.

Symboliczne drzewo – platana, posadziliśmy w intencji ochrony planety i klimatu. To my dorośli jesteśmy odpowiedzialni za sytuację, w której znalazła się ludzkość. Nie możemy czekać aż nasze dzieci i wnuki posprzątają po naszej uczcie na ich koszt. Nie możemy dłużej pustoszyć Ziemi, niszcząc i wykorzystując należne przyszłym pokoleniom zasoby. Nie jest łatwo zmienić obowiązujący paradygmat ale nadal powinniśmy z całych sił do tego dążyć.

Potrzeba nam do tego odwagi, współpracy i inspiracji. Spotkanie, rozmowa i wspólne posadzenie drzewa z człowiekiem, który poświęca wiele wysiłku i funduszy na rzecz pomagania potrzebującym, okazało się właśnie taką niezwykłą inspiracją.

Każdy z nas bez względu na wiek i pozycję może przyczynić się do zmniejszenia biedy, zanieczyszczenia środowiska czy polepszenia losu dzieci. Świat potrzebuje nas tak samo, jak my bez tego świata nie możemy się obejść. Te proste współzależności nie zawsze i nie dla wszystkich są oczywiste, a stanowią podstawę naszego życia. Głęboki szacunek do wszystkich żyjących istot oparty na odpowiedzialności wobec ludzkości i przyrody może uchronić nas i przyszłe pokolenia przed katastrofą klimatyczną.

O tym i wielu innych sprawach przypominał nam Richard Gere – artysta i aktywista, rozpoznawalny dzięki sławie wielkiego aktora. Mógłby już nic nie robić. Zbierać owoce swojego niezwykle intensywnego życia i kariery. A jednak nadal pracuje dla innych i nie ustaje w wysiłkach na rzecz lepszego świata.

Platany to drzewa długowieczne. Niezwykle majestatyczne, okazałe i bardzo piękne. Mamy nadzieję, że to symboliczne drzewo przypominać nam będzie o tym, że każdy z nas może działać i pomagać potrzebującym.

Dziękujemy Centrum Buddyjskiemu Benchien Karma Kamtsang w Grabniku za zaproszenie i możliwość wspólnej pracy dla ludzi, przyrody i planety!

Jacek Bożek, Klub Gaja

ZOBACZ FOTO RELACJĘ >>>

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone