17. Święto Drzewa – przyłącz się!

Klub Gaja serdecznie zaprasza do udziału w 17. edycji Święta Drzewa pod hasłem „Drzewa dla klimatu”. W tym roku chcemy zaktywizować Polki i Polaków do podejmowania lokalnych akcji sadzenia i ochrony drzew w celu łagodzenia skutków zmian klimatu oraz utraty różnorodności biologicznej. Każdy może dołączyć do programu Święto Drzewa – osoby indywidualne, placówki edukacyjne i wychowawcze, urzędy administracji państwowej i samorządowej, instytucje, organizacje społeczne, grupy nieformalne, lokalne wspólnoty mieszkańców oraz firmy. Wspólnie posadziliśmy już blisko 900 tysięcy drzew!

Drzewa nie tylko produkują tlen i oczyszczają powietrze, którym oddychamy. Drzewa to także większa różnorodność biologiczna, mniejszy hałas, ochrona przed wiatrem, słońcem oraz piękna przestrzeń wokół nas. Dlatego powinniśmy sadzić, pielęgnować i chronić drzewa, a także krzewy. Działanie zgodne z naturą, a nie przeciwko niej, może przynieść korzyści nam wszystkim. Zgłoś swój udział w tegorocznym Święcie Drzewa – Formularz zgłoszeniowy. Wszyscy, którzy zgłoszą swój udział otrzymają broszurę i plakat „Drzewa dla klimatu”.

„Przyroda pomaga nam w adaptacji do zmian klimatu i łagodzenia ich skutków. Dlatego powinniśmy ją chronić i odtwarzać zniszczone ekosystemy, a sadzenie drzew pozostaje jednym z najbardziej skutecznych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatu”  – podkreśla Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka programu Święto Drzewa.

Dr hab. Zbigniew Karaczun, profesor SGGW, dodaje – „Drzewa, zarówno te stare, jak i te dopiero sadzone, odgrywają ogromną rolę w ochronie klimatu. Pochłaniają z atmosfery węgiel (w postaci CO2) i trwale wiążą go w biomasie. Już dziś, bez szkody dla produkcji żywności, moglibyśmy zalesić około 900 milionów hektarów, co pozwoliłoby na zmagazynowanie w biomasie około 200 miliardów ton węgla, obniżenie jego ilości w atmosferze o około 25%. Umożliwiłoby to osiągnięcie celu Porozumienia Paryskiego – powstrzymanie wzrostu średniej temperatury Ziemi na poziomie poniżej 1,5o C”.

Inauguracja tegorocznej 17. edycji Święta Drzewa tradycyjnie odbędzie się 10 października w Warszawie. Klub Gaja razem z laureatami konkursów Święta Drzewa, Partnerami i Gośćmi zasadzi drzewa owocowe oraz wiśnie japońskie przy Służewskim Domu Kultury w Warszawie. Podczas wydarzenia odbędzie się gala wręczenia certyfikatów i nagród dla najciekawszych inicjatyw realizowanych w poprzedniej, 16. edycji Święta Drzewa.

Równocześnie w całym kraju odbędą się lokalne obchody Święta Drzewa organizowane m.in. przez przedszkola, szkoły, uniwersytety, urzędy miast i gmin, organizacje czy firmy. Zachęcamy do zarejestrowania posadzonych drzew i krzewów w liczniku drzew na stronie www.swietodrzewa.pl . Pokażmy nasze zaangażowanie i wspólnie posadźmy milion drzew! Jesteśmy o krok od  tego celu, bo na liczniku odnotowano już blisko 900 tysięcy posadzonych drzew!

Święto Drzewa to nie tylko sadzenie drzew ale wiele różnorodnych działań wokół drzew i dla drzew. Zachęcamy do otaczania ich opieką, szukania drzew – świadków historii, organizowania lekcji tematycznych, konkursów i happeningów na temat roli drzew w przeciwdziałaniu zmianom klimatu oraz wspólnego świętowania. Od początku, partnerem strategicznym programu są Lasy Państwowe, które służą pomocą leśników i przekazują w miarę możliwości sadzonki drzew uczestnikom Święta Drzewa.

W tym roku zapraszamy do udziału w konkursach, w których mogą wziąć udział, zarówno osoby indywidualne jak i placówki edukacyjne, urzędy administracji państwowej i samorządowej, instytucje, organizacje społeczne, lokalne wspólnoty mieszkańców oraz firmy.

Czarodziejskie Drzewo – nagradzamy z za największą ilość posadzonych drzew, najszerszą współpracę oraz za kreatywność działań. Na sprawozdania z przeprowadzonych działań czekamy do 30 listopada 2019. Formularz zgłoszeniowy do konkursu >>>

Drzewo Roku 
– poszukujemy drzewa z historią, która scala lokalną społeczność oraz pobudza wyobraźnię. Na zgłoszenia drzew czekamy do 30 listopada 2019. Zgłoś drzewo do konkursu >>>

Zbieraj makulaturę, ratuj konie – nagradzamy za największą ilość zebranej makulatury, za współpracę i zaangażowanie największej ilości uczestników oraz za najciekawsze przeprowadzenie działań. Na zgłoszenia do konkursu czekamy do 30 czerwca 2020. Uczestnicy, którzy zgłoszą się do akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” otrzymają plakaty i ulotki. Zgłoś swój udział w akcji >>>

Więcej informacji  na www.swietodrzewa.pl

Święto Drzewa 2019
Partnerzy strategiczni:
 Lasy Państwowe, Billion Tree Campaign, Environmental Partnership Association, Davines, ALDI
Partnerzy: Troton, C&A Foundation
Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Europejskie Drzewo Roku, LeasePlan, DHL Parcel Polska, DHL Exspress Polska, Miasto Stołeczne Warszawa, Miasto Katowice, Miasto Bielsko-Biała, Służewski Dom Kultury, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Fundusz Partnerstwa, Clean Advantage.

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget