Piknik z Klimatem!

Po raz dwunasty w Warszawie wakacje zakończą się Piknikiem z Klimatem. Impreza odbędzie się 1 września 2019, w niedzielę, w godz. 11.30 – 16.30, na Skwerze 1. Dywizji Pancernej WP, obok Multimedialnego Parku Fontann. Tematem tegorocznego pikniku organizowanego przez m.st. Warszawa jest adaptacja miasta do zmian klimatu. Jak co roku Klub Gaja we współpracy z Lasami Państwowymi zaprasza warszawiaków do zrobienia czegoś konkretnego dla przyrody – budowania domków dla wiewiórek, ptaków, motyli, dzikich pszczół, biedronek, złotooków.

Piknik dla Klimatu jest dobrą okazją, by w ciekawy sposób poszerzyć swoją wiedzę na temat ochrony środowiska i  klimatu. Na uczestników czeka wiele atrakcji m.in. warsztaty upcyklingowe, liczne pokazy naukowe i prezentacje technologii związanych np. z magazynowaniem energii słonecznej czy alternatywnym transportem.

Na stoisku Klubu Gaja „Od deski, do deski”, każdy będzie mógł zmierzyć się prostymi pracami stolarskimi i zrobić coś pożytecznego dla zwierząt w mieście. Razem zmontujemy budki lęgowe dla ptaków, małych ssaków i owadów zapylających. Rozmawiać będziemy także o zagrożeniach z jakimi się spotykają, w szczególności z powodowanymi zmianami klimatu. Samodzielnie wykonane domki będzie można umieścić w ogrodach czy na balkonach. Skrzynki lęgowe dla ptaków i wiewiórek mogą zastąpić dziuple, których jest coraz mniej z powodu braku starych drzew. Schronienia dla dzikich zapylaczy, których populacje drastycznie zmniejszają się, mogą poprawić warunki ich bytowania. Także w miastach możemy stworzyć przyjazne siedliska dla motyli, dzikich pszczół, złotooków i biedronek.

 „Każdy z nas ma wpływ na zmieniający się klimat. Może swoją postawą i decyzjami zmniejszać swój ślad węglowy oraz wspomagać przyrodę. Wiele zwierząt migruje w pobliże siedzib ludzkich w poszukiwaniu pokarmu i miejsc rozrodu. Korzystając z wiedzy i umiejętności możemy, a nawet powinniśmy, wspomagać różnorodność biologiczną w miastach i na ich obrzeżach. Zakładajmy i dbajmy o tereny zieleni, które nie tylko wzmocnią odporność ekosystemów na zmiany klimatu, ale także służyć będą poprawie jakości życia w mieście ludziom, a także zwierzętom – mówi Jacek Bożek, założyciel i lider Klubu Gaja.

Duże miasta już odczuwają zmiany klimatu. Wysoka urbanizacja i gęstość zaludnienia, spadek udziału powierzchni biologicznie czynnej, a tym samym potencjalnych obszarów retencji wody deszczowej wzmacniają skutki tych zmian. Już dziś występują ekstremalne zjawiska pogodowe w postaci intensywnych opadów, nawałnic i powodzi. Fale upałów i susze prowadzą do wysokich strat materialnych, zagrażają bezpieczeństwu i zdrowiu mieszkańców. Warszawa od lat walczy ze zmianami klimatu i zanieczyszczeniami powietrza. Rada m.st. Warszawy przyjęła w tym roku „Strategię adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy do roku 2030 z perspektywą do roku 2050”. W trosce o mieszkańców i środowisko Warszawa wdroży Miejski Plan Adaptacji, który określi kierunki projektowania zagospodarowania przestrzennego oraz strategię działań w najbliższych latach.

Wydarzenie „Od deski do deski” podczas Pikniku z Klimatem wpisuje się w program Klubu Gaja Święto Drzewa, który realizowany jest przy współpracy m.in. m.st. Warszawa, Partnerstwa dla Klimatu i Lasów Państwowych.

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget