Nagrody Pegaza 2019 ogłoszone!

Jak co roku Klub Gaja wyróżnił najaktywniejszych uczestników akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” Nagrodami Pegaza. W zbiórce makulatury wzięło udział ponad 50 podmiotów z całej Polski – placówki oświatowe, jednostki samorządu terytorialnego, firmy i osoby prywatne. W roku szkolnym 2018/2019 wspólnie zebraliśmy ponad 200 ton makulatury, z której środki pomogą koniom uratowanym przez Klub Gaja. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy!

Akcja  Zbieraj makulaturę, ratuj konie to próba zmiany postaw człowieka do otaczającego go świata, szczególnie kurczących się zasobów naturalnych planety, a także pobudzanie wrażliwości na los zwierząt i naturalnej chęci pomocy potrzebującym. Uczestnicy akcji  segregując odpady dbają o środowisko naturalne i pomagają zwierzętom. Za pieniądze z makulatury Klub Gaja wspiera utrzymanie, leczenie, terapię uratowanych koni, opłaca leki i opiekę weterynaryjną, monitoruje sytuację zwierząt oddanych do adopcji, prowadzi edukację ekologiczną oraz inne czynności związane z realizacją akcji.

W Polsce przeznacza się na ubój około 42 tys. koni. Część z nich, sprzedawanych zagranicę, czeka długa podróż przypłacona ranami i stresem. Długi transport powoduje u zwierząt niepokój, cierpienie, a nawet śmierć. Zwierzęta przewożone są w stłoczeniu, a to ogranicza im dostęp do świeżego powietrza, wody i pokarmu. Na rzeź trafiają młode konie hodowane na mięso lub przemęczone ciężką pracą oraz te wykluczone ze sportu czy zaniedbane.

Klub Gaja już  blisko 20 lat prowadzi akcję „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”, trakcie której wspólnie zebraliśmy już blisko 5000 ton makulatury i uratowaliśmy 60 koni skazanych na rzeź, chorych, wymagających opieki lub takich, którymi właściciele nie mogli się dłużej opiekować. Są zadbane i potrzebne. W tej edycji akcji wsparliśmy leczenie i utrzymanie naszych podopiecznych: Pegaza, White Lady, Kasi, Akuino, Drumli.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy od wielu lat wytrwale i z wielkim zaangażowaniem wspierają  naszą akcję, a także tym, którzy przyłączyli się zbiórki makulatury po raz pierwszy – placówkom oświatowym, osobom prywatnym,  samorządom, które angażują mieszkańców do udziału w akcji oraz firmom, m. in.  hipermarketowi Auchan w Bielsku-Białej, gdzie co roku Klub Gaja organizuje zbiórki makulatury dla okolicznych mieszkańców oraz Eko-Wtór Jakubiec z Bystrej, która wspiera nas w odbiorze surowców wtórnych. Jesteście wielcy!


LAUREACI NAGRODY PEGAZA 2019

Statuetki Pegaza otrzymują:

I Kategoria – za największą ilość makulatury:

 1. Przedszkole Publiczne Słoneczna Kraina „Łęgowo” w Łęgowie – za uzbieranie 15 ton makulatury.
 2. Szkoła Podstawowa nr 1 w Legionowie – za uzbieranie 11 ton 928 kg makulatury.
 3. Gmina Ostrowiec Świętokrzyski – za uzbieranie 8 ton 300 kg makulatury.

II Kategoria – za najciekawsze przeprowadzenie działań:

 1. Szkoła Podstawowa w Ligocie Polskiej – za szereg działań towarzyszących zbiórce makulatury, m.in. udział w zajęciach terapeutycznych z uratowanymi końmi, posadzenie 2 jabłonek dla koni ze stadniny w Zarzysku.
 2. Szkoła Podstawowa w Bystrej – za przeprowadzenie różnorodnych działań podczas zbiórki makulatury m.in. tworzenie prac literackich o koniach, zapoznanie się z metodami hipoterapii, zorganizowanie akcji charytatywnej na rzecz koni , podczas której uczniowie sprzedawali zdrowe kanapki i domowe ciasta.
 3. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kornela Makuszyńskiego w Zgierzu – za ciekawe zajęcia edukacyjne wzbogacające wiedzę dzieci na temat koni, m.in. gry dydaktyczne „Długie włosy u konia”, „Ślady konia” i konkurs plastyczny „Koń”.

III Kategoria – za współpracę i zaangażowanie największej ilości uczestników:

 1. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. T. Kościuszki w Zamościu – za zaangażowanie całej społeczności szkolnej, a także absolwentów szkoły, okolicznych sklepów, instytucji i mieszkańców osiedla „Karolówka”.
 2. Szkolny Wolontariat w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Marii Dąbrowskiej w Sieradzu – za zaangażowanie całej społeczności szkolnej, a także firm i uczniów z innych szkół oraz współpracę z Nadleśnictwem Złoczew, Towarzystwem Wspierania Inicjatyw „Zamkowa 15” i mediami.
 3. Szkoła Podstawowa nr 307 w Warszawie – za wieloletnie zaangażowanie w zbiórkę makulatury całej społeczności szkolnej – uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców.

Dyplomy –Wyróżnienia otrzymują:

 1. Publiczna Szkoła Podstawowa im. B. Chrobrego w Wąsoszu – za uzbieranie 3 ton 500 kg makulatury.
 2. Zespół Szkół w Krzywiniu– za uzbieranie 2 ton 581 kg  makulatury, butelek pet i puszek.
 3. Szkoła Podstawowa nr 2 w Szczyrku – za uzbieranie 2 ton 130 kg makulatury.
 4. II LO im. Heleny Malczewskiej w Zawierciu – za uzbieranie 1 tony 200 kg makulatury oraz organizację szkolnego kiermaszu na rzecz koni.
 5. Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Giżycku – za determinację i wytrwałość w zbiórce makulatury pomimo dużych trudności ze skupem tego surowca oraz chęć kontynuowania akcji.

Uroczyste wręczenie nagród wszystkim laureatom odbędzie się 10 października 2019 roku podczas inauguracji 17. edycji Święta Drzewa w Warszawie.

Klub Gaja może pomagać koniom, wspierać ich leczenie i utrzymanie także dzięki hojności ofiarodawców przekazujących darowiznę oraz 1% podatku dla Klubu Gaja (KRS 0000120069). Możesz zostać także opiekunem wirtualnym jednego z koni Klubu Gaja.

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Zbieraj makulaturę, ratuj konie. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
 • Polub nas na Facebook

  Facebook Pagelike Widget