Fryzjerzy zasadzą drzewa w Borach Tucholskich

W 2017 r. nad Borami Tucholskimi przeszła potężna nawałnica. Wiatr wiejący z prędkością nawet 150 km/h zniszczył las o powierzchni większej niż Warszawa. Odbudowa Borów, które są naszym dobrem wspólnym, to zadanie dla wielu pokoleń Polaków, dlatego też 8 czerwca 2019 r. odbędzie się Dzień Zrównoważonego Piękna: w 150 salonach fryzjerskich w Polsce będzie można złożyć datek na akcję sadzenia drzew. Następnie, rośliny zostaną zasadzone własnoręcznie przez fryzjerów na terenie nadleśnictwa w Borach Tucholskich. Wydarzenie organizuje włoska marka kosmetyczna Davines we współpracy z Klubem Gaja.

Świadkowie mówią, że to wyglądało jak koniec świata. W wakacje 2017 r. wiatr wiejący z prędkością nawet 150 km/h zniszczył drzewostan i wszelką roślinność, zrujnował siedliska zwierząt, także tych chronionych. W następnych dniach drony rejestrowały miliony metrów sześciennych powalonych drzew. Trudne do przewidzenia są skutki ekologiczne tej katastrofy. Według szacunków, pierwsze maślaki zbierzemy tam dopiero za 10 lat, podgrzybki za 40-50 lat, borowiki za 80 lat.

Fryzjerzy wobec tak wielkiej tragedii nie mogli przejść obojętnie. Dlatego też w 2019 r. odbędzie się Dzień Zrównoważonego Piękna, cykliczne wydarzenie, któremu tym razem będzie się przyświecał cel pomocy Borom Tucholskim oraz wsparcie Programu Święto Drzewa Klubu Gaja.

Każdy, kto w sobotę 8 czerwca przyjdzie do salonu współpracującego z marką Davines, będzie mógł wrzucić do puszki dowolny datek. Dochód z akcji zostanie przeznaczony na zasadzenie drzew. We wrześniu fryzjerzy własnoręcznie zasadzą rośliny.

– „Dzień Zrównoważonego Piękna organizujemy już po raz czwarty. Do tej pory zasadziliśmy już w sumie 4356 drzew na Śląsku i na Mazowszu. Teraz pora wyruszyć tam, gdzie aktualnie pomoc jest bardzo potrzebna, czyli do Borów Tucholskich. To prawdopodobnie największa tego typu tragedia w Polsce w ciągu ostatnich 100 lat. Wiatr łamał drzewa jak zapałki. Skala zniszczeń jest trudna do wyobrażenia. Cieszymy się, że będziemy mieli swój wkład w odbudowę tak ważnego dla Polski lasu” – mówi Marek Graniszewski z Davines.

W organizacji całego wydarzenia: zbiórki w salonach oraz samej akcji sadzenia drzew wsparcia Davines udziela Klub Gaja.

– „Zmiany klimatu powodują bardzo dramatyczne wydarzenia, w których człowiek i przyroda doznają ogromnych strat. Dzieje się tak także w Polsce. Dlatego tak ważna jest współpraca różnych podmiotów na bezpośrednim poziomie na przykład przy sadzeniu drzew na zdewastowanych przez wichury terenach. Takie działanie ma też niezwykle ważny walor edukacyjny. Przypomina nam o naszej odpowiedzialności za losy planety” – podkreśla Jacek Bożek, szef Klubu Gaja.

Dzień Zrównoważonego Piękna jest autorską inicjatywą włoskiej firmy Davines, producenta profesjonalnych kosmetyków do pielęgnacji, stylizacji i koloryzacji włosów. Na świecie odbywa się on pod nazwą Sustainable Beauty Day i jest od lat organizowany we Włoszech, Francji, w Hiszpanii, Norwegii, Szwecji, Kanadzie i USA. Fundusze zebrane w ramach akcji zostały już przeznaczone na zasadzenie drzew w Mozambiku, Brazylii, Indonezji, Włoszech czy na Madagaskarze, jak również w Polsce – na Śląsku i na Mazowszu.

Davines istotną częścią swojej strategii uczynił misję dbania o środowisko. Każdego roku sadzi drzewa, aby zniwelować emisję CO2, korzysta z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, wspiera bioróżnorodność życia na Ziemi, wykorzystując ekstrakty z warzyw pochodzących z włoskich tradycyjnych gospodarstw, uprawiających rośliny zagrożone wyginięciem. Formuły kosmetyków bazują na składnikach pochodzenia naturalnego, biodegradowalnych. Opakowania kosmetyków Davines są przyjazne środowisku.  Na przykład opakowania zero waste na szampony i odżywki z linii Essential Haircare – można wykorzystać do przechowywania żywności. W przypadku szamponu Naturaltech Davines stosuje butelkę wykonaną z plastiku pochodzącego w 100% z recyclingu. Marka korzysta także z bioplastiku pochodzącego z roślin. Grupa Davines każdego roku publikuje „Raport na temat Zrównoważonego Rozwoju”. W 2018 r. została wyróżniona w kategorii „Najlepsza dla Środowiska” w zestawieniu amerykańskiej organizacji non-profit B Lab®.

***

Davines – włoski producent naturalnych kosmetyków do profesjonalnej pielęgnacji, stylizacji i koloryzacji włosów. Firma istnieje od 1983 r., została założona w Parmie. Początkowo działała jako laboratorium badawcze produkujące kosmetyki do pielęgnacji włosów i skóry na zlecenie słynnych domów mody. Firma nieustannie się rozwija. Jej siedziby mieszczą się obecnie w Nowym Jorku, Meksyku, Londynie, Paryżu, Deventer oraz Parmie, a kosmetyki są dostępne w 95 krajach świata. Dyrektorem artystycznym marki jest Angelo Seminara – czterokrotny zdobywca wyróżnienia British Hairdresser of the Year, współpracujący z największymi projektantami. Angelo zdobył międzynarodową sławę dzięki swojej pracy za kulisami wybiegów w Paryżu, Nowym Jorku, Londynie oraz Mediolanie, jak również poprzez współpracę z prestiżowymi domami mody.

Davines realizuje wartości zrównoważonego rozwoju. Działa na rzecz zachowania bioróżnorodności gatunków roślin, korzysta z odnawialnych źródeł energii, zarówno opakowania produktów, jak i same kosmetyki powstają przy minimalnym wpływie na środowisko – Davines uczestniczy w projekcie Zero Impact Life Gate. Wyłącznym dystrybutorem kosmetyków Davines w Polsce jest Sustainable Beauty Sp. z o.o.

Więcej informacji: www.davines.com/pl oraz www.facebook.com/davinespolska

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget