Niezwykłe spotkanie przy Klęczącym Drzewie

5 lutego mieszkańcy Krasnegostawu powitali niezwykłego gościa z Wielkiej Brytanii –  Tree Huntera Roba McBride, który podróżuje po całej Europie odwiedzając i promując drzewa biorące udział w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2019. W tym roku polskim kandydatem do tego zaszczytnego tytułu jest Klęczące drzewo, które  zwyciężyło w konkursie Drzewo Roku 2018, organizowanym przez Klubu Gaja.

Spotkanie w Krasnymstawie było dla wszystkich nie tylko żywą lekcja przyrody, ale także doskonałą lekcją angielskiego. Brytyjski Tree Hunter Rob McBride, który jest fotografem, reporterem BBC i ambasadorem starych, historycznych drzew, opowiadał mieszkańcom o swojej przygodzie z drzewami oraz o konkursie Europejskie Drzewo Roku, w którym bierze udział polski klon. W spotkaniu wzięli udział: Robert Kościuk – burmistrz Krasnegostawu, przedstawiciele Stowarzyszenia Sanctus Nemus, Stowarzyszenia VIRIDIS, które zgłosiło Klęczace drzewo do konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja oraz uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Krasnymstawie wraz z nauczycielami. Czworo uczniów zostało nagrodzonych za przygotowane piękne rysunki z Klęczącym drzewem: Michał Roman, Julia Gleń, Julia Panas i Natalia Wójcik. Z kolei Stowarzyszenie Mieszkańców Przedmieścia Zastawie przygotowało dla wszystkich drobny poczęstunek. Spotkanie ze słynnym Tree Hunterem Robem McBride zostało zorganizowane przy wsparciu Urzędu Miasta Krasnystaw.

Jeszcze kilkanaście lat temu Klęczące drzewo rosnące na rynku w Krasnymstawie zostało wskazane do wycinki jako „nieestetyczne i zdeformowane”. Spotkało się to ze zdecydowanym sprzeciwem społecznym, dzięki czemu drzewo zostało uratowane. Dzisiaj reprezentuje Polskę w międzynarodowym konkursie i ma szansę zostać Europejskim Drzewem Roku 2019. Jednak aby tak się stało, musi zebrać jak najwięcej naszych głosów.  
Głosowanie trwa przez cały luty na stronie www.treeoftheyear.org  Zachęcamy do wparcia naszego kandydata!

Konkurs Europejskie Drzewo Roku został zapoczątkowany w 2011 r. Jego organizatorem jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli .W finale konkursu biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. W Polsce już po raz 9 konkurs Drzewo Roku organizuje Klub Gaja.

Jeśli nie jest Ci obojętny los drzew, pomóż nam je sadzić i chronić! Przekaż darowiznę lub 1% podatku dla Klubu Gaja. Na stronie Klubu Gaja znajdziecie Państwo Bezpłatny Program PIT lub w deklaracji podatkowej PIT wystarczy wpisać KRS: 0000120069.

Fot. Urząd Miasta Krasnystaw

W mediach:

http://chelm.naszemiasto.pl/artykul/krasnystaw-rob-mcbride-z-bbc-przyjechal-zobaczyc-kleczace,4982946,artgal,t,id,tm.html

https://radio.lublin.pl/news/kleczace-drzewo-rozslawia-krasnystaw-w-europie

https://www.se.pl/wiadomosci/polska/polskie-klony-na-europejskie-salony-aa-GS1e-wgGz-94k1.html

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii, Europejskie Drzewo Roku. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget