Klub Gaja podczas COP24

Szczyt klimatyczny COP24 to niezwykła okazja by mówić o zmianach klimatu i konieczności adaptacji do tych zmian. Podczas szczytu Klub Gaja uczestniczył w spotkaniach na temat sprawiedliwości klimatycznej oraz ubóstwa energetycznego. Solidarnie z obywatelami i organizacjami z całego świata manifestowaliśmy podczas Marszu dla klimatu aby poruszyć serca i obudzić odwagę polityków i decydentów do natychmiastowych działań. Na zakończenie wspólnie z dziećmi i młodzieżą zorganizowaliśmy happening „Jestem z klimatem” na Rynku w Katowicach.

Podczas „Meeting with Silesia civil society organizations” (7 grudnia) Klub Gaja spotkał się z delegacją 100 wolontariuszy z różnych stron świata działających w organizacji CIDSE (międzynarodowa współpraca na rzecz rozwoju i solidarności) – organizacji patronackiej dla katolickich agencji rozwoju z Europy i Ameryki Północnej. Jacek Bożek prezentował działania Klubu Gaja i dyskutował z uczestnikami o sprawiedliwości klimatycznej,  zrównoważonym stylu życia a także o zaangażowaniu polskiego Kościoła w działania na rzecz ochrony klimatu. 

„Obudźmy się! Czas ocalić nasz dom” – to jedno z haseł skandowanych na Marszu dla klimatu (8 grudnia) przez obywateli z całego świata do których dołączył też Klub Gaja. Ponieważ wszyscy przywódcy i decydenci w dziedzinie zmian klimatu byli zgromadzeni na COP24, chcieliśmy by usłyszeli nasze wołanie aby poruszyć ich serca, obudzić ambicje i odwagę do natychmiastowych działań. Organizatorzy marszu na czele z Ewą SufinJacquemart działaczką Partii Zielonych, która współprowadziła marsz z Jackim Bożkiem z Klubu Gaja, podkreślali, że nawet drobny krok może wiele zmienić, jeśli ten drobny krok zrobią miliony osób. To już ostatni moment! Naukowcy jednogłośnie ostrzegają, że nasz wspólny dom – planeta, ginie z naszej winy, gdyż emitując za dużo gazów cieplarnianych, gwałtownie zmieniamy klimat. Nie mamy ani sekundy do stracenia. Podczas marszu głos zabrała również Greta Thunberg, 15-letnia Szwedka, która od sierpnia prowadzi strajk szkolny przeciw obojętności polityków na zmiany klimatyczne.

Kolejnym wydarzeniem, w którym uczestniczył Klub Gaja było spotkanie „Social Innovation to Tackle Fuel Poverty” (10 grudnia) współorganizowane przez Ashokę i  Schneider Electric Foundation. Wydarzenie miało na celu zgromadzenie ekspertów, liderów, naukowców i innowatorów pracujących z ubóstwem energetycznym, aby dzielić się lokalnymi pomysłami i inspirować się sprawdzonymi rozwiązaniami. Była to okazja do nawiązania kontaktów ze zwycięzcami i uczestnikami konkursu, prowadzonego przez fundację Schneider Electric, która wsparła innowatorów w tej dziedzinie w Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, Niemczech i Grecji.

Na zakończenie (12 grudnia) Klub Gaja wspólnie z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 51 z Katowic zorganizował happening „Jestem z klimatem” na Rynku w Katowicach. Pogoda dopisała. W czasie wydarzenia padał śnieg. Tak powinno być w zimie. Powoli jednak się od takich, kiedyś zwykłych zjawisk, odzwyczajamy. Dlatego też wydarzenie zostało poprzedzone zajęciami o zmianach klimatu oraz o tym jakie działania może podjąć każdy z nas by je spowolnić i chronić nasz dom – planetę. Akcja „Jestem z klimatem” finansowana była ze środków budżetu Miasta Katowice. Została zorganizowana we współpracy z LeasePlan Polska, firmą która od wielu lat wspiera program Święto Drzewa i posadziła już blisko 90 tysięcy drzew.

Zobacz foto relację >>>>

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget