Happening „Jestem z klimatem” w Katowicach

Podczas szczytu klimatycznego COP24  Klub Gaja wspólnie z  młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 51 z Katowic zorganizował happeningiem „Jestem z klimatem” na Rynku w Katowicach. Pogoda dopisała. W czasie wydarzenia padał śnieg. Tak powinno być w zimie. Powoli jednak się od takich, kiedyś zwykłych zjawisk, odzwyczajamy. Dlatego też wydarzenie zostało poprzedzone zajęciami o zmianach klimatu oraz o tym jakie działania może podjąć każdy z nas by je spowolnić i chronić nasz dom – planetę.

To właśnie z młodymi ludźmi powinniśmy rozmawiać o problemach przed jakimi stanęła nasza planeta i cała ludzkość. To na ich młodzieńczą energię i bezkompromisowość jeszcze możemy liczyć w tych zmaganiach. Happening „Jestem z Klimatem” poprzedziły zajęcia edukacyjno-artystyczne w Szkole Podstawowej nr 51 na Giszowcu. Po teoretycznym wstępie, uczniowie wspólnie przygotowali elementy scenografii czyli wycięli i malowali ogromne liście z tektury. Świetnie wykonane przez młodych artystów liście posłużyły w happeningu jako symbol „zielonego miasta”. Było zimno i padał śnieg, ale kolorowe liście przypominały nam, że jeszcze mamy czas aby odwrócić zachodzące zmiany. Pamiętać jednak należy, że mamy go coraz mniej.

„Czy poprzez zabawę i sztukę można przekazać uczestnikom i obserwatorom powagę sytuacji jaką mamy na Ziemi wraz z pogłębiającym się kryzysem ekologicznym? To pytanie zawsze pojawia się kiedy zaczynamy prace nad happeningiem lub spektaklem, którego przekazem są ludzie, zwierzęta czy planeta. Kiedy jednak wychodzimy na ulicę i robimy coś ładnego i edukacyjnego z uśmiechem i radością, wszystko staje się jasne i proste. Tak było i tym razem. Choć praca z tak dużą grupą młodych ludzi na żywo nie należy do łatwych. Rynek w Katowicach zakwitł kolorowymi liśćmi w zimowy dzień i byliśmy przez jakiś czas z klimatem. Cały czas mam nadzieję, że nie tylko na moment” –  powiedział pomysłodawca wydarzenia Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Podczas warsztatów uczniowie z giszowskiej podstawówki rozmawiali z edukatorami Klubu Gaja o zmianach klimatu i o jego skutkach w Polsce jak i na świecie. O tym jakie działania możemy podjąć by chronić nasz dom – planetę.  Każdy z nas może przecież oszczędzać energię i wodę, korzystać z transportu publicznego czy roweru, ograniczyć konsumpcję i świadomie dokonywać zakupów. Jednym z tematów warsztatów było zazielenianie miast i rozmowa na temat korzyści jakie nam przynoszą drzewa i krzewy.

Od 16 lat Klub Gaja programem Święto Drzewa zachęca mieszkańców dużych i małych miejscowości do sadzenia i ochrony drzew w trosce o środowisko naturalne i klimat. Dzięki programowi i zaangażowaniu ponad 660 000 osób posadzono blisko 850 000 drzew i krzewów. Od 2007 roku program bierze udział w Kampanii Miliard Drzew dla Planety – ogólnoświatowej inicjatywie sadzenia drzew, a by sprostać wyzwaniom jakie niosą zmiany klimatyczne, wspieranej przez ONZ. Akcja zorganizowana była we współpracy z LeasePlan Polska, firmą która od wielu lat wspiera program Święto Drzewa i posadziła już blisko 90 tysięcy drzew.

Akcja edukacyjna „Jestem z klimatem” finansowana jest ze środków budżetu Miasta Katowice.

Zobacz fotorelację na FB >>>

 

 

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget