Konie czekają na makulaturę!

W dniach 19 – 29 listopada Klub Gaja zaprasza wszystkich chętnych do oddania zużytego papieru, starych gazet, zeszytów czy kartonów do oznakowanego kontenera przed hipermarketem Auchan w Bielsku-Białej (ul. Bohaterów Monte Cassino 421). Już po raz 11-ty mieszkańcy miasta i okolic oraz pracownicy sklepu zaangażują się w akcję Klubu Gaja „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”. Zwierzęta, które czekają na naszą pomoc, wymagają szczególnej opieki i leczenia ze względu na ich stan zdrowia, wiek i urazy psychiczne wynikające z traumatycznych przeżyć. Każdy z nas może im pomóc!

W Polsce, wciąż na rzeź przeznacza się młode konie hodowane na mięso oraz te schorowane po ciężkich pracach polowych i leśnych, i wykluczone ze sportu. Część z nich, sprzedawanych zagranicę, czeka długa podróż przypłacona ranami i stresem, a nawet śmiercią. W zeszłym roku w naszym kraju na ubój trafiło około 26 tysięcy koni. Klub Gaja uratował dotychczas 60 koni przeznaczonych na rzeź, chorych lub tych, którymi właściciele nie mogli się dłużej zajmować. Dzięki akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” Klub Gaja może pokryć koszty m.in. utrzymania koni, leczenia i terapii, opieki weterynaryjnej, kowalskiej, dentystycznej oraz specjalistycznych zabiegów i leków.

Już po raz 11-ty przed Auchan w Bielsku-Białej zostanie postawiony przez firmę Eko-Wtór Jakubiec specjalnie oznaczony kontener na makulaturę. Tylko w 2018 roku, w dotychczasowych zbiórkach przed Auchan w Bielsku-Białej udało się zebrać ponad 16,5 ton makulatury!

„Wielu z nas zastanawia się jakie może podjąć działania służące ochronie środowiska w codziennym życiu. Jednym z nich jest zbieranie makulatury na rzecz ratowania koni. Myślę, że warto powiedzieć o korzyściach płynących z przetwarzania papieru w kontekście zachodzących na świecie zmian klimatu i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych zwłaszcza tuż przed szczytem klimatycznym ONZ, który odbędzie się w grudniu, w Katowicach. Najbardziej oczywistą korzyścią jest pochłanianie przez drzewa dwutlenku węgla. Trzeba pamiętać również o tym, że papier trafiając na wysypisko rozkłada się, w wyniku czego powstaje metan” –  mówi Jarosław Kasprzyk z Klubu Gaja.

Jedną z podopiecznych Klubu Gaja jest klacz Kasia, która hodowana była na mięso. Trzymana była w ciasnej komórce, na krótkim łańcuchu. Klub Gaja uratował ją w 2009 roku. Teraz ma 18 lat. Jej życie nie było łatwe. Kasia boi się nawet koni. Potrzebuje bardzo dużo czasu by oswoić się z nimi i z człowiekiem, by zaufać. Ze względu na traumatyczne przeżycia i stan zdrowia wymaga specjalnego podejścia oraz leczenia. Cierpi na wiele schorzeń – zwyrodnienie stawów spowodowane niedźwiedzimi pęcinami, egzemę skórną, zaburzenia metaboliczne oraz poważne schorzenia stomatologiczne przez to wymaga częstszych specjalistycznych  zabiegów dentystycznych. Historia Kasi to tylko jedna z historii uratowanych koni przez Klub Gaja. Przynosząc makulaturę do Auchan w Bielsku-Białej można pomóc w zapewnieniu im szczęśliwego końskiego życia.

Partnerami organizacji bielskiej akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” są hipermarket Auchan w Bielsku-Białej oraz firma Eko-Wtór Jakubiec z Bystrej.

Klub Gaja może pomagać zwierzętom tylko dzięki hojności ofiarodawców, poprzez:
darowizny na konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120
stałe polecenie przelewu (liczy się każda kwota wpłacana regularnie)
• pieniądze z akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”
• przekazanie 1% podatku dla Klubu Gaja (KRS 0000120069).
 

Fot. Klub Gaja/ klacz Kasia

Ten wpis umieszczono w kategorii Zbieraj makulaturę, ratuj konie. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget