Drzewa, wojownicy i kozy na Święcie Drzewa w Warszawie

Prawdziwie polska, złota jesień i dorodne sadzonki drzew czekały 10 października na uczestników 16 inauguracji Święta Drzewa w Warszawie. W tym roku Klub Gaja wspólnie z partnerami, samorządowcami, dyplomatami, nauczycielami i uczniami posadził przy Służewskim Domu Kultury dziewięć drzew –  stare odmiany jabłoni i śliwy w zagrodzie dla kóz, wiśnie japońskie, brzozy pożyteczne i klony zwyczajne. W ten sposób rozpoczęto ogólnopolskie obchody tego święta pod hasłem „Każdy liść pochłania CO2” – zachęcając tym samym wszystkich do sadzenia i ochrony drzew w celu przeciwdziałania zmianom klimatu. 

Co roku 10 października w całej Polsce rozpoczynają się lokalne obchody Święta Drzewa, podczas których uczestnicy organizują różnorodne działania związane z sadzeniem i ochroną drzew m.in. akcje nasadzeń drzew i krzewów, pikniki, akademie czy wycieczki do lasu. W ten sposób społeczności lokalne podejmują się konkretnych działań dla środowiska naturalnego i budowania kapitału społecznego. W ciągu 15 lat Święta Drzewa ponad 660 tysięcy osób w całym kraju wspólnie z Klubem Gaja posadziło blisko 850 tysięcy drzew.

Bartłomiej Topa, aktor, ambasador Święta Drzewa, który uczestniczył w inauguracji powiedział  – „Dzięki Klubowi Gaja jesteśmy tu co roku. Spotykamy się by posadzić kilka symbolicznych drzew oraz mówić o tym, dlaczego drzewa są ważne. Sadźmy ich jak najwięcej. Dzięki drzewom możemy być szczęśliwi, uśmiechać do siebie. Nie zdajemy sobie z tego sprawy ale wszyscy razem z matką naturą jesteśmy połączeni, niewidzialną nicią i dzięki tej nici życie może się rozwijać”.

Podczas inauguracji  zaproszeni goście, partnerzy, laureaci konkursów oraz dyplomaci z Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki posadzili 9 drzew. Sadzenie wiśni japońskich uświetnił pokaz najstarszej japońskiej sztuki walki Katori Shinto-ryu w wykonaniu uczniów ze szkoły Katori & Aikibudo w Warszawie. Wiśnie zostały posadzone w pobliżu japońskiego dzwonu pokoju znajdującego się w parku domu kultury, a śliwa i jabłoń w zagrodzie dla kóz Służewskiego Domu Kultury. Natomiast klony i brzozy posadzone przez amerykańskich dyplomatów rozpoczęły akcję ambasady – 100 drzew na 100 lecie niepodległości Polski.

Sadzenie drzew poprzedziła konferencja prasowa, w której uczestniczyli partnerzy i uczestnicy Święta Drzewa: Bartłomiej Topa aktor,  Paweł Lisicki zca dyrektora Biura Ochrony Środowiska Urzędu miasta st. Warszawy, Krzysztof Trębski  rzecznik prasowy Lasów Państwowych, Frank Finder  – radca ds. prasy i kultury w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych Ameryki, Sławomir Brzózek prezes Fundacji Nasza Ziemia, Hanna Małgorzata Mazurkiewicz – burmistrz Krasnegostawu i Tomasz Chuszcza  – Krasnostawski Ruch Ekologiczny „VIRIDIS”  – zwycięzcy konkursu Drzewo Roku 2018, Eliza Dembna – naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Ostrów Wielkopolski – laureat konkursu Czarodziejskie Drzewo, Anna Wojdyłakoordynatorka akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” w Szkole Podstawowej nr 1 w Legionowie laureat konkursu „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”.

Pani Anna Wojdyła podsumowując akcję w szkole powiedziała – „Zbieramy makulaturę od bardzo dawna. Zainspirował nas uczeń, to był pomysł dziecka. Ratujemy i leczymy zwierzęta, to jest najpiękniejsze. Dzieci kochają konie i chcą im pomagać. W zbiórce uczestniczy społeczność szkoły, rodzice i dziadkowie. Tajemnicą naszych osiągnięć w zbiórce jest box – miejsce, czynne 12 godzin na dobę, gdzie od godz. 7.00 do 19.00 każdy może przynieść makulaturę. Również w czasie ferii i wakacji”.

Kolejnym punktem programu była ceremonia rozdania nagród za najciekawsze inicjatywy w ramach konkursów Klubu Gaja – Czarodziejskie Drzewo, Drzewo Roku oraz „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”, a także uroczyste wręczenie Certyfikatów Partnerom Święta Drzewa. Wśród nagrodzonych znaleźli się zarówno przedstawiciele samorządów, nadleśnictw, organizacji pozarządowych, a także placówek oświatowych z całego kraju. Niektórzy z nich biorą udział w Święcie Drzewa od samego początku.

Tomasz Chuszcza, prezes Stowarzyszenia Krasnostawski Ruch Ekologiczny „VIRIDIS”, które zgłosiło „Klęczące drzewo” do konkursu Drzewo Roku, i które zwyciężyło, podsumowując działania stowarzyszenia powiedział – „Kiedy w 2000 r. podjęliśmy decyzję o powołaniu własnego Stowarzyszenia ekologicznego, główną inspiracją był dla nas Klub Gaja. Pierwszą naszą akcją był protest przeciwko wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach. W tamtym czasie włączyliśmy się także w zbiórki podpisów w petycjach przeciwko transportom koni na rzeź a także w obronie rzeki Wisła. Po przesłaniu bodajże 2 tysięcy podpisów, dostaliśmy podziękowanie oraz zaproszenie do „Bajki” – ówczesnej siedziby Klubu Gaja. Po około trzech latach naszej działalności udało nam się uratować klona jesionolistnego przeznaczonego w ramach rewitalizacji rynku do wycinki – jako drzewo rzekomo nieestetyczne i zdeformowane. W tym roku, po 18 latach naszej działalności drzewo to zdobyło tytuł Drzewa Roku 2018 w ogólnopolskim plebiscycie organizowanym przez Klub Gaja. I tak nasza historia zamknęła pewne koło, udowadniając, że wszystko na Ziemi jest ze sobą połączone”.

Zobacz fotorelację>>> 


Święto Drzewa 2018

Patronat: Prezydent  m. st. Warszawy.
Partnerzy strategiczni:
 Lasy Państwowe, Billion Tree Campaign, Environmental Partnership Association.
Partnerzy: Troton, Davines, C&A Foundation.
Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Europejskie Drzewo Roku, Robin Wood, 366 Concept, LeasePlan Fleet Management (Polska),  Ambasada Stanów Zjednoczonych, Fundacja Nasza Ziemia, Służewski Dom Kultury, Miasto Katowice, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach, Miasto Bielsko Biała, Zakład Zieleni Miejskiej w Bielsku-Białej, Galeria Bielska BWA, Gmina Wilkowice, Gminny Ośrodek Kultury „Promyk” w Bystrej, Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej, Clean Advantage, Fundusz Partnerstwa.
Dofinansowanie: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Miasto Katowice, Miasto Bielsko-Biała.

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii, Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget