10 października startuje Święto Drzewa!

„Każdy liść pochłania CO2” to hasło tegorocznego Święta Drzewa, które ma nam przypomnieć, że sadzenie drzew jest jednym z  najprostszych i najbardziej opłacalnych sposobów zapobiegania zmianom klimatu. Ogólnopolska inauguracja 16.  już edycji programu Klubu Gaja odbędzie się w Służewskim Domu Kultury w Warszawie 10 października (środa) o godz. 12.00. W programie m.in. sadzenie starych odmian drzew owocowych, japońskich sakur oraz klonów i brzóz. Jedno z drzew zasadzi aktor i ambasador Święta Drzewa – Bartłomiej Topa. To początek ogólnopolskiej akcji sadzenia drzew, którą Klub Gaja wraz z partnerami organizować będzie m.in. w Bielsku-Białej, Krakowie, Katowicach i Gminie Wilkowice.

Drzewa i lasy są niezbędnym elementem regulacji klimatu – pochłaniają dwutlenek węgla, który jest główną przyczyną globalnego ocieplenia. Dlatego jak co roku 10 października zachęcamy wszystkich  do podejmowania lokalnych działań na rzecz sadzenia i ochrony drzew, a także zmiany naszych codziennych nawyków na bardziej ekologiczne i odpowiedzialne. Każdy może posadzić drzewo i przyłączyć do Święta Drzewa, wpisując je do licznika posadzonych drzew na stronie swietodrzewa.pl. Dzięki programowi Święto Drzewa uczestnicy posadzili już blisko 850 tysięcy drzew.

W tym roku 10 października Klub Gaja wspólnie z laureatami konkursów Święta Drzewa, Partnerami i Gośćmi zasadzi 9 drzew przy Służewskim Domu Kultury w Warszawie.

Jolanta Migdał, koordynatorka programu Święto Drzewa Klubu Gaja dodaje –„ W tamtejszej zagrodzie dla kóz posadzimy stare odmiany śliwy i jabłoni. Posłużą one społeczności lokalnej do przygotowywania smacznych przetworów, a także będą stanowiły doskonały pożytek dla pszczół z tamtejszej pasieki. Natomiast w pobliżu ufundowanego przez Ambasadę Japonii Dzwonu Pokoju, posadzimy 3 wiśnie japońskie, a przy parkingu 2 brzozy pożyteczne i 2 klony zwyczajne”.

Wydarzenie organizowane jest przez Klub Gaja we współpracy z miastem stołecznym Warszawa, Ambasadą Stanów Zjednoczonych i Lasami Państwowymi, które od szesnastu lat wspierają lokalne społeczności w organizacji Święta Drzewa całym kraju. Podczas wydarzenia wręczone zostaną także nagrody za najciekawsze inicjatywy w ramach Święta Drzewa. Laureatami konkursu Czarodziejskie Drzewo są najaktywniejsi organizatorzy lokalnych akcji edukacyjnych zachęcających do sadzenia i ochrony drzew. Uczestnicy zaangażowani w zbiórkę makulatury otrzymają nagrody Pegaza. Statuetka Drzewa Roku trafi do autora zwycięskiego zgłoszenia w konkursie, w którym poszukujemy drzew najbardziej lubianych i cenionych przez społeczności lokalne.

Kolejne akcje sadzenia drzew Klubu Gaja wraz z partnerami odbędą się:

  • 11 października we wspólnocie mieszkaniowej „Dobra Wola” w Warszawie mieszkańcy posadzą 8 lip drobnolistnych oraz sadzonkę dębu Bartek, otrzymaną z Nadleśnictwa Zagnańsk. Akcja organizowana jest w ramach programu m. st. Warszawy „Milion Drzew dla Warszawy”.
  • 16 października w Bielsku Białej uczniowie z bielskiego Mechanika posadzą 100 sadzonek pęcherznicy kalinolistnej na 100-lecie odzyskania niepodległości na skwerze przez szkołą. Akcji towarzyszyć będą warsztaty edukacyjne budowania budek lęgowych dla owadów zapylających, ptaków i wiewiórek.
  • 17 października na Zabłociu w Krakowie społeczna inicjatywa aDaSie, Fundacja Czas Wolny oraz mieszkańcy posadzą 8 jarzębów ufundowanych przez Krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej.
  • 25 października w ramach inauguracji Święta Drzewa w Katowicach posadzone zostaną jarzębiny i kaliny koralowe na skwerze przed Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej. Akcji towarzyszyć będzie happening „Każdy liść pochłania CO2.
  • 26 października odbędzie się wielka akcja sadzenia drzew i krzewów w Gminie Wilkowice połączona z warsztatami edukacyjnymi Klubu Gaja, podczas których dzieci i młodzież szkolna zbuduje budki lęgowe dla owadów zapylających, ptaków i wiewiórek.

Święto Drzewa 2018

Patronat: Prezydent  m. st. Warszawy.
Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, Billion Tree Campaign, Environmental Partnership Association.
Partnerzy: Troton, Davines, C&A Foundation.
Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Europejskie Drzewo Roku, Robin Wood, 366 Concept, LeasePlan, Ambasada Stanów Zjednoczonych, Fundacja Nasza Ziemia, Służewski Dom Kultury, Miasto Katowice, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach, Miasto Bielsko Biała, Zakład Zieleni Miejskiej w Bielsku-Białej, Galeria Bielska BWA, Gmina Wilkowice, Gminny Ośrodek Kultury „Promyk” w Bystrej, Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej, Clean Advantage, Fundusz Partnerstwa.
Dofinansowanie: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Miasto Katowice, Miasto Bielsko-Biała.

Na zdjęciu: Inauguracja Święta Drzewa 2017 w Warszawie. Fot. Klub Gaja

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget