W Katowicach zasadzono drzewa dla 5. noblistów – Święto Drzewa Klubu Gaja wystartowało!

Artyści – rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia,  pisarz Wojciech Kuczok i  profesor Jan Malicki z udziałem zaproszonych gości zainaugurowali w Katowicach 9. edycję Święta Drzewa. Wczoraj podczas inauguracji w Warszawie Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja podkreślał, że do priorytetów programu należą edukacja ekologiczna i sadzenie drzew, ale także współpraca różnych grup społecznych. Przed Biblioteką Śląską podczas sadzenia symbolicznych drzew dla noblistów byli uczniowie i nauczyciele, leśnicy i społecznicy, przedstawiciele urzędów państwowych i samorządowych.

Zasadzono cztery lipy upamiętniające Nagrody Nobla w dziedzinie literatury dla Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Władysława Reymonta i Henryka Sienkiewicza. Natomiast zasadzeniem świerka uczczono również najnowszego noblistę – szwedzkiego poetę, Tomasa Tranströmera. Przed sadzeniem młodzież z Gimnazjum nr 10 w Katowicach pokazała krótkie prezentacje dotyczące dokonań literackich polskich noblistów. W sadzeniu wzięli także udział: wiceprezydent Katowic – Marcin Krupa; wicewojewoda śląski – Piotr Spyra; wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – Rafał Adamus oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice – Tadeusz Norman.

Inauguracja 9. edycji Święta Drzewa w Bibliotece Śląskiej była także okazją do promocji  najnowszego wydawnictwa Klubu Gaja – „Drzewo Roku 2011” – albumu poświęconego laureatowi i finalistom 1. Ogólnopolskiego Konkursu Drzewo Roku ogłoszonego przez Klub Gaja. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a osiem, spośród 16 drzew zakwalifikowanych do finału z całej Polski, znajduje się na terenie woj. śląskiego: buk Anton w Katowicach – Giszowcu, wiąz w Poniszowicach, lipa Witula w Przyszowicach, brzoza w Michałowie, dąb Goduli w Rudzie Śląskiej, lipa „Drzewo Wolności” w Jastrzębiu Zdroju, dąb Eliasz w Żytnej i lipa w Stanicy. Reprezentanci niemal wszystkich społeczności, które zgłosiły drzewa z Górnego Śląska do konkursu wzięły udział w spotkaniu w bibliotece i promocji książki, która dokumentuje te drzewa.

Podczas uroczystości w Katowicach statuetkę Nagrody Czarodziejskiego Drzewa (za udział w poprzedniej edycji programu Święto Drzewa) odebrał przedstawiciel Zespołu Szkół Specjalnych przy Wojewódzkim Centrum Pediatrii „Kubalonka” w Istebnej. Na Kubalonce w Beskidzie Śląskim obchody Święta Drzewa przebiegały pod hasłem: Drzewa też leczą. Na terenie parku wokół szpitala posadzono 30 drzew, w tym drzewko dla pokoju – jodłę koreańską uważaną za drzewo zdrowia, mądrości i zgody. Dzięki współpracy z Nadleśnictwem Wisła zorganizowano zajęcia w stacji terenowej Karpackiego Banku Genów w Wyrchczadeczce. Na wycieczkach w lesie dzieci-pacjenci centrum pediatrii uczyły się rozpoznawać gatunki drzew  i określać ich wiek. Były to jednocześnie zajęcia z rehabilitacji klimatycznej.

Zobacz zdjęcia

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget