Daglezja w gminie Wilkowice sięgnęła najwyżej nieba

W lesie na stokach Klimczoka, w Beskidzie Śląskim leśnicy odkryli najwyższe drzewo w Polsce. To daglezja zielona, która wyrosła aż do 56,9 metrów! Tym samym wyprzedziła dotychczasowych rekordzistów – dwa świerki z Białowieskiego Parku Narodowego i Rezerwatu Śrubita w Beskidzie Żywieckim. To niezwykły zbieg okoliczności, bo drzewo rośnie w gminie Wilkowice, gdzie siedzibę ma Klub Gaja, który 30 lat zajmuje się ochroną i sadzeniem drzew oraz prowadzi program Święto Drzewa i konkurs Drzewo Roku.

Daglezję – najwyższe drzewo w Polsce, odkrył leśnik z Nadleśnictwa Bielsko Rafał Kozubek korzystając z danych z lotniczego skaningu laserowego zgromadzone przez Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.  Przy pomocy dalmierza laserowego, sprawdził jej wysokość w terenie, uzyskując wynik 56,5 metra.

Hubert Kobarski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Bielsko, wyjaśnia  – „W leśnictwie Biła rosną  daglezjowe drzewostany, które kiedyś posadził właściciel tych terenów baron Otto Klobus. Wszystkie te drzewa są bardzo wysokie, dlatego wcześniej nikt nie zauważył, że w tym daglezjowym drzewostanie, który ma ponad hektar, rośnie najwyższe drzewo w Polsce. Daglezje mają tu bardzo dobre warunki, północno-wschodnia wystawa, długo zalega śnieg i jest wilgotno. Są w bardzo dobrym stanie, wykazują dużą żywotność i będą jeszcze rosnąć. W Ameryce Północnej żyją kilkaset lat, a wiek odkrytej daglezji – najwyższego drzewa w kraju, szacuje się na 115 lat”.

Aby potwierdzić wyniki odkrycia, 23 kwietnia 2018 r. Nadleśniczy Nadleśnictwa Bielsko Hubert Kobarski  wraz z przedstawicielami Klubu Gaja Jackiem Bożkiem i Beatą Tarnawą oraz geodetami z Biura Geodezyjnego Geodex w Bielsku-Białej, współpracującego od ponad 20 lat w dziedzinie geodezji i kartografii z nadleśnictwami RDLP Katowice wybrali się na zbocze Klimczoka. Inżynierowie Szymon P. Malinowski i Krzysztof Szwagrzyk za pomocą tachimetru Leica TCR 407 power wykonali dokładny pomiar wskazanego okazu daglezji (Pseudotsuga menziesii) o pierśnicy 0,75 m.

„W wyniku pomiaru uzyskano wysokość drzewa 56,9 m. Wynik potwierdza prymat pomierzonej daglezji w kategorii najwyższych drzew w Polsce. Dokonano również pomiaru sąsiednich daglezji mierzących 54,5 m i 54,4 m” – potwierdził Szymon P. Malinowski z Geodex.

Jacek Bożek z Klubu Gaja podsumowując  odkrycie powiedział  – „Gmina Wilkowice to miejsce gdzie swoje działania 30 lat temu rozpoczął Klub Gaja. To tutaj narodziło się wiele pomysłów na działania społeczne i ekologiczne takich jak np. Święto Drzewa i Drzewo Roku. Drzewa zawsze były dla nas ważne. Niezwykła wiadomość, która dotarła do nas i została potwierdzona profesjonalnym badanie geodezyjnym, o tym, że właśnie w naszej gminie, znajduje się najwyższe drzewo w Polsce, była dla nas niezwykle poruszająca. Daglezja naprawdę sięga nieba! Z dołu trudno jest dojrzeć jej wierzchołek. Cieszymy się i gratujemy Nadleśnictwu Bielsko tego niezwykłego odkrycia”.

Zobacz świadectwo pomiaru >>>

 

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget