Dąb Świstak z Portugalii Europejskim Drzewem Roku 2018!

Zwycięzcą tegorocznego konkursu Europejskie Drzewo Roku został 200-letni śpiewający dąb korkowy Świstak z Portugalii. Nasza polska topola Helena z Helu, zwyciężczyni konkursu Klubu Gaja Drzewo Roku 2017 zajęła 11. miejsce. Wyniki europejskiego plebiscytu zostały ogłoszone z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów – 21 marca,  podczas ceremonii rozdania nagród w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

 

Dąb korkowy Świstak w Portugalii

W lutym tego roku mieszkańcy 13. krajów Europy oddawali głosy na swoje ulubione drzewa ubiegające się o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2018. Podczas głosowania oddano 200 000 głosów. W plebiscycie zwyciężył dąb korkowy Świstak z Portugalii zdobywając 26 666 głosów internautów. Drugie miejsce przypadło Starożytnym wiązom w Cabeza Buey z Hiszpanii (22 323 głosy), trzeci na podium stanął dąb zwany

(21 884 głosy). Polska topola Helena z Helu zdobyła 10889 głosów internautów i zajęła 11. miejsce.

Zwycięski dąb Świstak zawdzięcza swoje imię rozlicznym ptakom goszczącym w

Starożytne wiązy w Hiszpanii

jego gałęziach. W 1988 roku został zarejestrowany w Księdze Guinessa jako „największy dąb korkowy na świecie”. Przedstawiciele laureata otrzymali unikatowe drewniane trofeum, które każdego roku przechodzi od zwycięzcy do zwycięzcy. Zaprojektował i wykonał je czeski artysta Martin Patřičný. Statuetka waży 4 kg i ma 70 cm długości. Wykonana jest z różnych gatunków drewna reprezentujących europejską różnorodność drzew. W zeszłym roku powędrowała do polskiego dębu Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim, który został Europejskim Drzewem Roku 2017. Teraz otrzymał ją zwycięski dąb Świstak.

Nestor Biełgorodzkich Lasów w Rosji

Uroczysty wieczór w Brukseli prowadziła Natalie Pauwels oraz Ladislav Miko z Komisji Europejskiej, udział wziął również dyrektor Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Daniel Calleja Crespo oraz były komisarz ds. środowiska Janez Potočnik. Patronem wydarzenia został poseł do Parlamentu Europejskiego Pavel Poc, wiceprezes Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności.

Europejskie Drzewo Roku to konkurs podkreślający znaczenie drzew  jako

Topola Helena w Helu

ważnych elementów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Europy. W konkursie nie szukamy najpiękniejszego drzewa, ale drzewa z opowieścią, drzewa zakorzenionego w życiu i pracy społeczności, która je otacza. W finale konkursu biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. W Polsce w tym roku odbywa się już 8. edycja konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja. Już w czerwcu zapraszamy do głosowania na  Drzewo Roku 2018 . Zobacz sylwetki 16. finalistów.

Mogą Państwo pomóc chronić drzewa przekazując 1% podatku Klubowi Gaja. Na stronie www.klubgaja.pl  znajdziecie Państwo Bezpłatny Program PIT lub w deklaracji podatkowej PIT wystarczy wpisać KRS: 0000120069.

Czytaj więcej o tegorocznych finalistach konkursu Europejskie Drzewo Roku >>>

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget