Więcej głosu kobiet!

Zobowiązanie organizacji ekologicznych do wzmacniania głosu kobiet w debacie publicznej

Osoby i instytucje działające na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn podkreślają, że głos kobiet, stanowiących połowę naszego społeczeństwa, jest wciąż słabo słyszalny w debacie publicznej. Ekspertki zdecydowanie rzadziej  niż eksperci pojawiają się w panelach dyskusyjnych, na debatach czy konferencjach. Niedostateczna obecność kobiet wśród osób wypowiadających się na tematy o znaczeniu gospodarczym, społecznym, czy politycznym jest uwarunkowana wyłącznie kulturowo i nie ma związku z kompetencjami. Tymczasem udział w debacie publicznej na równych zasadach kobiet i mężczyzn czyni ją pełniejszą, ciekawszą i bardziej sprawiedliwą.

Tematy ochrony przyrody i przeciwdziałania najbardziej katastrofalnym skutkom zmian klimatycznych dotykają całości społeczeństwa, a solidarny wysiłek nas wszystkich, bez względu na pochodzenie, wiek, status majątkowy i płeć, pozwala przeciwstawiać się niszczeniu środowiska naturalnego. Co więcej, znamy – zarówno z Polski, jak i z całego świata – przykłady niezwykle odważnych, mądrych, pełnych pasji, poświęcenia kobiet zaangażowanych w działania na rzecz planety. Wiemy, że nie ma skutecznej ochrony przyrody bez realnego równouprawnienia. Również dlatego nasze organizacje uważają za niezmiernie ważne, by w dyskusji na ten temat reprezentowana były wiedza i doświadczenie zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Chcąc wzmocnić reprezentację kobiet w debacie publicznej zobowiązujemy się do tego, że będziemy aktywnie wzmacniać rolę kobiet w działaniach naszej organizacji i dbać  to, by ich głos na te tematy brzmiał odpowiednio donośnie. Będziemy też dawać kobietom więcej przestrzeni do działania i mówienia o tematach, którymi zajmuje się nasza organizacja. Organizując lub współorganizując dyskusje, panele, konferencje i inne spotkania eksperckie, zawsze zadbamy o to, by brały w nich udział kobiety. Jednocześnie namawiamy inne ruchy i organizacje pozarządowe oraz inicjatywy do tego, by przyjęły na siebie podobne zobowiązanie.

Client Earth Prawnicy dla Ziemi

Fundacja Alberta Schweitzera

Fundacja GAP Polska

Greenpeace Polska

Health and Enviromental Allience HEAL Polska

Klub Gaja

Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki

Polski Klub Ekologiczny – Okręg Wschodnio-Pomorski

Polska Zielona Sieć

Stowarzyszenie EKO UNIA

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget