Leczymy drzewa

W naszym kraju trwa masowa wycinka drzew. Pod topór idą młode i stare drzewa. Straty są zatrważające ponieważ drzewa spełniają nieocenioną rolę w życiu człowieka i przyrody. Powinniśmy nie tylko sadzić drzewa ale otaczać je opieką i … leczyć. Zabiegi u „lekarza drzew” są często kosztowne. Klub Gaja chcąc pomóc w ochronie starych drzew rozpoczął akcję „Leczymy drzewa”. Pierwszym pacjentem, któremu chcemy zapewnić zabiegi pielęgnacyjne jest 1000-letni Dąb Bolko.

Pogodny Bolko. Fot. Grzegorz Chwesiuk

Pogodny Bolko. Fot. Grzegorz Chwesiuk

Majestatyczny Dąb Bolko z Hniszowa (woj. lubelskie) zdobył tytuł Drzewa Roku 2015. Gmina i jej mieszkańcy starają się chronić to sędziwe drzewo, którego historia nierozerwalnie wiąże się z początkami państwa polskiego. To w jego cieniu miał wypoczywać Bolesław Chrobry podczas wyprawy na Kijów w 1018 r. Ten majestatyczny symbol piękna przyrody jest przedmiotem dumy mieszkańców całego regionu. Obchodzone corocznie w sierpniu imieniny dębu, zwane Bolkowaniem przyciągają do gminy Ruda-Huta tysiące osób, które podziwiają potęgę pomnikowego drzewa.

Aby Bolko nadal mógł zachwycać nas swoim pięknem konieczne jest przeprowadzenie niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych, m.in:

  • nawożenie nawozem wieloskładnikowym,
  • zwalczanie grzybów w ubytkach poprzez założenie siatek z miedzi na powierzchnie rozkładane przez grzyby i nasączenie ubytków środkami grzybobójczymi,
  • przegląd pod kątem usunięcia ewentualnego posuszu,
  • wykonanie pasa osłonowego poprzez nasadzenie alei grabowej w pobliżu dębu „Bolko”.

Sędziwe drzewa wymagają stałej opieki. Dzięki akcji „Leczymy drzewa” chcemy im pomóc. Zebrane środki przeznaczamy na ochronę, leczenie i opiekę nad wybranymi drzewami oraz inne czynności związane z realizacją akcji.

Z uwagi na kosztowność procesów leczenia Robin Wood postanowił wesprzeć Klub Gaja w jego działaniach. Mamy nadzieję, że popularyzacja idei ochrony starych drzew oraz wspomaganie ekologicznych akcji pomoże przyrodzie – komentują Tomasz Domino oraz Radosław Dziubka, Robin Wood, parter akcji „Leczymy drzewa”.

Ty też możesz pomóc leczyć drzewo Dąb Bolko. Wpłacić darowiznę na konto (nr konta: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120) Klubu Gaja z dopiskiem „Darowizna – leczymy drzewa”.

 

przekaż darowiznę

 

 

 

 

 

Na zdjęciach: Dąb Bolko z Hniszowa

 

ZOBACZ ANIMACJĘ

Z okazji Święta Drzewa Klubu Gaja firma Szapiro Business Advisory oraz studio graficzne Logotomia przygotowały pro bono animację, której celem jest zwrócenie uwagi na rolę drzew w naszym życiu i pokazanie wizji przyszłości, w której ich zabraknie.

 

Media o akcji „Leczymy drzewa”:

http://www.farmer.pl/fakty/polska/bielski-klub-gaja-chce-leczyc-najcenniejsze-drzewa-w-polsce,70177.html

http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/a/pomoz-debowi-bolko-ma-1000-lat-akcja-leczymy-drzewa-rozpoczeta,11859962/

http://finanse.wp.pl/kat,1034079,title,Bielski-Klub-Gaja-chce-leczyc-najcenniejsze-drzewa-w-Polsce,wid,18721469,wiadomosc.html?ticaid=118c0d

http://bielskobiala.wyborcza.pl/bielskobiala/7,88025,21466103,klub-gaja-leczmy-drzewa-zamiast-je-wycinac.html

http://bielskobiala.naszemiasto.pl/artykul/leczymy-drzewa-czyli-klub-gaja-z-wilkowic-rozpoczyna,4039266,art,t,id,tm.html

http://radiopiekary.pl/2017/03/08/ratuja-drzewa-przed-wycinka-akcja-leczymy-drzewa/

http://radioszczecin.pl/210,1793,8032017-gaja-leczy-drzewa

http://www.beskidzka24.pl/artykul,wilkowice_jedni_wycinaja_inni_lecza,53434.html

https://katowice.tvp.pl/29402164/bielski-klub-gaja-chce-leczyc-najcenniejsze-drzewa-w-polsce