Klub Gaja na Szczycie Klimatycznym COP 19

Relacja z wydarzeń Klubu Gaja podczas COP 19 <<< Zobacz film

 

Konferencja Klimatyczna w Warszawie to nie tylko obrady delegatów 194 państw na temat polityki w sprawie ochrony klimatu. To także szereg imprez skierowanych do szerokiego grona odbiorców. To niezwykła okazja, by lepiej poznać, na czym polegają zmiany klimatyczne i w jaki sposób każdy człowiek – młody i dorosły – może chronić klimat.

Wydarzenia Klubu Gaja w Pałacu Kultury i Nauki (w strefie „Bioróżnorodności”) na wystawie „Zielony Klimat”:

 12–22.11 ­– w godz.10.00–18.00

  • stoisko informacyjne Klubu Gaja ­­– broszury, plakaty, ulotki związane z programami edukacji ekologicznej Klubu Gaja.
  • wystawy „Święto Drzewa” i „Zaadoptuj rzekę”– wielkoformatowe, znakomite fotografie przyrody (m.in. Artura Tabora) oraz opisy i zdjęcia dokumentujące działania indywidualnych osób i całych społeczności dla ochrony drzew i rzek, dla ochrony klimatu.
  • Warkocze dla rzek – krakowska artystka Cecylia Malik plecie warkocze dla rzek. Wszyscy mogą wziąć udział w happeningu. Klub Gaja prosi o przynoszenie starych, niepotrzebnych materiałów, tkanin, w kolorach zielonych i niebieskich.

 

Wydarzenia Klubu Gaja w przestrzeni miejskiej:

8.11 – sadzenie drzew w Lesie Wydma Żerańska, z udziałem ambasadorów państw – uczestników Konferencji Klimatycznej oraz młodzieży z warszawskich szkół

11.11 – wydarzenie Zasadź Dobry Klimat

12.11 ­– sadzenie lasu w nadleśnictwie Celestynów / wydarzenie Zasadź Dobry Klimat

13.11godz. 10.00–  happening „Każdy liść pochłania CO2( w parku dzielnicy Mokotów i w ogrodzie Przedszkola „Niegocińskie Skrzaty” w Warszawie (ul. Niegocińska 9, Mokotów) / wydarzenie Zasadź Dobry Klimat

14.11 – wydarzenie Zasadź Dobry Klimat

15.11 – wydarzenie Zasadź Dobry Klimat

16.11 – wydarzenie Zasadź Dobry Klimat

17.11 ­– wydarzenie Zasadź Dobry Klimat

18.11 – wydarzenie Zasadź Dobry Klimat

19.11 – gra miejska ”W dobrym klimacie” / wydarzenie Zasadź Dobry Klimat

20.11 – happening „Każdy liść pochłania CO2 /  wydarzenie Zasadź Dobry Klimat

21.11 – wydarzenie Zasadź Dobry Klimat

22.11 – wydarzenie Zasadź Dobry Klimat

Wydarzenie Zasadź dobry klimat ­rozdajemy koperty z przesłaniem Zasadź dobry klimat i certyfikowanymi (przez Biuro Nasiennictwa Leśnego w Warszawie) nasionami sosny taborskiej. Koperta to jednocześnie instrukcja obsługi, co zrobić z nasionkiem, by wyrosło z niego drzewo.  Lasy odgrywają zasadniczą rolę w walce ze zmianami klimatu. W Polsce większość z nich znajduje się w zarządzie Lasów Państwowych, które prowadzą kampanię Lasy Państwowe – Zapraszamy zachęcając Polaków do korzystania z różnorodnych walorów lasów.

Happening „Każdy liść pochłania CO2  –  na niektórych warszawskich drzewach pojawią się liście z… recyclingu, uzupełnione kodem QR. Za pomocą telefonu komórkowego będzie można połączyć się z poradnikiem ekologicznego stylu życia . To szereg porad, w czytelnej i prostej formie, zachęcających do przyjęcia ekologicznego stylu życia w codzienności.

 Gra miejska ”W dobrym klimacie” – na trasie pomiędzy Stadionem Narodowym (miejsce obrad Konferencji Klimatycznej), a Pałacem Kultury i Nauki (miejsce wystawy „Zielony Klimat”  towarzyszącej konferencji) rywalizujące ze sobą grupy będą musiały wykazać się zręcznością i wiedzą o zmianach klimatu. Potrzebna będzie intuicja i spostrzegawczość, by trafić na kolejne punkty trasy oraz szybkość, by wygrać grę. „W dobrym klimacie” to także świetny sposób na uzupełnienie wiadomości o przyczynach i skutkach zmian klimatu. Zapraszamy! Nagrody dla zwycięzców to m.in. ładowarki solarne.