400 lip, klonów i buków zakorzeniło się w Warszawie

Jesień to dobry czas na wędrówki po parkach i podziwianie kolorowych koron drzew, mieniących się barwami od zieleni poprzez odcienie żółci, pomarańczu do czerwieni. Jesień to także dobry czas do nasadzeń drzew i krzewów. Dlatego m.st Warszawa i Klub Gaja zachęcają przedszkola i szkoły by włączyły się w akcję Warszawskie Święta Drzewa wspierającą program „Milion drzew dla Warszawy”. Już ponad 400 lip, klonów, buków zakorzeniło się w ogrodach warszawskich placówek. Uczniowie wyruszyli także w teren, by poznać drzewa w swojej okolicy i wskazać lokalizację nowych nasadzeń poprzez aplikację mobilną Milion Drzew.

Do akcji Warszawskie Święto Drzewa przyłączyło się już ponad 80 placówek z terenu stolicy. W większości są to przedszkola, które posadziły drzewa w swoich ogrodach. To świetna okazja do wspólnych działań wokół drzew i dla drzew. W placówkach przekazano także rodzicom sadzonki drzew i zaproszono ich do akcji „Mamo, tato posadź ze mną drzewo”.

Danuta Skalska, dyrektorka Przedszkola nr 244 „Niegocińskie Skrzaty”, powiedziała: „Nawiązaliśmy współpracę z Wydziałem Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Mokotów wskazując możliwość posadzenie drzew w najbliższej okolicy przedszkola. Po otrzymaniu zgody posadziliśmy pięć lip. Dzieci wraz z opiekunami zobowiązały się do opieki na drzewami. W swojej pracy pozyskaliśmy pomocników ze Szkoły Podstawowej nr 271, którzy za zgodą Ośrodka Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy, głównego zarządcy terenu posadzili cztery lipy. Zarówno w szkole jak i w przedszkolu została rozpropagowana akcja „Milion drzew dla Warszawy”. Rodzice i opiekunowie mogą pobrać aplikację i wskazać lokalizacje drzew do nasadzeń. Rodzice z przedszkola chętnie skorzystali z możliwości posadzenia wraz z dzieckiem otrzymanego w przedszkolu drzewka”.

Posadzenie drzewa nie jest łatwe, często znacznie trudniej jest potem o nie zadbać. Dlatego warto otoczyć je opieką, czyli doglądać, ściółkować czy podlewać w czasie suszy. To kolejna propozycja, do której można się przyłączyć adoptując posadzone młode drzewa. Nie tylko te w swoich ogrodach ale także te w najbliżej okolicy.

Warszawskie Święto Drzewa to aktywna edukacja ekologiczna. W 50 placówkach odbyły się zajęcia edukacyjne, w których uczestniczyło ponad 1200 dzieci i młodzieży. Przedszkolaki tworząc prace plastyczne poznawały drzewa i ich funkcje, a także związane z nimi zwierzęta. Podczas zabawy ze wstrzymaniem powietrza zadawały sobie pytania: „Co by się stało, gdybyśmy nie mogli oddychać – gdyby nie było drzew? ”. Natomiast uczniowie ze szkół podstawowych wyruszyli na zajęcia w teren, by nauczyć się rozpoznawać gatunki drzew i krzewów, dowiedzieć się, które rosną najlepiej w mieście, a także usłyszeć o ich nieocenionej roli dla jakości naszego życia. Podczas spaceru odkrywano także miejsca gdzie nie ma drzew, a zdaniem uczniów warto by było aby tam się pojawiły. Za pomocą aplikacji mobilnej Milion Drzew uczestnicy zajęć wraz z edukatorem zgłaszali swoje propozycje nasadzeń drzew. Jest ona dostępna na stronie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy – www.zzw.waw.pl  

Dorota Gruba i Monika Warda-Stachowska, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 357 podsumowały zajęcia realizowane w ramach akcji: „Prowadzący z dużym zaangażowaniem opowiadał dzieciom o drzewach i ich roli w naszym codziennym życiu. Stworzył miłą i przyjemna atmosferę podczas zajęć. Bardzo szybko nawiązał kontakt z uczniami. Był dobrze przygotowany do zajęć, stosował różne metody, które angażowały wszystkich uczniów”.

Akcja Warszawskie Święto Drzewa wspiera program „Milion drzew dla Warszawy” realizowany przez m.st Warszawa. W ramach akcji wyróżnione zostaną najlepsze inicjatywy! Na sprawozdania z palcówek oświatowych czekamy do 30 listopada 2017 r. Szczegóły w Regulaminie akcji Warszawskie Święto Drzewa.

Zobacz regulamin akcji>>>

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone