Smokiem w smog

W Wapienicy, dzielnicy Bielska-Białej, której częścią są zbocza Błatniej i Szyndzielni, na terenie Nadleśnictwa Bielsko, odbyła się walka Smoka ze Smogiem. Została poprzedzona grami i zabawami dla młodzieży oraz wspólnym sadzeniem drzew. W ten sposób obchodzono 15 edycję Święta Drzewa Klubu Gaja.

Gospodarzem  akcji edukacyjnej, która odbyła się 13 października w piątek,  był Nadleśniczy Hubert Kobarski, a uczestniczyli w niej młodzi ludzie wraz z wychowawcami ze Szkoły Podstawowej nr 32, przedstawiciel Miasta Bielska-Białej – Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Zrównoważonego Rozwoju – Zbigniew Michniowski oraz Stowarzyszenie „Euroregion Beskidy”.

Kiedy już gra w „drzewne” domino i odbijanie symbolu tegorocznej edycji czyli „Drzewa- Przyjaciela” na torbach bawełnianych wielokrotnego użytku zostało zakończone, leśnicy, goście i młodzi ludzie zasadzili cztery buki w Arboretum Nadleśnictwa Bielsko. Sadzenie okazało się znakomitą i uczącą zabawą, w szczególności dla Dawida, który „uwalniał” korzenie buków wyciągniętych z doniczek.

„Naprawdę nie wiedziałem, że tak sadzi się drzewa. Szkoda, że posadziliśmy ich tylko cztery. Pan Jacek obiecał, że będziemy mogli jeszcze zasadzić następne” – podsumował Dawid, uczeń Szkoły Podstawowej nr 32 w Bielsku-Białej.

Wszystko szło gładko i przyjemnie, gdy nagle z za drzew wynurzył się Smog w czarnych kominiarkach. Nie było jednak czasu na strachy, bo po drugiej stronie łąki do walki ze Smogiem stanął Smok wraz z młodymi ludźmi. Z okrzykami „rower’ i „ Święto Drzewa” uczniowie  ruszyli na skradający się podstępnie Smog. Jak to w bajkach bywa czyste powietrze pokonało czarnego Smoga i wyszło zwycięsko ze zmagań o czyste jutro. Happening „Walka smoka ze smogiem” organizowany był we współpracy z Stowarzyszeniem „Region Beskidy” w ramach mikroprojektu „Powietrze nie zna granic”.

„Fajnie by było tak zwyciężać w tej nierównej walce ze Smogiem, jak to odbyło się w czasie happeningu. Nie będzie to jednak takie proste, jak na polanie wśród drzew. Sprawa jest skomplikowana i dotyczy polityki, ekonomii a nawet stylu życia. Dlatego sadźmy drzewa, które pomagają nam żyć i oddychać w miastach” – powiedział Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Akcja edukacyjna „Święto Drzewa w Bielsku-Białej”  dofinansowana jest ze środków Miasta Bielska-Białej.

Zobacz fotorelację>>>

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone