Święto Drzewa w Katowicach

Klub Gaja, Uniwersytet Śląski w Katowicach i Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka zapraszają na inaugurację 15. edycji Święta Drzewa pod hasłem „Drzewo-Przyjaciel”. Wydarzenie odbędzie się 12 października 2017 o godz. 12.00 na skwerze przed CINiBA w Katowicach. W programie m.in. sadzenie drzew, happening z udziałem uczniów z katowickich szkół oraz wystawa plakatów poświęconych korzyściom jakie dają nam drzewa.

Plakat Swieto Drzewa 2017_05Święto Drzewa to dobra okazja by zwracać uwagę mieszkańców na ważną rolę drzew, w szczególności w miastach. Drzewa w mieście pełnią nie tylko ważną funkcje przyrodniczą, ale wpływają także pozytywnie na nasze zdrowie, zmniejszają zanieczyszczenie powietrza, łagodzą skutki wysokich temperatur, wytwarzają korzystny mikroklimat, mają duże znaczenie społeczne i gospodarcze. Sprawiają, że przestrzeń wokół nas staje się przyjaźniejszy i po prostu piękniejszy.

„Bardzo dobrze, że możemy od lat kontynuować współpracę z Miastem Katowice, Uniwersytetem Śląskim w Katowicach oraz wieloma instytucjami w ramach Święta Drzewa. Tym bardziej, że tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem Drzewo-Przyjaciel. Trudno jest edukować i zmieniać na lepsze nie robiąc tego wspólnie” – mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja

Podczas inauguracji posadzimy głóg oraz pięć berberysów na skwerze przed CINiBĄ w Katowicach wraz z młodzieżą i zaproszonymi gośćmi, m.in. przedstawicielami Miasta Katowice, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej. Zasadzone drzewa zostaną dopisane do licznika drzew na www.swietodrzewa.pl Dzięki programowi Klubu Gaja i zaangażowaniu blisko 630 tysięcy osób posadzono już ponad 811 tysięcy drzew. Każdy może posadzić drzewo i przyłączyć do Święta Drzewa, dopisując je do licznika drzew. Zapraszamy!

W wydarzeniu wezmą udział uczniowie Szkół Podstawowych nr 17, 19, 40 i 51 w Katowicach, w których Klub Gaja prowadził warsztaty edukacyjne poświęcone roli i znaczeniu drzew w szczególności w mieście. Podczas happeningu dzieci i młodzież, trzymając w rekach własnoręcznie wykonane serca, utworzą wielki napis „Drzewo-Przyjaciel”.

Święto Drzewa zakończy otwarcie wystawy plakatów autorstwa Zofii Lasockiej w CINiBA. Jest to praca dyplomowa przygotowana pod kierownictwem prof. Lecha Majewskiego i Justyny Czerniakowskiej na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. „Pogromca gorąca, Miasto czyszczę, Hałas trzymam na dystans, Daję spokój” – to tylko niektóre z tytułów prac, które zapraszają do udziału w tegorocznym Święcie Drzewa. Zobacz wystawę:

Inauguracja 15. edycji Święta Drzewa została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy i Marszałka Województwa Śląskiego. Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, Billion Tree Campaign, Environmental Partnership Association. Partnerzy: Troton, Eco Service, Davines. Współpraca: Robin Wood, DHL, 366 Concept, Partnerstwo dla Klimatu, Biblioteka Narodowa, Europejskie Drzewo Roku, , Miasto Katowice, Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach, Miasto Bielsko – Biała. Współorganizatorzy: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka.

logoo

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone