Maile do drzew

Klub Gaja co roku organizuje konkurs Drzewo Roku, w którym wygrywa drzewo najbardziej cenione i kochane przez lokalną społeczność. Mieszkańcy Melbourne, chcąc docenić swoje drzewa piszą do nich …. Maile.

W 2013 roku władze australijskiego miasta Melbourne przypisały drzewom numery identyfikacyjne i adresy mailowe. Miało to ułatwić mieszkańcom zgłaszanie problemów, takich jak nadłamane lub spróchniałe gałęzie, które mogły spaść i wyrządzić szkody. Mieszkańcy zaczęli jednak pisać również w innych sprawach.

Ludzie piszą do drzew rozmaite wiadomości dotyczące nie tylko samych drzew ale także różnych aspektów życia. Drzewa czasem odpowiadają na wiadomości. Jeden z mieszkańców zapytał żywotnika olbrzymiego o opinię na temat kryzysu w Grecji, na co otrzymał rzeczową odpowiedź.dab_Bolko

Wybrane listy wysyłane do drzew władze miasta udostępniły miesięcznikowi „The Atlantic”. Wymiany maili pokazują, że mieszkańcy Melbourne kochają swoje drzewa – mówi radny Arron Wood.

Drogi dębie algierski, dziękuję, że dajesz nam tlen. Dziękuję, że jesteś taki ładny. Nie wiem, co by ze mną było, gdybyś nie pochłaniał mojego dwutlenku węgla. (Pewnie byłbym w niebie) Bądź silny i rośnij wysoko wśród tłumu.

Jesteś darem, który nie przestaje czegoś z siebie dawać.

Mieliśmy porozmawiać o przyrodzie, ale mamy niestety zbyt mało czasu i inne priorytety.

Mam nadzieję, że pewnego dnia środowisko stanie się naszym priorytetem – piszą do drzew mieszkańcy miasta

Inicjatywa z Melbourne powstała, by wzbudzać w mieszkańcach ducha społecznego i przekazać w ich ręce kolejne aspekty odpowiedzialności za własne otoczenie. Dzięki temu obywatele czują się bardziej emocjonalnie związani z miastem i jego elementami – także tymi konkretnymi, jak któryś z wiązów czy platanów, zwłaszcza jeśli drzewa odpowiadają na maile.

Ogólnopolski konkurs Klubu Gaja – Drzewo Roku popularyzuje postawy ochrony przyrody
i konieczność ochrony jej obiektów, jakimi są drzewa. Zwraca uwagę na ich rolę w naszym życiu, silne związki pomiędzy kulturą i historią danej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie. Wyłania najważniejsze i najbardziej kochane przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju. Już we wrześniu zapraszamy do kolejnej edycji konkursu Drzewo Roku.

Dowiedz się więcej >>>

Źródło: Gazeta.pl

Czytaj więcej >>>

Fot. Klub Gaja/Tomek Pikuła, Dąb Bolko – Drzewo Roku 2015.

Ten wpis umieszczono w kategorii Drzewo Roku. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone