Hymnem i dębem zawalczymy o Europę

 1 lutego 2014 rusza kolejna edycja międzynarodowego konkursu Europejskie Drzewo Roku. W ubiegłorocznym konkursie polski platan z Kóz (woj. śląskie) zajął II miejsce. Był to ogromny sukces, który możemy powtórzyć. W tym roku polskim kandydatem tego prestiżowego plebiscytu jest Dąb Wybickiego z Będomina (woj. pomorskie), który wygrał ogólnopolski konkurs Klubu Gaja – Drzewo Roku 2013.

 Dąb rośnie w pobliżu dworu zamieszkiwanego niegdyś przez Józefa Wybickiego, autora Mazurka Dąbrowskiego, któremu drzewo zawdzięcza swoje imię. Według podań Józef Wybicki, jako dziecko, bawił się wraz z rodzeństwem w cieniu, wówczas już ponad stuletniego drzewa. Ponadto, towarzyszył ojcu w pracach gospodarskich, po których siadali razem pod rozłożystą koroną dębu, a Piotr Wybicki opowiadał synowi o wojnie w 1733 roku, w której uczestniczył. W 1783 roku posiadłość została sprzedana niemieckiej rodzinie. Modeste Dehlweid – córka właścicieli – wspomina o drzewie w swojej książce. W 1945 roku wszyscy musieli pośpiesznie opuścić dwór. Pod dębem, po miesiącu od wyjazdu właścicieli, został znaleziony ich ukochany wilczur, który nie został wpuszczony na statek, więc powrócił do Będomina. W latach 1953–1976 nieopodal drzewa działała szkoła podstawowa, której młodzież, wraz z kierownikiem Tadeuszem Zielińskim, założyła Izbę Pamięci Józefa Wybickiego. W 1978 roku zainaugurowana została działalność Muzeum Hymnu Narodowego. Dziś dąb z bogatą historią jest wdzięcznym obiektem malarzy i fotografików.

 W plebiscycie Europejskie Drzewo Roku z Dębem Wybickiego z Będomina konkurować będą dęby z Czech, Słowacji, Szkocji, Francji, Włoch i Walii, a także wiąz z Bułgarii, dzika grusza z Węgier oraz topola z Irlandii. Głosowanie trwa od 1 do 28 lutego na stronie www.swietodrzewa.pl lub www.treeoftheyear.org. A już 1 marca zostaną ogłoszone wyniki.

 

 Foto: Aniela Wawrzyk

Ten wpis umieszczono w kategorii Drzewo Roku. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone