Lipy, dęby i kasztanowce w 4. konkursie Drzewo Roku Klubu Gaja

Klub Gaja otrzymał 122 zgłoszenia do 4. edycji konkursu Drzewo Roku.  Poprzez zachęcanie do poszukiwania drzew, które „pobudzają wyobraźnię i jednoczą ludzi” Klub Gaja promuje postawy szacunku do przyrody w najbliższym otoczeniu i integruje społeczności lokalne wokół rzeczywistych działań na rzecz środowiska.

Wśród drzew zgłoszonych do 4. konkursu Drzewo Roku najwięcej jest lip, dębów i kasztanowców. Jest jednak również tulipanowiec, iglicznia, miłorząb chiński, magnolia i drzewa owocowe. Zgłoszenia nadsyłały placówki oświatowe, organizacje społeczne, domy kultury, muzea, nadleśnictwa, urzędy miast i osoby prywatne. Najwięcej z nich pochodzi z województw: podkarpackiego, śląskiego i dolnośląskiego.

Do końca lutego 2014 roku komisja konkursu spośród nadesłanych zgłoszeń wyłoni 16 finalistów. Wybrane drzewa czeka specjalna sesja zdjęciowa. W czerwcu 2014 roku za pośrednictwem strony internetowej, na której znajdą się zdjęcia i opisy finalistów, odbędzie się otwarte głosowanie. Zwycięzcy – właściciel terenu gdzie rośnie drzewo-laureat oraz autor zgłoszenia otrzymają pamiątkowe statuetki. Ich wręczenie odbędzie się w Warszawie podczas inauguracji 12. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja.

Ambasadorami konkursu Drzewo Roku są: Elżbieta Dzikowska – pisarka i podróżniczka oraz Kazimierz Kutz – reżyser i senator. Do dotychczasowych trzech edycji konkursu zgłoszono 566 drzew z całej Polski. Były to przykłady drzew bardzo znanych, takich jak Dąb Bartek z Bartkowa (jeden z najstarszych dębów w Polsce) po kilkuletnie drzewa posadzone na pamiątkę szkolnych wydarzeń oraz drzewa z prywatnych ogrodów związane z dziejami danej rodziny czy drzewa z osiedlowych skwerów zagrożone wycięciem. Swoich faworytów do konkursu zgłaszało m. in. Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe. Konkurs, którego druga część polega na otwartym głosowaniu internetowym, cieszy się bardzo dużą popularnością. Starania o głosy poparcia dla danego drzewa integrują społeczność lokalną wokół niego, wyzwalają wiele ciekawych prospołecznych i artystycznych inicjatyw. Tematem interesują się portale ogólnopolskie poświęcone ekologii i ochronie środowiska oraz lokalne związane z historią i teraźniejszością wspólnot małych miejscowości czy dużych miast. Dwukrotnie drzewa, które zdobyły tytuł Drzewa Roku w konkursie Klubu Gaja reprezentowały Polskę w konkursie na Europejskie Drzewo Roku.

Laureatem 3. edycji konkursu jest Dąb Wybickiego

Plakat konkursu Drzewo Roku 2014

Ten wpis umieszczono w kategorii Drzewo Roku. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone