Szczyt klimatyczny COP19 rozpoczęty

Otwarcia COP19 dokonał Abdullah Bin Hamad al-Attiyah, który kierował pracami sygnatariuszy Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu od ubiegłorocznej konferencji w Daha w Katarze (COP18).

Abdullah Bin Hamad al-Attiyah był jedną z pierwszych osób, której Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja wręczył kopertę z przesłaniem Zasadź dobry klimat i nasionkiem sosny taborskiej. Koperty, które są jednocześnie instrukcją, jak z nasiona wyhodować drzewo rozdawane były przed wejściem na miejsce obrad szczytu klimatycznego (Stadion Narodowy w Warszawie) oraz w tramwaju.

12 listopada podczas imprez towarzyszących COP19 Klub Gaja:

o godz. 9.00 – rozdaje koperty z nasionami sosny taborskiej i przesłaniem Zasadź dobry klimat przed Pałacem Kultury i Nauki, gdzie zostanie otwarta oficjalna ekspozycja towarzysząca COP19 – Zielony Klimat – edukacja i technologie dla ochrony środowiska. Klub Gaja jest jednym z wystawców oficjalnej ekspozycji, w części zatytułowanej Bioróżnorodność, gdzie pokazuje swoje wystawy poświęcone programom edukacyjnym: Święto Drzewa i Zaadoptuj rzekę (wystawa towarzysząca)

o godz. 10.00 – wraz z krakowską artystką Cecylią Malik rozpoczynamy happening Rzeki dla klimatu – Warkocze dla rzek. Do udziału zapraszamy wszystkich chętnych!  Prosimy o przynoszenie niepotrzebnych tkanin (np. obrusów, firan, pościeli). Powstaną z nich piękne, symboliczne warkocze.

o godz. 11.00 – uczestniczymy w sadzenie lasu w Nadleśnictwie Celestynów, z udziałem przedstawicieli państw – uczestników szczytu klimatycznego COP19

o godz. 17.00 – koperty z przesłaniem Zasadź dobry klimat rozdajemy w centrum Warszawy

Klub Gaja i Cecylia Malik zapraszają!
Uplećmy warkocze długie jak rzeki. Poszukajmy niepotrzebnych zasłon, starych prześcieradeł, błękitnych wstążek i wyplatajmy warkocz dla strumyka płynącego za domem, rzeki przepływającej przez osiedle, ulubionego potoku. Gdybyśmy wyszli teraz z domu, nad najbliższą rzekę lub potok i spłynęli czy wędrowali zgodnie z jej nurtem, jest duże prawdopodobieństwo, że wielu z nas by się spotkało. Idąc wzdłuż potoku, nigdy się nie zgubisz, zawsze dojedziesz do większej rzeki i większej aż w końcu do morza.

Warkocze zaczęliśmy pleść w Krakowie dla górskiego potoku Białka, jako wyraz protestu wobec planów jej regulacji. Upletliśmy wspólnymi siłami około 6 kilometrów, który rozwinęliśmy wzdłuż jej naturalnych brzegów, jako linę broniącą przed zniszczeniem.Teraz pleciemy warkocze nad Wisłą, jedną z ostatnich naturalnych wielkich rzek Europy. Połączymy się przy wspólnym wyplataniu, a następnie rozwiesimy je w mieście niczym wodospady. Dając wyraz, że będziemy chronić naturalnych rzek i wody, jako bezcennej wartości.

Happening Rzeki dla klimatu – Warkocze dla rzek trwa od 12 do 22 listopada na stoisku Klubu Gaja w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (strefa Bioróżnorodność – 1. część wystawy Zielony Klimat).

Wydarzenia Klubu Gaja podczas Konferencji Klimatycznej 2013 organizowane są w ramach Święta Drzewa. Zainicjowany i realizowany przez Klub Gaja od 2003 roku program Święto Drzewa to szeroka edukacja na temat rozwoju zrównoważonego i zmian klimatu połączona z sadzeniem i ochroną drzew. Przez 10 lat, dzięki zaangażowaniu blisko 502 000 osób, posadzono ponad 570 000 drzew – w ogrodach, parkach, lasach, wśród pól uprawnych, wzdłuż dróg, wokół szkół, boisk i placów zabaw. To konkretne działania dla środowiska naturalnego i budowa kapitału społecznego. Partnerem strategicznym Święta Drzewa są Lasy Państwowe. Lasy odgrywają zasadniczą rolę w walce ze zmianami klimatu. W Polsce większość z nich znajduje się w zarządzie Lasów Państwowych, które prowadzą kampanię Lasy Państwowe – Zapraszamy zachęcając Polaków do korzystania z różnorodnych walorów lasów.

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone