OWADY W PARKU DWORU MIŁOSZA W KRASNOGRUDZIE

Klub Gaja dotarł aż pod granice litewską, by w dniach 6 -7 sierpnia wspólnie z Fundacją Pogranicze założyć zakątek dla owadów zapylających przy Dworze Miłosza w Krasnogrudzie. Jednym z działań Fundacji Pogranicze jest budowanie niewidzialnych mostów pomiędzy narodami, kulturami i religiami. Stworzenie zakątka dla owadów zapylających przez Klub Gaja w Krasnogrudzie da, mamy nadzieję, początek twórczej możliwości poprowadzenia mostu pomiędzy człowiekiem, a całą niezliczoną liczbą nieludzkich istot zamieszkujących naszą planetę.

Do montażu drewnianych domków przyłączyło się kilka rodzin z okolicy – mamy razem z dziećmi, które uczęszczają do Pracowni Gucia Zaczarowanego w Dworze.  Maluchy dzielnie pracowały pod opieką swoich mam, choć dla wielu skręcanie drewnianych modułów było nie lada wyzwaniem. Schronienia dla motyli, pszczół murarek , biedronek  i złotooków zamontowano naprzeciw Pracowni Gucia Zaczarowanego, by najmłodsi mogli się nimi opiekować i obserwować owady. 

Ola, jedna z mam,  podsumowała spotkanie  – „Bardzo dziękujemy za zajęcia. Uważamy , że powinny się odbywać w całej Polsce! Bo są ważne i w bardzo fajny sposób prowadzone.  Dzieci na całe życie zapamiętają co pszczółkom i motylom jest potrzebne  oraz dlaczego owady są niezbędne”.  Zosia, mama Gustawa, dodała  – „To było bardzo ciekawe doświadczenie. Dowiedzieliśmy się dużo o insektach!”. Do wypowiedzi dołączył mały Kosma  – „ Najbardziej podobało mi się jak ciąłem trzcinę i ugniatałem glinę. Potem robiłem mały otworek śrubokrętem” oraz Bartek, który dodał  – „Najfajniej się tu wierciło. Raz pomagałem tacie przy altance. Już po raz trzeci pracowałem wiertarką!”.

„Co za wspaniała rzecz! Z chwilą w której założyliśmy ogród z kwitnącymi krzewami i domkami dla zapylaczy, na fuksjowych Budlejach Dawida pojawiły się motyle, tak jakby tylko na to czekały. Wspaniała rzecz pod wieloma względami. Dla pracowni przyrody te nowe miejsce w parku krasnogrudzkim da początek cyklowi zajęć o zapylaczach i owadach w ogóle. To świat, na który najmniej zwracamy uwagę w życiu codziennym, a jakże ważny, bogaty i pełen tajemnic. Oprócz wiedzy o owadach i ich niezwykle ważnej roli w ekosystemie, istotnym wymiarem założenia ogrodu jest możliwość codziennej pielęgnacji roślin (podlewanie, pielenie, przycinanie) i obserwacji ich wzrostu i rozwoju. Świadomości, że każdy z nas może się przyczynić do ochrony i pielęgnacji środowiska jest wartością bezcenną” – podsumowała Ksenija Konopek z Fundacji Pogranicze, prowadząca Pracownię Przyrody.

Na następny dzień edukatorzy Klubu Gaja osadzili zakątek kwitnącymi krzewami, a na domkach dla owadów zawiesili tabliczki edukacyjne.  Miejsce posłuży edukacji nie tylko dzieci ale także gości odwiedzający Dwór, by mogli dowiedzieć się dlaczego trzeba chronić i wspierać te pożyteczne zwierzęta. Już następnego wieczora mieszkańcy i turyści, którzy przyszli do parku Dworu Miłosza na koncert Mikołaja Trzaski i Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego mogli oglądać założony zakątek.

Akcji Klubu Gaja w Krasnogrudzie towarzyszył pokaz filmu z performensu Jacka Bożka Ścieżki Opowieści na 30-lecie Klubu Gaja oraz dyskusja o kondycji naszej planety i wyborach konsumenckich.

„Dziękuję bardzo ludziom Pogranicza za umożliwienie nam, ludziom Ziemi, zaprezentowanie tego, co robimy od lat dla naszych braci mniejszych i człowieka. Była konkretna praca i warsztaty rodzinne. Była też prezentacja performensu Ścieżek Opowieści z głosem Czesława Miłosza w wierszu  O aniołach, który wybrzmiał w Dworze krasnogrudzkim zupełnie wyjątkowo. Łączenie sztuki z bezpośrednim działaniem dla Ziemi staje się jedną z najskuteczniejszych możliwości edukowania ekologicznego obywateli i obywatelek w czasie klimatycznej katastrofy” – powiedział Jacek Bożek twórca i lider Klubu Gaja. 

Akcja realizowana była we współpracy z Fundacją Pogranicze. Partnerem akcji jest C&A Foundation.

ZOBACZ FOTO RELACJĘ >>>

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone