Nowe klony na osiedlu Złocień w Krakowie

W tym roku krakowskie Święto Drzewa organizowane przez Klub Gaja odbyło się 23 października na osiedlu Złocień. Klub Gaja razem z licealistami z I LO im. B. Nowodworskiego, przedszkolakami z Akademii Smyka i przedstawicielami Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie posadził 5 dużych klonów. Dzieci i młodzież wzięli także udział w warsztatach budowy domków dla motyli! Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz partnerowi Święta Drzewa – C&A Foundation.

Montowanie drewnianych desek – wiercenie i skręcanie, było nie lada wyzwaniem, nie tylko dla przedszkolaków! Niektórzy po raz pierwszy trzymali śrubokręt czy wiertarkę w rękach.  Maluchy – pięciolatki, dzielnie pracowały pod okiem starszych koleżanek i kolegów oraz edukatorów Klubu Gaja. Budując domki dla motyli uczestnicy warsztatów mogli przekonać się, że każdy z nas może pomóc dzikim zapylaczom, tworząc dla nich schronienia i obsadzając ogrody, skwery i parki miododajnymi gatunkami roślin.

„Przedszkolaki wspólnie z uczniami konstruowali domki, co sprawiło wiele radości jednym i drugim – uczniowie ogromnie cieszyli się z nietypowej współpracy z maluchami, uczyli ich bezpiecznego obchodzenia się z deskami i śrubokrętem. Z kolei dla przedszkolaków całe wydarzenie było wielką, zupełnie nową atrakcją, gdzie świetną zabawą okazało się i skręcanie owadzich domków, i wsadzanie drzewek do ziemi. Młodzież i dzieci z jednakowym przejęciem słuchali o smutnej sytuacji owadów zapylających, dzięki czemu – poprzez zabawę  – akcja stała się ważną lekcją ekologii. Poza tym – co chętnie wspominali licealiści  –samodzielnie zasadzili drzewa, a więc zrobili coś namacalnie praktycznego dla środowiska. Dodatkową atrakcją dla uczniów liceum okazał się wywiad, jakiego udzielili podczas sadzenia dziennikarzowi Radia Kraków” –  mówi dr Marcin Urbaniak, nauczyciel etyki w I LO im. Nowodworskiego w Krakowie.

Anna Kuczkowska, nauczycielka biologii z I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie dodaje – „Pomysł połączenia sadzenia drzew z warsztatami był świetny. W dzisiejszych czasach jest bardzo ważne aby u młodzieży kreować postawy proekologiczne. Należy mówić o problemach zanieczyszczenia środowiska i zmianach klimatu, ale też pokazywać, że można działać. Na przykład zwiększając ilość zieleni. Myślę, że takich akcji powinno być więcej, aby jak najwięcej szkół brało w nich udział”.

Po warsztatach wszyscy uczestnicy udali się na skrzyżowanie ulic Domagały i Agatowej, by posadzić 5 dużych klonów pospolitych we współpracy z krakowskim Zarządem Zieleni. Klony dobrze rosną w warunkach miejskich. Są odporne na miejskie zanieczyszczenia i co ważne, są roślinami miododajnymi.

„Współpraca dorosłych, młodzieży i dzieci w celu wspólnego pomagania planecie to wartość sama w sobie. Dzięki takiemu działaniu nadal istnieje możliwość zapobieżeniu katastrofie ekologicznej. Edukacja poprzez konkretną pracę uczy, bawi i inspiruje. Tak właśnie było w Krakowie” – powiedział Jacek Bożek z Klubu Gaja.  

ZOBACZ FOTORELACJĘ >>>

Święto Drzewa 2019
Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, Trillion Tree Campaign , Davines, ALDI
Partnerzy: Troton, C&A Foundation, Environmental Partnership Association, Europejskie Drzewo Roku
Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Służewski Dom Kultury, Miasto Katowice, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Miasto Bielsko-Biała, Rada Osiedla Bielsko Południe, LeasePlan, DHL Parcel Polska, DHL Express Polska, Fundusz Partnerstwa, Clean Advantage, Kolej Linowa Czantoria, I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone