17. Święto Drzewa w Katowicach – motyli zakątek!

Podczas inauguracji 17 edycji Święta Drzewa na Śląsku Klub Gaja razem z uczniami katowickich szkół, partnerami i zaproszonymi gośćmi posadził 2 brzozy i ponad 30 kwitnących krzewów przed Centrum Informacji Naukowej i Biblioteką Akademicką w Katowicach. Wśród roślin zamontowano 5 dużych domków dla motyli, które uczniowie zbudowali z drewnianych modułów. Święto Drzewa zakończył happening „Dodaj mi skrzydła” – piękny odlot motyli. Kolorowe skrzydła cytrynków, czerwończyków i modraszków uczniowie wykonali podczas zajęć edukacyjnych poprzedzających wydarzenie.

„Nasza współpraca z CINIBĄ i Uniwersytetem Śląskim w Katowicach od lat przynosi konkretne rezultaty. Powstała już aleja drzew polskich, powstaje miejsce dla motyli, a całość oczywiście służyć będzie obywatelom. To bardzo realny wyraz Święta Drzewa i dobra praktyka współdziałania różnych instytucji i firm, z którego możemy być dumni i zadowoleni” – powiedział Jacek Bożek, szef Klubu Gaja.

Święto Drzewa w Katowicach było kolorowym wydarzeniem, które rozpoczęło się warsztatami budowy domków dla motyli. Na początku uczniowie wysłuchali krótkiego wykładu dr hab. Agnieszki Babczyńskiej z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego na temat roli i znaczenia owadów zapylających. Potem uczniowie zmontowali specjalne schronienia dla tych pięknych zapylaczy. Było dużo zabawy i radości, a nawet zawody szybkiego wkręcania wkrętów! Jacek Bożek z Klubu Gaja zremisował z nauczycielem Adamem Chrobokiem ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Katowicach. Niektórzy z uczestników po raz pierwszy zmierzyli się z wiertarkami. Część domków trafiła na skwer przed CINiBĄ , a część zostanie zamontowana na terenie szkolnych ogrodów.


Agata Kuc
ze Szkoły Podstawowej nr 11, dodaje  – „Super warsztaty inicjatywa, młodzież bawi się świetnie, a ja razem z nimi. Myślę, że będziemy częściej brali udział w takich akcjach, bo realizujemy projekt Erasmus + „Bądź artystą ratować planetę”. Na wcześniejszych warsztatach uczniowie wykonali piękne skrzydła czerwończyków. To nie pierwszy i nie ostatni happening, który zrobimy razem”.

Po warsztatach odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział m.in. mgr Krystyna Fus – z-ca Kanclerza ds. Administracyjnych i Zarządzania Mieniem Uniwersytetu Śląskiego, prof. dr hab. Dariusz Pawelec – dyrektor Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej, Sławomir Forystek z Nadleśnictwa Katowice, Monika Stanicka z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Ewa Waluś z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, Agata Biernacka z Aldi Polska, dr hab. Agnieszka Babczyńska z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego.

Agata Biernacka z ALDI Polska, mówiła – „Bardzo się cieszymy, że zostaliśmy partnerem strategicznym Święta Drzewa i mogliśmy zaangażować się w ten projekt ekologiczny. Dzisiaj posadzimy kilka symbolicznych drzew i krzewów, natomiast będziemy sadzić ich więcej. Zasadzimy z Klubem Gaja 2800 drzew. Musimy jednoczyć się w tym ekologicznym wspólnym celu”.

Potem wszyscy wzięli się do pracy. Zaproszeni goście, partnerzy oraz dzieci i młodzież posadzili brzozy pospolite oraz krzewy, które lubią owady zapylające, w tym motyle, m.in.: kaliny, czarne bzy o pięknych bordowych liściach, budleje davida, barbule kalandońskie. Domki dla motyli zamontowano na specjalnych palikach wśród posadzonych roślin.

Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka Święta Drzewa, podsumowuje – „ Tworzenie w miastach takich dzikich, pełnych roślin miododajnych zakątków to idealne rozwiązanie dla owadów zapylających . W takich miejscach znajdą schronienie i pokarm. W zamian odwdzięczą się nam m.in. pysznymi owocami i warzywami, bo to przecież dzięki ich pracy zawdzięczamy nawet 1/3 żywności, którą spożywamy.”

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i partnerom m.in.: Lasom Państwowym, ALDI Polska, C&A Foundation, Funduszowi Partnerstwa i Uniwersytetowi Śląskiemu w Katowicach.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Katowice i WFOŚiGW w Katowicach.

Zobacz fotorelację na Facebooku >>>

Święto Drzewa 2019
Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, Trillion Tree Campaign , Davines, ALDI.
Partnerzy: Troton, C&A Foundation, Environmental Partnership Association, Europejskie Drzewo Roku.
Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Służewski Dom Kultury, Miasto Katowice, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Miasto Bielsko-Biała, Rada Osiedla Bielsko Południe, LeasePlan, DHL Parcel Polska, DHL Express Polska, Fundusz Partnerstwa, Clean Advantage, Kolej Linowa Czantoria, I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie.

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone