Radość w Zabrzu, Sosnowcu i Ustroniu

Wydarzenia „Dla Ziemi, ludzi i zwierząt” były pełne radości i wzruszeń. Razem z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną, nauczycielami, rodzicami, mieszkańcami osiedla, działkowcami i osadzonymi z zakładu karnego zbudowaliśmy blisko 100 schronień dla dzikich zwierząt! Zbijanie i skręcanie budek lęgowych było nie lada wyzwaniem! Wspólnie posadziliśmy ponad 400 roślin na skwerach i w ogrodach terapeutycznych.  Takie ogrody polisensoryczne muszą mieć określony rytm, który daje sposobność do nauki, budzi zmysły i emocje. Dlatego sadziliśmy głównie rośliny kwitnące i mocno pachnące.

Nowe drzewa, krzewy i byliny upiększyły ogrody przy Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu i w Centrum Edukacji i Rehabilitacji w Zabrzu oraz skwery Spółdzielni Mieszkaniowej „Zacisze” w Ustroniu. Kaliny, jaśminowce, azalie, rododendrony, magnolie, derenie, oczary, śliwy i  omżyny – krzewy zwane motylimi  posłużą rehabilitacji i wypoczynkowi uczniów niepełnosprawnych, mieszkańców miast oraz zwierzętom, dla których będą baza pokarmową. W wydarzeniach uczestniczyło ponad 300 osób.

Jacek Bożek z Klubu Gaja wyjaśnia – „Nie można już zajmować się edukacją ekologiczną bez łączenia jej z edukacją społeczną. Mówił o tym dużo papież Franciszek w swojej encyklice Laudato Si. To świadomi swoich praw i obowiązków, wyedukowani obywatele mogą uratować planetę przed zagrożeniami ekologicznymi. Projekt „Dla Ziemi, ludzi i zwierząt” łączy w sobie różnorodne elementy. Zawiera edukację ekologiczną skierowaną do młodych i starszych, łącząc pokolenia oraz pokazując zależności i wpływy międzypokoleniowe. Dociera także do grup wykluczonych i niepełnosprawnych. Jest laboratorium nowych, innowacyjnych metod edukacji, które są także konkretnym treningiem umiejętności. A na końcu nasze wspólne działania polepszą jakość życia ludzi i zwierząt”.

Podczas wydarzeń odbyły się także warsztaty budowy budek lęgowych dla ptaków – wróbli, sikor, kowalików, muchołówek i wiewiórek oraz dzikich owadów zapylających – pszczół murarek, biedronek, złotooków i motyli. Montaż domków dla zwierząt był dużym wyzwaniem dla dzieci niepełnosprawnych. W Zespole Szkół Specjalnych nr 4 do pomocy ruszyli nauczyciele, rodzice, wolontariusze i osadzeni z Zakładu Karnego w Wojkowicach. Pogoda dopisała. Było dużo zabawy i radości.

„Ten dzień był w naszej szkole najpiękniejszym wiosennym dniem jaki mogliśmy sobie wymarzyć. Cudowna pogoda, przemili Goście z prezentami, które uradowały wszystkich uczniów! Wizyta Klubu Gaja zawsze jest przeżyciem. Państwa pomysły w zakresie działań ekologicznych i całościowy sposób myślenia o przyrodzie jest nam bardzo bliski. Zasadziliśmy dzisiaj wspólnie ponad 100 drzew i krzewów, pod waszym czujnym okiem zbudowaliśmy budki dla ptaków, wiewiórek, hotele owadów. Dowiedzieliśmy się co robią zapylacze i dlaczego warto zaprosić je do naszego Ogrodu Polisensorycznego. Mamy nadzieję, że kwitnące rośliny przyciągną barwne motyle i pożyteczne owady – mówi Iwona Durek-Sypek, dyrektorka ZSS nr 4 w Sosnowcu.

Małgorzata Dyl, nauczycielka z Centrum Edukacji i Rehabilitacji w Zabrzu dodaje – „Cieszę się, że mogliśmy się spotkać i zrobić coś realnego dla Ziemi, ludzi i zwierząt. Wszystkie budki lęgowe i hotele znajdą miejsce w naszym ogrodzie. Dla dzieci była to nowa możliwość edukacji nie tylko ekologicznej ale też manualnej. Dzieci dały sobie świetnie radę. Mam nadzieję, że takie czynne działanie przyniesie swoje efekty i nasi podopieczni dołączą do pokolenia EKO”.

Zaskoczyli nas mieszkańcy Ustronia, którzy na warsztaty budowy budek lęgowych przynieśli własne narzędzia – młotki i wkrętarki. Domki zbijali i skręcały z zapałem całe rodziny, dziadkowie z wnukami, sąsiedzi z osiedla. W sadzeniu drzew uczestniczył Ireneusz Staniek – sekretarz Miasta Ustroń oraz Edward Pękowski, prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Zacisze” w Ustroniu, na którego terenie zostały zamontowane 2 duże hotele dla zapylaczy i 4 duże domy dla motyli.

 Tadeusz Dybek, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Zacisze” – „ Jest to pierwsza taka akcja na osiedlu, mam nadzieję, że będziemy ją kontynuować co wiosnę. Oczywiście drzewa sadzimy, ale warsztaty budowy budek lęgowych to coś nowego. Jeszcze raz serdecznie dziękuję wszystkim mieszkańcom za przybycie”.

Akcje edukacyjno-informacyjne „Dla Ziemi, ludzi i przyrody!” zostały przygotowane przez Klub Gaja we współpracy z Centrum Edukacji i Rehabilitacji w Zabrzu, Zespołem Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu, Spółdzielnią Mieszkaniową „Zacisze” w Sosnowcu. Partnerem wydarzenia jest C&A Foundation. Dofinansowanie: Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

ZOBACZ FOTO RELACJĘ z Centrum Edukacji i Rehabilitacji w Zabrzu

ZOBACZ FOTO RELACJĘ  z Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu

ZOBACZ FOTO RELACJĘ ze  Spółdzielni Mieszkaniowej „Zacisze” w Ustroniu

 

 

W mediach:

http://gazetacodzienna.pl/artykul/wydarzenia/blisko-150-nowych-drzew-i-krzewow-w-centrum-ustronia

https://sosnowiecki.pl/i,nowe-rosliny-w-parku-przy-zss-nr-4—wszystko-z-okazji-dnia-ziemi,200274,827190.html

https://wiadomosci.ox.pl/ekologiczna-akcja-w-ustroniu,57108

http://nz24.pl/zwh/2019-04-11_nz-zwh.pdf

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone