Młodzieżowy Strajk klimatyczny w Krakowie

W piątek, 15 marca 2019 r., na całym świecie uczniowie domagali się podjęcia zdecydowanych działań w walce ze zmianami klimatu! Klub Gaja dołączył do Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Krakowie. Młodzi ludzie, pokazali, że zależy im na losie naszej planety i razem chcą zmieniać świat. Strajk dla Klimatu odbył się w ponad 120 krajach. Wszystko w ramach akcji Fridays for future rozpoczętych przez 16-letnią Gretę Thunberg, która otrzymała właśnie nominację do Pokojowej Nagrody Nobla.

Na krakowskim Rynku pojawili się nie tylko uczniowie, ale też seniorzy: babcie i dziadkowie z transparentami.  Przyszli by wesprzeć młodzież w działaniu. Tłum młodych ludzi skandując „Najpierw natura potem matura!” i śpiewając „Cała planeta ma przez nas problem. Bądź rozwiązaniem, nie kłopotem, teraz TAK, TAK, TAK. Chcemy zbudować lepszą przyszłość. Trzeba zrobić to na już”  przemaszerowało  z Rynku Głównego pod urząd miasta. Tam przeczytali  swoje postulaty i przekazali je Annie Korfel-Jasińskiej, zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa.

„ Oczekujemy działań, a nie ignorancji ze strony władz, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i globalnym. Dziś przychodzimy tu z dwoma głównymi postulatami: chcemy, by więcej nasz uczono w szkole o zmianach klimatu, o wyzwaniach z nim związanych. Chcemy, by w szkole kładziono  większy nacisk na ekologię” – mówiła Patrycja Andrychowicz, koordynatorka strajku w Krakowie.

Postulaty młodzieży krakowskich szkół:

Edukacja o zmianach klimatu w szkołach jest nieaktualna i niewystarczająca, ale przede wszystkim nie przygotowuje nas na wyzwania jutra. To musi się zmienić! Potrzebujemy edukacji uświadamiającej o przyczynach i skutkach zmian klimatu! Żądamy by tematy związane z ekologią były bardziej obszerne i nie były traktowane jak błahostka!
 

Szkoła – nasz drugi dom, gdzie kształtowane są nasze postawy i przekonania, nie dba o Ziemię, nie jest dla nas dobrym wzorem. To musi się zmienić!  Potrzebujemy szkoły przyjaznej środowisku, z której wyjdziemy z odpowiedzialnymi nawykami, takimi jak: unikanie plastiku, unikanie oleju palmowego, czy segregacja śmieci! Co za tym idzie, żądamy by we wszystkich krakowskich szkołach znalazły się krany z wodą pitną dla uczniów, kosze na recykling oraz roślinne dania w stołówkach!

Oczekujemy również zwiększonego udziału elektronicznych materiałów dydaktycznych w szkołach, częstotliwość zmian programu nauczania wiąże się z ogromnymi ilościami podręczników regularnie trafiającymi do śmieci! Żyjąc w 21 wieku możemy to łatwo zmienić!

Znaczna część naszego społeczeństwa jest nieświadoma zagrożeń związanych ze zmianami klimatu. To musi się zmienić! Ten temat musi głośniej wybrzmiewać w przestrzeni publicznej , musi być priorytetem dla mediów! Niech nasze protesty będą tego początkiem!

Jako konsumenci nie mamy dostępu do rzetelnych informacji dotyczących naszych zakupów. Kupując, nie wiemy jaki wpływ mamy na środowisko. To musi się zmienić! Potrzebujemy dostępu do informacji, które pozwolą nam na dokonywanie świadomych wyborów konsumenckich! Potrzebujemy powszechnego rozumienia szkodliwości wielu naszych codziennych działań, jak kupowania produktów z olejem palmowym, czy owoców tropikalnych z innego kontynentu!
 

Nie pozwólmy by nieodpowiedzialne działania, wynikające często z braku wiedzy czy ignorancji były zamiatane pod dywan! Degradacja środowiska nie szkodzi tylko krajobrazowi, szkodzi naszemu zdrowiu! Żądamy reagowania na sytuacje zanieczyszczania wód czy palenia śmieciami w odpowiedni sposób oraz sprawiedliwego egzekwowania kar! Nie ignorujcie zgłoszeń takiego zachowania! Odpowiadajcie na nasze wołanie o pomoc!

Mimo, że dane naukowe jednoznacznie wskazują na postępowanie zmian klimatycznych  oraz  na olbrzymie zagrożenia z nimi związane , politycy wciąż ignorują fakty. Odbył się kilka miesięcy temu COP24, szczyt klimatyczny w Katowicach, który nie popchnął władz do żadnych działań! To musi się zmienić! Żądamy przyjęcia raportu IPCC jako podstawy działań politycznych! Żądamy dostosowania się Polski do norm europejskich związanych z emisyjnością, nasze miasta górują w rankingach tych z najgorszym powietrzem w Europie! Trzeba to zmienić!!!

Klub Gaja dziękuje wszystkim młodym ludziom za wspaniałą akcję! Działamy!

Zobacz galerię zdjęć na Facebooku>>>

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone