M1 dla dziuplaka

Pod takim tytułem odbywał się konkurs budowy budek lęgowych dla ptaków w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Raciszynie. Uczniowie wykonali kilkadziesiąt budek, które trafiły do Klubu Gaja. Nowe schronienia dla szpaków, kowalików, sikor, wróbli i mazurków zostały zamontowane przez Klub Gaja w Lasku Wilkowickim i w parku Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej.

Budowa skrzynek lęgowych w Szkole Podstawowej w Raciszynie ma już wieloletnią tradycję i każdego roku powstają budki innego typu. Tym razem uczniowie wykonali  kilkadziesiąt tradycyjnych budek lęgowych projektu prof. Sokołowskiego typu B. Są one bardzo chętnie zasiedlane przez szpaki, kowaliki, sikorki bogatki, wróble czy mazurki.

„Budowa schronień dla ptaków ale też dla innych zwierząt np. owadów, wiewiórek czy nietoperzy, stanowi działanie, które rekompensuje niekorzystne zmiany zachodzące w przyrodzie wywoływane działalnością człowieka. Budki lęgowe zastąpią stare drzewa, których jest co raz mniej. Z powodu braku starych drzew i ich konserwacji (pozbawiania dziupli i pęknięć konarów) zwierzęta cierpią na niedostatek bezpiecznych dla nich miejsc lęgowych” – komentuje Jarosław Kasprzyk, edukator Klubu Gaja.

Pierwszą partię skrzynek powiesiliśmy w Lasku Wilkowicki  nieopodal ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej wytyczonej przez Klub Gaja. Miejsce instalacji budek zostało skonsultowane z pracownikami Nadleśnictwa Bielsko, tak aby wybrać miejsca, które najlepiej będą służyć ptakom. Lasek Wilkowicki w szczególności las łęgowy, jest cennym siedliskiem przyrodniczym o znaczeniu europejskim ze względu na występowanie chronionych gatunków roślin. Więcej o ścieżce można przeczytać w przewodniku 

Drugą partię budek zainstalowaliśmy w parku otaczającym Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej. Jest to stary park, który powstał wokół szpitala aby zapewnić chorym miejsce do spacerów i odpoczynku w przyrodzie. Możemy tam znaleźć wiele bardzo sędziwych i okazałych drzew zarówno gatunków rodzimych jak i sprowadzonych z różnych zakątków świata oraz spokojne, zaciszne miejsca doskonale nadające się do powieszenia budek lęgowych dla ptaków.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do akcji, a szczególnie uczniom Szkole Podstawowej w Raciszynie, którzy włożyli wiele wysiłku we własnoręczne przygotowanie domków dla ptaków.

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone