Najlepsze inicjatywy akcji „Warszawskie Święto Drzewa – Milion drzew dla Warszawy”

Zakończyła się 2 edycja akcji edukacyjnej „Warszawskie Święto Drzewa – Milion drzew dla Warszawy”. 14 grudnia 2018 r. w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” w Warszawie wręczono statuetki najlepszym inicjatywom tej akcji. Do działań włączyło się ponad 70 szkół, przedszkoli i placówek wychowawczych. Dzięki zaangażowaniu dzieci, młodzieży, wychowawców i rodziców stolica wzbogaciła się o ponad 900 drzew. Akcji towarzyszyły warsztaty i zajęcia w terenie, w których uczestniczyło blisko 950 przedszkolaków i uczniów.

Jesienią dzieci z warszawskich szkół i przedszkoli dołączyły do akcji sadzenia drzew i krzewów. W ramach akcji „Warszawskie Święto Drzewa – Milion drzew dla Warszawy” uczestnicy sadzili drzewa m.in. w przyszkolnych ogrodach, organizowali zajęcia w terenie poznając drzewa w najbliższej okolicy, wytyczali ścieżki śladami starych drzew, obliczali korzyści finansowe jakie przynoszą nam drzewa, organizowali wycieczki do różnych instytucji, gdzie poznawali historie związane z drzewami. Młodzi warszawiacy zapraszali do swoich inicjatyw rodziny sadząc drzewa w przydomowych ogrodach i na działkach, okolicznych mieszkańców, osiedlowe lokale, firmy a także instytucje kultury.

„We wrześniu i październiku przekazywaliśmy placówkom sadzonki i zachęcaliśmy do lokalnych przedsięwzięć na rzecz zazieleniania miasta. W tegorocznej edycji konkursu warszawiacy pobili rekord w liczbie nowo posadzonych drzew. Najmłodsi mieszkańcy dali dobry przykład troski o środowisko” – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Jacek Bożek z Klubu Gaja dodaje – „Mobilizowanie obywateli do działań na rzecz spowolnienia zmian klimatu jest naszym społecznym obowiązkiem. Z dziećmi i młodzieżą robi się to często z radością i dobrą zabawą. Razem z m.st. Warszawa edukujemy, sadzimy i świetnie współpracujemy. To naprawdę działa.”

Z nadesłanych sprawozdań kapituła wyłoniła laureatów tytułu „Najlepsza inicjatywa akcji Warszawskie Święto Drzewa”. Nagrodę otrzymali:

  • Szkoła Podstawowa „Chocimska”   za posadzenie 190 drzew wspólnie z rodzicami m.in. na działkach i w ogrodach przydomowych.  
  • Przedszkole nr 90  – za posadzenie 40 drzew na terenie przedszkola.
  • III Ogród Jordanowski – za współpracę i włączenie różnorodnych podmiotów w edukację o drzewach.
  • Przedszkole nr 240 im. Polskich Olimpijczyków – za współpracę z rodzicami i absolwentami.
  • Szkoła Podstawowa nr 395 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego – za kreatywność i wytyczenie ścieżki śladami drzew pomnikowych na Pradze Północ.
  • Przedszkole nr 244 „Niegocińskie Skrzaty” – za kreatywność i zorganizowanie pikniku „Złocistego Kasztanka” i posadzenie drzew z rodzicami.
  • Przedszkole nr 190 „Leśni Przyjaciele” – za kreatywność i przeprowadzenie ciekawych zajęć z użyciem karty obserwacji drzewa.

Izabela Łysiak, nauczycielka ze Szkoły Podstawowa nr 395  mówi –Praga Północ to niezwykle urokliwe miejsce, Dolina Środkowej Wisły, w pobliżu Port Praski i uroczy Park Praski z wiekowymi drzewami. Tam z grupą uczniów opracowaliśmy projekt ścieżki przyrodniczej, żeby pokazać stare drzewa. Nawet 130 letnie, jak absolutnie fantastyczny platan. Razem z uczniami obliczyliśmy także korzyści finansowe jakie przynoszą nam rosnące tu drzewa”.

„Pracowaliśmy za pomocą karty obserwacji drzewa. Dzieci same przygotowały pytania, miały różne hipotezy. Najciekawszym tematem dla dzieci była fotosynteza i największym zaskoczeniem było to, że w drzewach płynie sok. I że ten sok możemy pić. Do przedszkola  zaprosiliśmy też dziadka jednej z podopiecznych, który kiedyś był leśnikiem. Dzieci wsłuchiwały się jego w opowieści o drzewach i lesie. Okazało się, że nasze dzieci znają parki warszawskie ale są wśród nas dzieci, które nigdy nie były w lesie” – dodaje Aleksandra Czajka z Przedszkola nr 190. 

Marysia, uczennica z klasy 3P ze Szkoły Podstawowej Chocimskiej odbierając statuetkę tak podsumowała akcję  – „Bardzo dziękuję wszystkim za przybycie i wszystkim szkołom, które wzięły udział w akcji i podjęły się sadzenia drzew. Mam nadzieję, że wyrosną na olbrzymie drzewa!”. 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, dyrektorom, nauczycielom i wychowawcom warszawskich placówek oświatowych i wychowawczych za zaangażowanie się w jesienną akcję sadzenia drzew i zazielenianie Warszawy. Drugą edycję akcji  „Warszawskie Święto Drzewa – Milion drzew dla Warszawy” organizowało m.st Warszawa we współpracy z Klubem Gaja.

Milion drzew dla Warszawy

Warszawiacy chętnie angażują się w akcje ochrony przyrody i wskazują miejsca, gdzie chcieliby zobaczyć nowe drzewa. Służy im do tego  aplikacja „Milion drzew” i „Warszawa 19115”. Od marca zeszłego roku wpłynęło tam blisko 11 400 zgłoszeń. Miejska zieleń przyczynia się do lepszej jakości powietrza w stolicy, chroni przed hałasem i wiatrem oraz zdobi stolicę. W tym roku stołeczni ogrodnicy posadzili 6 200 drzew przy głównych ulicach, w parkach i nad Wisłą, a warszawskie lasy wzbogaciły się o ponad 32 000 nowych sadzonek.

Zobacz fotorelację na Facebooku>>>

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone