Zagajnik brzozowy na Mokotowie

Pod koniec jesieni, 14 listopada 2018 r., Klub Gaja wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 46 im. Stefana Starzyńskiego posadził 12 brzóz pospolitych w przyszkolnym ogrodzie na warszawskim Mokotowie. Sadzeniu drzew towarzyszyły warsztaty budowy hoteli dla dzikich owadów zapylających oraz budek lęgowych dla ptaków, które zostaną zamontowane przy szkole. Wydarzenie, którego partnerem była C&A Foundation odbyło się w ramach akcji „Warszawskie Święto Drzewa – Milion drzew dla Warszawy”.

Sadzenie drzew zainaugurował Jacek Bożek prezes Klubu Gaja, który powitał uczestników i podziękował dyrekcji szkoły, nauczycielom i uczniom za zaangażowanie i współpracę oraz wsparcie C&A Foundation i firmie Knock Out Production, która przekazała Klubowi Gaja brzozy. Drzewa zostały zamówione specjalnie na warszawski koncert w ramach festiwalu „Prog in Park”. Po krótkich wystąpieniach  wszyscy zabrali się do pracy. Każdy z uczestników otrzymał rękawiczki i małą łopatkę. Uczniowie ustawili się w kolejce, by każdy mógł podsypać ziemią nowo posadzone drzewa. Pierwsze 6 brzóz posadziła klasa IV b wraz z dyrektorką szkoły.

„Jesteśmy szczęśliwi, że mieszkamy na zielonym Mokotowie. Nasza szkoła ma przepiękne otoczenie – bardzo dużo drzew. Staramy się żeby każde drzewo, które stracimy, na przykład poprzez wichury, zastąpić nowym żeby było tu pięknie. Byśmy mogli w ich cieniu wypoczywać i bawić się. Wasza klasa została wyznaczona do posadzenia tych sześciu brzóz. Jesteście ich matkami i ojcami chrzestnymi. Obserwujcie uważnie jak rosną. Dbajcie o nie, by nikt ich nie zniszczył” – powiedziała Teresa Konstanciak, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 46 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie, która uczestniczy w akcji „Warszawskie Święto Drzewa – Milion drzew dla Warszawy”.

Kolejne 6 brzóz posadziła klasa IV d przy drugim budynku szkolnym. Nowo posadzone drzewa zostaną opalikowane i wyściółkowane.

Hanna Sosnowska, nauczycielka przyrody, biologii i plastyki w SP nr 46, dodaje – „Drzewka wyściółkuje jeszcze inna klasa. Mamy własny kompostownik i zbieramy z ogrodu liście, sami zrobimy ściółkę. Bardzo cieszymy się, że zaraz po sadzeniu drzew uczniowie samodzielnie wykonają dwa duże hotele dla dzikich zapylaczy. Specjalnie dla nich założyliśmy ogród. Posadziliśmy wiele gatunków kwitnących i owocujących drzew i krzewów. W granicach naszego ogrodu rozplanujemy i powiesimy także budki lęgowe, które uczniowie zrobią dzisiaj podczas warsztatów”.  

Akcji sadzenia drzew towarzyszyły warsztaty prowadzone przez edukatorów Klubu Gaja podczas których uczniowie samodzielnie zbudowali urządzenia habitatowe dla zwierząt.

Dzieci z klasy VII a i Va  zbiły z drewnianych elementów dwa duże hotele dla dzikich owadów zapylających. Następnie wypełniali je szyszkami, sianem i trzciną, tak aby różne gatunki – pszczoły murarki, biedronki czy złotooki znalazły w nich schronienie.  Natomiast uczniowie z klasy VI a zmontowali 10 budek lęgowych dla ptaków typu A – dla sikorek, wróbli, mazurków  czy kowalików. Wykonane przez uczniów domki zostaną zamontowane w przyszkolnym  ogrodzie i będą służyły zwierzętom, i edukacji. Co roku, uczniowie będą je czyścili, by ptaki mogły założyć w nich nowe gniazda.

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone