Wystawa „Drzewo – Przyjaciel” w Galerii Bielskiej BWA

W ramach Święta Drzewa w Bielsku-Białej (29 października 2018 r.) odbył się wernisaż wystawy prac Zofii Lasockiej „Drzewo – Przyjaciel” w Galerii Bielskiej BWA. Po wernisażu dyskutowano o sztuce i ekologii. W panelu uczestniczyły artystki Zosia Lasocka i Cecylia Malik oraz Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA. Dyskusję prowadził Jacek Bożek z Klubu Gaja. Wystawę plakatów można obejrzeć w dniach 29 października – 8 listopada 2018 r.

Prace Zofii Lasockiej o znamiennym tytule, przedstawiające korzyści jakie przynoszą nam drzewa, powstały jako praca dyplomowa artystki na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom obroniony w 2018 roku). Plakaty wspierające program edukacji ekologicznej Klubu Gaja Święto Drzewa otrzymały nominację w rozstrzygniętym niedawno konkursie Polish Graphic Design Awards 2017 w kategorii plakat użytkowy.

Wernisażowi wystawy „Drzewo – Przyjaciel”  towarzyszyła dyskusja, w której wzięły udział obok Zofii Lasockiej – autorki plakatów, Cecylia Malik – krakowska artystka i aktywistka ekologiczna  oraz Agata Smalcerz – dyrektor Galerii Bielskiej BWA.

„Artysta to ten, który czuje i widzi w taki sposób, że może wyprzedzać swoją epokę i nieść ważne dla ludzi przesłanie. To zadanie twórcze i odpowiedzialne. My, działacze społeczni, potrzebujemy takiego pięknego wsparcia. Dosłownie i w przenośni. Dlatego aktywiści i artyści całego świata, łączcie się w obronie drzew i klimatu Ziemi –  komentował Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Rozmowa skupiła się na odpowiedzialności jaka spoczywa na artystach w związku ze zmianami klimatu, które dotyczą każdego z nas. Dając przykłady najczęściej rozmówcy korzystali z historii związanych z drzewami i ich obroną przed wycinką przez aktywistów społecznych. To na drzewach, ich zdaniem, skupia się brak wiedzy i przesądy obywateli i polityków wycinających drzewa tam gdzie tylko nie spotykają się ze zdecydowanym oporem społecznym obrońców przyrody. Zmiana społeczna w podejściu do natury wymaga odwagi, konsekwencji i budowania społecznych koalicji.

Wystawę „Drzewo –  Przyjaciel” można obejrzeć w Galerii Bielskiej BWA w dniach 29 października – 8 listopada 2018 r. Wydarzenie odbyło się w ramach Święta Drzewa w Bielsku-Białej dofinansowanego przez Miasto Bielsko-Biała.

Zobacz fotorelację>>>

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone