Drzewa dla artystów, ptaków i pszczół w Gminie Wilkowice

Jarzębiny, kaliny, brzozy, derenie, głogi, klony, jodły… – w sumie 110 drzew i krzewów posadzili 26 października uczestnicy lokalnych obchodów Święta Drzewa Klubu Gaja w Gminie Wilkowice. Nowe sadzonki zazielenią teren wokół Gminnego Ośrodka Kultury „Promyk” w Bystrej oraz filiach w Mesznej i Wilkowicach, a także odwiedzany przez pacjentów, mieszkańców i turystów park zdrojowy przy Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej. Dzieci i młodzież biorąca udział w wydarzeniu zbudowała także domki dla owadów, ptaków i wiewiórek, które znajdą swoje miejsce w przydomowych ogrodach.

W akcji sadzenia drzew wzięli udział partnerzy i zaproszeni goście: Mieczysław Rączka – wójt Gminy Wilkowice, Agnieszka Sech – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury „Promyk” w Bystrej, Urszula Kuc – dyrektor Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej, Izabela Pigan – z-ca nadleśniczego w Nadleśnictwie Bielsko, Mirosław Kubas – leśniczy Leśnictwa Bystra, a także uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bystrej. Wydarzenie zainaugurował Jacek Bożek – prezes Klubu Gaja.

Mieczysław Rączka, wójt Gminy Wilkowice,  otwierając wydarzenia powiedział  „Bardzo się cieszę, że 16. edycja Święta Drzewa i idea sadzenia drzew kontynuowana jest w naszej gminie. Dbanie o przyrodę i sadzenie drzew jest ważne, zwłaszcza w kontekście niskiej emisji. Dziękuję Klubowi Gaja, że realizuje ten pomysł wspólnie z naszymi mieszkańcami. Cieszę się, że tylu uczniów przyszło dzisiaj posadzić drzewa i zbudować budki lęgowe. Edukacja ekologiczna jest ważna. Mam nadzieję, że obok GOK „Promyk” powstanie w najbliższych latach gminne centrum edukacji ekologicznej”.

Po krótkich przemówieniach gości wszyscy ochoczo zabrali się do pracy. W ruch poszły łopaty i grabie, a leśnicy udzielali fachowych porad jak prawidłowo posadzić drzewo. Przy placu zabaw wkopano brzozy brodawkowate, które w przyszłości dadzą cień bawiącym się tu dzieciom. Ławeczka, na której „przysiadł” Julian Fałat – jeden z najwybitniejszych, polskich akwarelistów, który mieszkał w pobliskiej Fałatówce, została otoczona krzaczkami tawuły japońskiej o złotych liściach. Przy rzeźbie Janusza Wędzichy będzie rósł z kolei jarząb pospolity.

Agnieszka Sech, dyrektorka GOK „Promyk” dodała  – „ Już po raz czwarty robimy wspólne  działania z Klubem Gaja. Na naszej brzozie widać jeszcze instalację artystyczną z ostatnich warsztatów, która powstała w ramach Festiwalu Ekodzieło. Cieszę się, że możemy uczestniczyć w Święcie Drzewa. Dobieraliśmy tak gatunki drzew, żeby komponowały się z naszymi brzozami  i w przyszłości zacieniły plac zabaw. Krzewy upięknią otoczenie wokół naszego ukochanego Fałata, a jarzębina rzeźbę pana Wędzichy. To są piękne drzewa, tradycyjne i nasze rodzime”.

Po posadzeniu drzew i krzewów w okolicach ośrodka kultury, uczestnicy przeszli do zabytkowego parku zdrojowego na terenie szpitala. Tu w ogrodach, w pobliżu inhalatorium propolisowego posadzono głogi, kaliny koralowe, a także derenie białe, jarzębiny i klony zwyczajne. Po pracy na wszystkich czekała nagroda – degustacja pysznego miodu wyprodukowanego przez pszczoły ze szpitalnej pasieki. Kolejne drzewka i krzewy zostały posadzone wokół Meszniańskiego Ośrodka Kultury „Nad Borami” oraz Ośrodka Kultury „Stara Szkoła” w Huciskach w Wilkowicach.

„ Dzieci i młodzież postrzegają  drzewa nieco inaczej, niż my dorośli. Mogą na nie wchodzić, wspinać się po nich i patrzeć jak rosną. Potem przyjdą lata dojrzałe. Osoby starsze doceniają to, że jest tyle zieleni wokół, że możemy ją podziwiać o każdej porze roku. Dlatego tak ważne jest, aby o nią dbać i włączać się w takie inicjatywy, jak ta akcja Klubu Gaja” – mówi Urszula Kuc, dyrektor Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej.

 

 

Kolejnym punktem obchodów Święta Drzewa były prowadzone przez edukatorów Klubu Gaja  warsztaty, podczas których uczniowie samodzielnie budowali  urządzenia habitatowe dla zwierząt. Najmłodsi uczestnicy z klasy III zbijali z drewnianych elementów za pomocą młotków i gwoździ domki dla dzikich owadów zapylających. Następnie wypełniali je szyszkami, sianem i trzciną, tak aby różne gatunki – pszczoły murarki, biedronki czy złotooki znalazły w nich miejsce. Starsi uczniowie z klas VI i VII skręcali z kolei z użyciem wiertarek i śrubokrętów budki lęgowe dla ptaków i wiewiórek. Wykonane domki uczestnicy warsztatów zabrali ze sobą, aby zamontować je w szkole i w przydomowych ogrodach.

Anna Sznajder, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bystrej podsumowując warsztaty powiedziała – „Uczniom z mojej klasy bardzo podobają się warsztaty. Po pierwsze zdobywają wiedzę, po drugie ćwiczą się manualnie. Radzą sobie doskonale. Nie ma żadnych wypadków!  Takie warsztaty są potrzebne, bo dzieci nie wiedzą, że również dla owadów możemy zrobić domki. Sama się zdziwiłam. Dzieci wyjdą zachwycone i ja też, bo zaraz sama będę robić domek dla zapylaczy”.

Święto Drzewa w Gminie Wilkowice zostało przygotowane przez Klub Gaja we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury „Promyk” w Bystrej oraz Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej. Wydarzenie  dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partnerem wydarzenia jest C&A Foundation oraz Fundacja Fundusz Partnerstwa.

W mediach:

http://slaskie.naszemiasto.pl/artykul/jarzebiny-i-kaliny-dla-klimatu,4841794,art,t,id,tm.html
https://www.gok.wilkowice.pl/galeria/swieto-drzewa-26102018r.html
http://slaskie.naszemiasto.pl/artykul/promyk-dla-ptakow-dziuplakow-i-dzieciakow,4861772,art,t,id,tm.html

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii, Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone