Święto Drzewa w Gminie Wilkowice

26 października o godz. 11.00 obchodzić będziemy Święto Drzewa w Gminie Wilkowice. Klub Gaja wraz z partnerami, dziećmi i młodzieżą posadzi w tym dniu ponad 100 drzew i krzewów – jarzębin, brzóz, dereni, głogów i kalin koralowych wokół Gminnego Ośrodka Kultury „Promyk” oraz w zabytkowym parku zdrojowym przy Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej. Sadzeniu drzew i krzewów towarzyszyć będą warsztaty budowy domków dla dzikich owadów zapylających, ptaków i wiewiórek, w których wezmą udział uczniowie z lokalnych szkół.  

To kolejna akcja sadzenia drzew w ramach tegorocznej 16. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja, dzięki któremu zasadziliśmy już blisko 850 tysięcy drzew w całym kraju. W Bystrej posadzimy wraz z partnerami i gośćmi wydarzenia m.in. przedstawicielami Gminy Wilkowice, Gminnego Ośrodka Kultury „Promyk”, Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii, a także dziećmi i młodzieżą z okolicznych szkół ponad 50 drzew i krzewów. Nowe sadzonki zazielenią okolicę i będą stanowiły doskonały pożytek dla pszczół ze szpitalnej pasieki, dzięki którym w ogrodowej altanie działa inhalatorium propolisowe dla pacjentów i odwiedzających to miejsce turystów.

Warto podkreślić, że posadzone drzewa znajdą się w pobliżu międzynarodowego szlaku dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Greenways Kraków – Morawy – Wiedeń, który w przyszłości ma się stać najdłuższą aleją drzew w Europie, łącząc zabytkowe miasta i miasteczka, a także cenne przyrodniczo, krajobrazowo i kulturowo tereny wiejskie.

Jacek Bożek z Klubu Gaja podkreśla  – „ Gmina Wilkowice to miejsce gdzie Klub Gaja ma swoją siedzibę od 30 lat. Z wielką przyjemnością będziemy sadzili drzewa i krzewy we własnym domu, bo w Polsce i na świecie zasadziliśmy ich już dosyć sporo. Tegoroczna edycja Święta Drzewa odbywa się tuż przed szczytem klimatycznym COP24 w Katowicach, co jeszcze bardziej zobowiązuje do mówienia o zmianach klimatu ale i do podejmowania realnych działań. Dlatego warto sadzić drzewa i krzewy dla naszego wspólnego dobra”.

Kolejnym punktem obchodów Święta Drzewa w Gminie Wilkowice będą warsztaty edukacyjne prowadzone przez edukatorów Klubu Gaja. Uczestnicy zajęć samodzielnie zbudują z drewnianych elementów domki dla dzikich owadów zapylających  –pszczół murarek, biedronek i złotooków oraz budki lęgowe dla ptaków – dziuplaków i wiewiórek. Dowiedzą się także więcej na temat zwyczajów i potrzeb tych zwierząt, a także w jaki sposób  prawidłowo zawiesić taką budkę. Wykonane własnoręcznie urządzenia habitatowe uczestnicy warsztatów zabiorą ze sobą, aby zamontować je przy szkole lub w przydomowych ogrodach, przyczyniając się tym samym do czynnej ochrony przyrody.

Święto Drzewa w Gminie Wilkowice zostało przygotowane przez Klub Gaja we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury „Promyk” w Bystrej oraz Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej. Wydarzenie  dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partnerem wydarzenia jest C&A Foundation oraz Fundacja Fundusz Partnerstwa.

Na zdjęciu: Budowa domów dla sikorek podczas Festiwalu Ekodzieło 2018 w Gminnym Ośrodkiem Kultury „Promyk” w Bystrej. Fot. Klub Gaja

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone