Święto Drzewa w Bielsku-Białej

Wczoraj, 16 października 2018, w ramach Święta Drzewa na skwerze przed jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Bielsku-Białej, szkołą popularnie zwaną „Mechanikiem” Klub Gaja wspólnie z uczniami bielskich szkół, nauczycielami, samorządowcami i leśnikami posadził 100 krzewów pęcherznicy kalinolistnej dla uczczenia odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczestników wydarzenia zaproszono nie tylko do sadzenia krzewów ale także do budowy budek lęgowych dla ptaków, wiewiórek i dzikich zapylaczy.

Pogoda i goście dopisali, a w szczególności młodzież z bielskich szkół i przedszkoli.  Posadzenie stu krzewów to nie lada wyzwanie, szczególnie na tak trudnym terenie jak pas drogowy. Nie zabrakło chętnych – młodzież z Zespołu Szkół Elektronicznych Elektrycznych i Mechanicznych żwawo wzięła się do roboty pod czujnym okiem pracowników z Zarządu Zieleni Bielska-Białej i Klubu Gaja. Chłopacy kopali doły i mieszali ziemię , a młodsze dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 27 i Przedszkola nr 12 pomagały jak mogły.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście m.in. Jacek Zieliński – dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych Elektrycznych i Mechanicznych,  Jarosław Klimaszewski- przewodniczący Rady Miasta Bielska-Białej, Tadeusz Januchta –naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, Marek Czader –Nadleśniczy Nadleśnictwa Bielsko oraz Agata Smalcerz – dyrektorka Galerii Bielskiej BWA.

„Obchody niepodległości w naszym mieście mają różne oblicza. To jest ekologiczne. Dziękuję Klubowi Gaja, że czuwa i pracuje dla środowiska już trzydzieści lat. Oby tak dalej. To ekologiczne wydarzenie wpisuje się w obchody niepodległości. Warto je czcić i pamiętać o naszej historii, jak i o środowisku – komentował Jarosław Klimaszewski, przewodniczący Rady Miasta Bielska-Białej.  

Natomiast Tadeusz Januchta, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska mówił – „Dziękuję w imieniu wydziału i przede wszystkim pana prezydenta Jacka Krywulta za to, że tak licznie uczestniczą Państwo w tym wydarzeniu. Jest to dzień niepowtarzalny i szczególny – Święto Drzewa i świętowanie odzyskania niepodległości. Dziękuję, że w tak wielkim dniu jesteśmy tu razem i przyczyniamy się do piękna naszego miasta”.

Jacek Bożek z Klubu Gaja wspomniał –  „Sadzimy w dzielnicy,w której spędziłem dzieciństwo. To moje miasto, to moja planeta i bardzo chciałbym zostawić ten świat niezniszczony przyszłym pokoleniom. Zostało nam już bardzo niewiele czasu na powstrzymanie zmian klimatycznych. Sadźmy, chrońmy przyrodę i środowisko, zróbmy co w naszej mocy aby ten piękny świat, a my z nim, przetrwał jak najdłużej. Bardzo się cieszę, że mogłem posadzić krzewy w miejscu tak mi bliskim”.

Kolejną atrakcją ale i wyzwaniem dla uczestników Święta Drzewa była budowa budek lęgowych dla sikorek, mazurków i wróbli oraz większych budek dla wiewiórek. Trzeba było włożyć dużo wysiłku aby z drewnianych elementów skręcić taką budkę. Najmłodsi natomiast mierzyli się z wbijaniem gwoździ i montażem małych domków dla dzikich pszczół, złotooków i biedronek. Warto podkreślić, że krzewy pęcherznicy kalinolistnej posadzone na skwerze są miododajne i lubią je pszczoły.

W ramach Święta Drzewa w Bielsku-Białej zapraszamy także na wystawę plakatów Zosi Lasockiej „Drzewo Przyjaciel”, którą będzie można obejrzeć w Galerii Bielskiej BWA w dniach 29 października  – 8 listopada 2018 r. Autorka – to młoda artystka, tegoroczna absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, związana jest z projektami i działaniami Klubu Gaja. Plakaty, będące pracą dyplomową Zofii Lasockiej, otrzymały nominację w rozstrzygniętym niedawno konkursie Polish Graphic Design Awards 2017.

Święto Drzewa zostało przygotowane przez Klub Gaja we współpracy z Urzędem Miasta Bielska-Białej, Zarządem Zieleni w Bielsku-Białej oraz Zespołem Szkół Elektronicznych Elektrycznych i Mechanicznych im. Jędrzeja Śniadeckiego. Wydarzenie  dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Miasta Bielska-Białej. Partnerem wydarzenia jest C&A Fooundation.

ZOBACZ FOTO RELACJĘ >>>

Media o Święcie Drzewa w Bielsku-Białej

https://dziennikzachodni.pl/przed-bielska-szkola-klub-gaja-z-mlodzieza-zasadzil-100-krzewow-zdjecia/ar/13579274

https://www.radio.katowice.pl/zobacz,39402,100-krzewow-na-stulecie-niepodleglosci-audio-foto-.html#.W8XpLTzo7YU

https://beskidy.news/wydarzenia/4125-drzewka-i-krzewy-na-100-lecie-odzyskania-niepodleglosci

http://www.bielsko.info/18037-klub-gaja-i-uczniowie-mechanika-zasadza-100-krzewow-przed-szkola-bielsko-biala

http://zseeim.edu.pl/aktualnosci,szkola,klub_gaja_i_uczniowie_mechanika_zasadza_100_krzewow_przed_szkola-350.html

http://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,124132,24090920,posadzili-krzewy-przed-szkola-i-zbudowali-budki-dla-ptakow.html

 

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone