Topola Odolanka ma nowych sąsiadów

W tegorocznym konkursie Klubu Gaja Drzewo Roku 2018 w finale znalazła się topola Odolanka  z warszawskiej Woli zgłoszona przez Jacka Kisiela, społecznika i aktywistę miejskiego. To piękne, olbrzymie drzewo, przyglądało się jak w dniu 11 października 2018 r wspólnie z warszawiakami posadziliśmy sadzonkę dębu Bartek oraz 8 dorodnych lip na terenie Wspólnoty Mieszkaniowej Dobra Wola w ramach programów Święto Drzewa i Milion Drzew dla Warszawy.

Pogoda dopisała wspaniale. Razem z młodymi ludźmi ze Szkoły Podstawowej 132, mieszkańcami dzielnicy i społecznikami rozpoczęliśmy sadzenie od małego dębu wychodowanego z żołędzi słynnego Bartka. Dzieci same wykopały dół i posadziły sadzonkę na terenie Wspólnoty Mieszkaniowej Dobra Wola. Niedaleko małego Bartka rośnie wspaniała topola Odolanka, która połączyła mieszkańców. Walczą o jej ochronę od wielu lat. To niesamowite, samotne, ogromne drzewo wzięło udział w konkursie Klubu Gaja Drzewo Roku 2018. Potem wszyscy razem zabrali się za posadzenie dorodnych 8 lip drobnolistnych w pasie drogowym przy ul. Jana Kazimierza. Duże drzewa spełniały standardy Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Posadzenie lipowej alei dobyło się ramach akcji Milion Drzew dla Warszawy.

Jacek Kisiel członek Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej Dobra Wola komentuje  –„Dzisiaj na Woli obchodzimy Święto Drzewa. Miasto udostępniło nam działkę, żeby nasza wspólnota mogła z własnych środków posadzić tutaj tych 8 lip. Zasponsorowaliśmy trzy drzewa, a pięć drzew zakupili mieszkańcy. Nasze dzieci posadziły też małego dęba Bartka podarowanego przez Nadleśnictwo Zagnańsk. Nazwaliśmy go Bartek Odolańczyk”.

Sadzeniu drzew towarzyszyły warsztaty budowy domków dla dzikich zapylaczy. Najmłodsi z zapałem wypełniali je trzciną, słomą i szyszkami, by mogły w nich znaleźć schronienie dzikie pszczoły, złotooki czy biedronki. Zabawa i edukacja zostały przypieczętowane wspólnym poczęstunkiem i radosnymi okrzykami na cześć przyrody i drzew. Całe wydarzenie mogło się odbyć dzięki pomocy i zaangażowaniu Zarządu Zieleni Miejskiej m.st. Warszawy oraz C&A Foundation, która wspiera akcje sadzenia drzew i warsztaty budowy urządzeń habitatowych dla zwierząt realizowane przez Klub Gaja.

„To dzięki takim wspaniałym ludziom, jakich spotkaliśmy na Woli, nadal mam nadzieję, że poradzimy sobie z wyzwaniami przed jakimi stoi Ziemia wraz ze zmianą klimatu. Wszystko jeszcze w naszych rękach. Bardzo wszystkim dziękuję za kawał dobrej roboty dla Warszawy i Święta Drzewa” – podsumowuje Jacek Bożek z Klubu Gaja.

 ZOBACZ FOTO RELACJĘ >>>

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone