„Milion drzew” i kolorowe liście

Podczas Ekokreatywnej Warszawy, imprezy odbywającej się 15-16 września na terenie Miejskich Zakładów Autobusowych, warszawiacy mogli przyłączyć się do akcji sadzenia drzew i współtworzenia instalacji artystycznej „Milion drzew”. Trzy młode brzozy udekorowano kolorowymi liśćmi – lipy, grabu, dębu i klonu. W ten sposób m.st. Warszawa i Klub Gaja zachęcali warszawiaków do włączenia się w zazielenianie miasta – program „Milion drzew dla Warszawy”.

Program „Milion Drzew dla Warszawy” to działania poprawiające jakość naszego otoczenia. Drzewa nie tylko produkują tlen i oczyszczają powietrze, którym oddychamy. Nowe drzewa to także większa bioróżnorodność, mniejszy hałas, ochrona przed wiatrem, słońcem oraz piękna przestrzeń wokół nas. „Milion” w nazwie programu ma wymiar przede wszystkim symboliczny. Przysłowiowy milion jest liczbą, z jednej strony abstrakcyjną, ale jest też celem na tyle realnym do osiągnięcia, że mobilizuje do działania.

Każdy chętny, przybyły na Ekokreatywną Warszawę – święto ekologii, mógł dołączyć do posadzenia trzech brzóz na terenie Zajezdni. Dzięki współpracy z Klubem Gaja, brzozy do nasadzeń zostały przekazane przez firmę Knock Out Production, która wcześniej użyła ich do organizacji warszawskiego koncertu. Drzewa, udekorowane kolorowymi liśćmi z trzykrotnego recyklingu, posadzono wspólnie z uczestnikami imprezy, gospodarzami, organizatorami i przedstawicielem Zarządu Zieleni oraz artystką Cecylią Malik, której chwilę wcześniej, podczas otwarcia imprezy, wręczono tytuł Człowieka Roku Polskiej Ekologii za 2017 rok. Uczestnicy imprezy oprócz kolorowych eko-liści propagujących program „Milion drzew” otrzymali także do posadzenia na swoim terenie sosnę zwyczajną.

Pani Ewa z Wilanowa, która dołączyła do tworzenia instalacji i sadzenia sosen, skomentowała akcję – „Przyjechałam tutaj by podejrzeć rękodzieło. To co inne panie robią samodzielnie, własnymi rączkami. Sama szyję. Zbieram różne gałganki. Dla mnie impreza jest inspiracją. A sosenki posadzę u siebie”. Pani Monika, warszawianka, dodała  – „To już moje kolejne drzewko. Ostatnio posadziłam akację, którą otrzymałam na Eko Pikniku na Agrykoli. Dla sosenki na pewno znajdę dobre miejsce”.

„Po raz kolejny okazuje się, że można połączyć dobrą zabawę z działaniem na rzecz swojego miasta i czystego powietrza. „Milion drzew” to współpraca z mieszkańcami, dzielnicami, instytucjami, firmami i wszystkimi, którzy chcą sadzić drzewa i tworzyć nowe zazielenione miejsca. Stał się symbolem realnej aktywność ekologicznej. Dobrze, że uczestniczymy w tej pozytywnej akcji” – podsumowuje Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Program „Milion Drzew” to przede wszystkim partycypacja mieszkańców, których m.st. Warszawa chce zaangażować w proces zadrzewiania miasta, także poprzez ogrodnictwo społecznościowe, wspólne akcje nasadzeń drzew oraz konkursy na najlepsze inicjatywy z tym związane. Jedną z nich jest jesienna akcja „Warszawskie Święto Drzewa – Milion drzew dla Warszawy”, do której m.st. Warszawa  wspólnie z Klubem Gaja zaprasza szkoły i przedszkola. Zachęca do organizowania  jesiennych nasadzeń drzew i krzewów na terenie placówek, do nasadzeń drzew wraz z sąsiadami np. spółdzielniami mieszkaniowymi, firmami czy instytucjami w najbliższej okolicy. Rodzice wraz z uczniami mogą posadzić drzewa w swoich ogrodach czy działkach pod hasłem: „Mamo, tato, posadź ze mną drzewo!”. W ramach akcji zostaną wyróżnione najlepsze inicjatywy.

ZOBACZ FOTO RELACJĘ Z AKCJI „MILON DRZEW” >>>

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone