Zużyte gazety i zeszyty – realna pomoc dla koni!

W dniach od 7 – 16 września Klub Gaja zaprasza wszystkich chętnych do oddania zużytego papieru, starych gazet, zeszytów czy kartonów do oznakowanego kontenera przed hipermarketem Auchan w Bielsku-Białej (ul. Bohaterów Monte Cassino 421). Już po raz 10-ty mieszkańcy miasta i okolic, pracownicy sklepu zaangażują się w akcję Klubu Gaja „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”. Zwierzęta, które czekają na naszą pomoc, wymagają szczególnej opieki i leczenia ze względu na stan zdrowia, wiek i urazy psychiczne wynikające z traumatycznych przeżyć. Każdy z nas może im pomóc!

Klub Gaja uratował dotychczas 60 koni przeznaczonych na rzeź, chorych lub tych, którymi właściciele nie mogli się dłużej zajmować. W Polsce, wciąż na rzeź przeznacza się młode konie hodowane na mięso oraz te schorowane po ciężkich pracach polowych i leśnych, i wykluczone ze sportu. Część z nich, sprzedawanych zagranicę, czeka długa podróż przypłacona ranami i stresem, a nawet śmiercią. W zeszłym roku w naszym kraju na ubój trafiło około 25 tysięcy koni.

Dzięki akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” Klub Gaja wspiera m.in. utrzymanie, leczenie, terapię uratowanych koni, opłaca leki i opiekę weterynaryjną. Jednymi z podopiecznych stowarzyszenia są White Lady i Pegaz, którego hodowano na mięso, by później sprzedać na rzeź. Został uratowany przez Klub Gaja 18 lat temu. Teraz jestem starszym koniem. Cierpi na końską astmę i wymaga specjalistycznego leczenia, inhalacji, suplementacji i specjalnej paszy, a także częstszych zabiegów dentystycznych spowodowanych próchnicą i syndromem EOTRH. Z racji wieku ma też problemy kręgosłupem w odcinku lędźwiowym. Z kolei White Lady cierpi na nowotwór tarczycy, wrzody i syndrom shivers (zaburzenia neurologiczne,  niesamowicie rzadkie u koni). Pod koniec zeszłego roku Lady uległa wypadkowi – upadła podczas snu uszkadzając sobie nadgarstek. Stało się tak, ponieważ cierpi również na…  katalepsję. Gdy zasypia na stojąco traci przytomność oraz panowanie nad ciałem. Cały czas wymaga specjalistycznego leczenia i zabiegów. To tylko niektóre z historii uratowanych koni przez Klub Gaja. Przynosząc makulaturę do Auchan można pomóc w zapewnieniu im szczęśliwego, końskiego życia.

 „Zbieranie makulatury jest bardzo prostym a zarazem skutecznym sposobem na poprawę stanu środowiska wokół nas, a zarazem takim działaniem, które każdy z nas może przeprowadzić w swoim domu, biurze szkole czy miejscu pracy. Trzeba pamiętać,  że zbieranie makulatury to nie tylko ochrona drzew przed wycinką – 1 tona makulatury to uratowane przed wycinką ok. 17 drzew ale również zmniejszenie ilości zanieczyszczeń powstających przy produkcji papieru oraz ilości energii, która jest do tego procesu potrzebna. Nie mniej ważne jest również zmniejszenie ilości odpadów jadących na składowiska.” – mówi Jarosław Kasprzyk z Klubu Gaja.

Partnerami organizacji bielskiej akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” są hipermarket Auchan w Bielsku-Białej oraz firma Eko-Wtór Jakubiec z Bystrej.

Klub Gaja może pomagać zwierzętom tylko dzięki hojności ofiarodawców, poprzez:
darowizny na konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120
stałe polecenie przelewu (liczy się każda kwota wpłacana regularnie)
• pieniądze z akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”
• przekazanie 1% podatku dla Klubu Gaja (KRS 0000120069).

Fot. Michał J Gadek/Klub Gaja – White Lady i Pegaz z wolontariuszką Klubu Gaja

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone