XI Piknik z Klimatem już za nami

Warszawiacy i turyści, w ostatni weekend lata, mogli ciekawie spędzić czas bawiąc się i ucząc o ochronie środowiska i klimacie. Na uczestników XI Pikniku z Klimatem czekało wiele atrakcji i ciekawych stoisk przygotowanych przez m.st. Warszawa i partnerów platformy Partnerstwo dla Klimatu. Klub Gaja przy współpracy z Lasami Państwowymi zaprosił młodszych i starszych do konkretnej pracy dla środowiska. Podczas warsztatów „Od deski do deski” każdy chętny mógł samodzielnie wykonać budkę lęgową dla ptaków, wiewiórek i owadów zapylających, niezależnie od wieku i umiejętności manualnych.

XI Piknik z Klimatem na Placu Zamkowym w Warszawie  odbył się pod hasłem: „Poznań – Warszawa – Katowice – od słów do dzieła”. Po raz kolejny ambasady, firmy i organizacje pozarządowe prezentowały swoje dokonania i pomysły na powstrzymanie zmian klimatycznych na naszej planecie. Można było posłuchać ekspertów, działaczy społecznych a nawet znane osobistości kultury i sportu, którzy opowiadali co i jak robią dla środowiska. Stoisko Klubu Gaja cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

Jacek Bożek, szef Klubu Gaja podsumowując wydarzenie powiedział – „Już od kilku lat Klub Gaja wraz z partnerami Święta Drzewa: m.st. Warszawa, Lasami Państwowymi i Partnerstwem dla Klimatu przygotowuje niezwykle interesującą propozycję edukacyjną dla mieszkańców i turystów. Na stoisku można było własnoręcznie zmontować z drewnianych modułów budkę dla zapylaczy, ptaków lub wiewiórek. Przez kilka godzin słychać było stuk młotków i świst wiertarek. Prace ręczne i rozmowa łączyły pokolenia i pokazywały, że razem możemy pomagać przyrodzie. Dla najmłodszych natomiast przygotowano zabawę w tworzenie pszczelich rodzin na … patykach. Odlatywały wraz z dziećmi, rodzicami i dziadkami, zabierając zrobione wcześniej budki”.

Budowa budek lęgowych, w szczególności dla zwierząt w miastach, stanowi konkretne realne działanie służące przyrodzie. W coraz bardziej przekształconym przez człowieka środowisku wiele gatunków owadów, ptaków czy małych ssaków traci miejsce bytowania. Piknik to świetna okazja by edukować o roli zieleni w miastach  (m.in. siedliska, pożywienie i schronienie dla zwierząt) w kontekście zmian klimatu – zagrożenia dla różnorodności biologicznej.

Pani Anna, warszawianka, która własnoręcznie zmontowała budkę lęgową dla ptaków komentuje  – „Bardzo się cieszę, że sama zmontowałam domek dla ptaszków. W zeszłym roku, na pikniku, na stoisku Klubu Gaja zrobiłam domek dla dzikich zapylaczy. O domku dla ptaszków tylko marzyłam, bo sąsiedzi mają takie budki lęgowe na swojej działce. Mój mąż nie żyje od 21 lat. Nie miał mi kto pomóc. Teraz się udało! Pożyczę drabinę i umieszczę ja na swojej działce. Bardzo dziękuję”.

Praca przy budowie domków wymagała umiejętności manualnych i współpracy. Schronienia dla zapylaczy montowano z olchowych deseczek. Wypełniano je rurkami trzciny pospolitej – tworząc miejsce gniazdowania dla murarek ogrodowych, a także szyszkami, bo lubią je zasiedlać biedronki, a dla złotooków przygotowano siano. Miłośnicy ptaków mogli skręcić z sosnowych i modrzewiowych desek budkę lęgową typu A, którą zasiedlają sikorki, mazurki czy wróble. Najtrudniej było zmontować największą budkę lęgową – dla wiewiórki … no i trzeba mieć wysokie drzewa wokół domu. Taką budkę zmontowała z nami Jaga Hupało, która była gościem specjalnym Pikniku z Klimatem.

Pani Dorota z Wesołej dodaje – „Jestem zachwycona pomysłem! Całą rodziną, z moimi panami, zrobiliśmy już domek dla dzikich zapylaczy. Teraz montujemy budkę lęgowa dla ptaków. Mamy jeszcze w planie budkę dla wiewiórki. Więc wyjdziemy stąd z trzema domami dla zwierzątek”.

Natomiast pan Adam z Warszawy podkreślił – „Warsztaty są interesujące i przede wszystkim praktyczne. W domu na balkonie mam dużo kwiatów i taką matę słomianą, w której żyje bardzo dużo małych zwierzątek. Dzięki temu zbudowałem sobie teraz domek dla zapylaczy  i wypełniłem go trzciną, by było ich jeszcze więcej na balkonie!”

Wydarzenie edukacyjne „Od deski do deski” podczas Pikniku z Klimatem wpisało się w programu Klubu Gaja – Święto Drzewa, który realizowany jest przy współpracy m.in. Miasta Stołecznego Warszawa, Partnerstwa dla Klimatu  oraz Lasów Państwowych.

Zobacz zdjęcia na FB>>>

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone